ebook Była sobie rzeka - audiobook
3.99 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 36156)

Była sobie rzeka - audiobook
audiobook (mp3)

E-book - najniższa cena: 23.34
Audiobook - polecana oferta: 38.18
42.90 zł
42.90 zł Lub 38.61 zł
35.56 zł
36.47 zł
38.18 zł
38.61 zł
Inne proponowane

To była najdłuższa noc w roku, kiedy wszystko może się zdarzyć. Trzy dziewczynki zaginęły. Jedna wróciła. Opowieść się rozpoczyna… Książka nominowana do Goodreads Choice Award w kategorii powieść historyczna, uhonorowana nagrodą HWA Gold Crown Award w 2019 r., przyznawaną przez brytyjskie stowarzyszenie autorów literatury historycznej.

W ciemną noc w środku zimy w starej gospodzie nad Tamizą ma miejsce niezwykłe wydarzenie. Stali bywalcy właśnie zabijają czas opowieściami, kiedy w drzwiach pojawia się ciężko ranny nieznajomy. W ramionach trzyma martwą dziewczynkę. Kiedy godzinę później dziecko zaczyna oddychać, nikt nie może w to uwierzyć. Cud? Czy magiczna sztuczka? Może nauka będzie w stanie to rozstrzygnąć?
Mieszkańcy nabrzeży prześcigają się w pomysłach, by rozwiązać zagadkę dziewczynki, która umarła, a potem ożyła. Mijają jednak dni, a tajemnica wydaje się coraz bardziej nieprzenikniona. Dziewczynka okazuje się niema i nie może odpowiedzieć na pytania: kim jest, skąd pochodzi i co stało się z jej bliskimi. W tej sprawie pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości.
Tymczasem trzy rodziny wyrażają chęć, by wziąć dziecko pod opiekę. Zamożna młoda matka wierzy, że dziewczynka jest jej córką, która zaginęła dwa lata wcześniej. Rodzina farmerów, która wciąż przeżywa sekretny romans syna, szykuje się na przyjęcie wnuczki. Skromna i skryta gospodyni proboszcza widzi w małej niemowie swoją młodszą siostrę. Każda z tych osób ma własną opowieść, której granice między rzeczywistością a fantazją są ulotne i rozlewają się czasami jak niekontrolowane wody rzeki.
Urzekająca, wielowymiarowa, pełna zagadek powieść, przesycona folklorem, tajemniczością i romantyzmem. Ta powieść to misternie tkany gobelin, splatający folklor, naukę, magię i mit.

Była sobie rzeka - audiobook od Diane Setterfield możesz już bez przeszkód słuchać formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Była sobie rzeka to moje pierwsze spotkanie z twórczością Diane Setterfield. Gdy zobaczyłam jednak opis tej powieści w zapowiedziach wydawcy wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Ogromnie się cieszę, że i tym razem moja czytelnicza intuicja mnie nie zawiodła. Mam nawet poczucie, że w moje skromne recenzenckie ręce trafiają ostatnio naprawdę fascynujące, choć niełatwe i nieoczywiste historie.

O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

To była najdłuższa noc w roku, kiedy wszystko może się zdarzyć. Trzy dziewczynki zaginęły. Jedna wróciła. Opowieść się rozpoczyna…

Pewnej zimowej nocy w drzwiach starej gospody nad Tamizą staje ciężko ranny mężczyzna z malutką, martwą dziewczynką w ramionach. Godzinę później dziecko zaczyna na nowo oddychać. Okoliczni mieszkańcy zaczynają snuć domysły związane ze zmartwychwstaniem czterolatki. Co przywróciło ją do życia? Pocałunek chłopca? Może cud? Co wydarzyło się tej feralnej nocy? Dziewczynka niestety nie jest w stanie udzielić żadnych informacji na swój temat. Nie wiadomo więc skąd pochodzi ani jak się nazywa. Tymczasem aż trzy rodziny chcą zaopiekować się tajemniczym dzieckiem, które zaginęło i zostało odnalezione.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło a co jednak trochę mniej...

Była sobie rzeka to fascynująca, wielowymiarowa historia stworzona na pograniczu jawy i magii. Granice między tymi dwoma stanami zacierają się i przenikają nawzajem, aż często trudno odróżnić jedną od drugiej. Sama historia natomiast płynie powoli ale wytrwale drążąc skałę czytelniczej wyobraźni. Ja dałam się ponieść jej prądowi i totalnie w niej przepadłam.

Powieść Diane Setterfield to trochę taka historia o wszystkim i o niczym. Poszczególne wątki łączą się w niej niczym dopływy magicznej rzeki, tworząc główny jej nurt. Nie mam porównania do innych utworów tej autorki, jednak uważam, że narracja tej powieści to prawdziwy pisarski majstersztyk. Ta opowieść czyta się niemal sama i jej objętość czuć tylko poprzez jej ciężkość w trzymaniu papierowego egzemplarza, bo czyta się ją niezwykle szybko i sprawnie. Aż dociera się do jej finału i dosłownie żal, że to już koniec.

Bardzo przypadł mi do gustu również cały świat wykreowany w tej powieści, jej klimat, jej bohaterowie. Nie znalazłam nic w tej publikacji co chciałabym zmienić, czy wyrzucić. Wszystkie słowa wydały mi się ważne, potrzebne i wyjątkowe. Chyba nie potrafię znaleźć w sobie bardziej wyszukanych określeń, które by tą historię dokładniej opisywały. To po prostu niesamowita opowieść, którą musicie poznać.

Czy i komu polecam?

Była sobie rzeka to książka dla wielbicieli powieści z wyraźnie zarysowaną nutą nierealności a jednocześnie z głęboką prawdą. Ja jestem pod jej ogromnym urokiem i na długo zostanie ona w mojej pamięci. Zdecydowanie polecam.

Miałam przyjemność poznawać tę historię także po części poprzez audiobook czytany przez Marię Seweryn. To chyba jeden z najlepszych, najbardziej klimatycznych i wspaniałych audiobooków, które miałam przyjemność słuchać.

Ocena: 5+/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć