Walentynowicz. Anna szuka raju
3.88 / 5.00 (liczba ocen: 105)

Walentynowicz. Anna szuka raju
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.19
wciąż za drogo?
-23% 25.19 zł
39.99 zł
39.99 zł Lub 35.99 zł
33.99 zł
35.70 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Prywatna historia kobiety legendy

To opowieść pełna czułości i wrażliwości, ale prawdziwa, bez podlizywania się bohaterce. O kobiecie, która stała się legendą i tej legendy nie udźwignęła, a przede wszystkim o skrywanej przez te wszystkie lata tajemnicy, do której autorzy dotarli dopiero po jej śmierci.

W książce znajdziemy też odpowiedź na to najważniejsze od lat pytanie – jak to się stało, że tych kilka odważnych osób, które zmieniły historię świata, odnosząc największe w swoim życiu zwycięstwo, tak bardzo się ze sobą skłóciło i znienawidziło. - Cezary Łazarewicz

Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „bohaterka Sierpnia ’80”, „symbol Solidarności”.

Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.

Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety. 

Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.

Jej życie prywatne skrywa wiele tajemnic. Anna nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z działalnością opozycji.

Dorota Karaś – dziennikarka „Gazety Wyborczej” w Gdańsku, współpracuje z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Autorka książek Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami (Oficyna Gdańska 2013) i biografii Cybulski. Podwójne salto (Wydawnictwo Znak 2016).

Marek Sterlingow – dziennikarz przez lata związany z redakcją „Gazety Wyborczej” w Gdańsku, w tym czasie korespondent wojenny w Afganistanie, później szef wydawców portalu Gazeta.pl. Pracował w Radiu Gdańsk, pisał m.in. do „Przekroju”, „Forbesa” i „Polityki”. Redaktor naczelny magazynu „Pomorskie”. Współautor Narodzin Solidarności. Kronik sierpniowych (Agora 2010).

Walentynowicz. Anna szuka raju od Dorota Karaś, Marek Sterlingow możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nietuzinkowa postać Anny Walentynowicz jest znana szerokiemu gronu polskiej społeczności, ale także społeczności zagranicznej. Polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, aktywna działaczka Wolnych Związków Zawodowych oraz współzałożycielka NSZZ „Solidarność” zmarła 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Została odznaczona Orderem Orła Białego.

Walentynowicz. Anna szuka raju to fascynujący zapis życia kobiety, która za życia stała się legendą. Książka ukazuje trudną drogę działaczki od jej dzieciństwa aż po tragiczną śmierć. W żadnym razie nie była to droga usłana różami. Anna Walentynowicz do Polski przyjechała z wołyńskiej wsi ogarniętej pogromem wraz z ludźmi, u których wcześniej pracowała. Za wszelką cenę chciała jednak od nich uciec. Uciekła także od swojego ukraińskiego pochodzenia, zmieniając nazwisko i religię. Gdy Stocznia Gdańska poszukiwała spawaczy Walentynowicz zgłosiła się na kurs przygotowujący do pracy w tym zawodzie. Wkrótce podejmuje pracę a o jej zasługach piszą nawet gazety. Jej działania opozycyjne powodują, że staje się niewygodna dla władz. Zwolnienie Walentynowicz z pracy stało się punktem zapalnym skutkującym strajkiem w gdańskiej stoczni do którego dołączyły inne zakłady. Tak narodziła się legenda Anny Walentynowicz. Autorzy książki pokazują czytelnikom jednak nie legendę, którą jest a człowieka, którym była. Kobietę upartą, niedoskonałą, często w kontrze także w stosunku do przyszłego Prezydenta Lecha Wałęsy, z którym wcześniej stała ramię w ramię. Absolutnie nie odejmują jej jednak zasług.

Książka Marka Sterlingowa i Doroty Karaś to także zapis prywatnego życia Anny Walentynowicz – jej ukraińskich korzeni, samotnego macierzyństwa, walki z rakiem, małżeństwa, które trwało zbyt krótko, życia zawodowego, internowania, pobytu w więzieniu i potrzeby wysłuchania jej racji. To także zapis strajków, powstania Solidarności, realiów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dla mnie to właśnie ta część okazała się najciekawsza. Bardzo się cieszę, że autorzy niezwykle skrupulatnie te wydarzenia opisali.

Dla mnie lektura tej książki to była prawdziwa przyjemność. Mimo trudnych historii w niej opisanych czyta się ją niezwykle sprawnie i mimo pięciuset stron dość szybko. Zawiera wiele fotografii, ale także zapisy zeznań, służbowych notatek, rozmów z ludźmi którzy działaczkę znali, także tych na Ukrainie, informacje z teczek IPN osób związanych z opozycją.

Czy i komu polecam?

Walentynowicz. Anna szuka raju to publikacja dla czytelników interesujących się powojenną historią Polski. To także idealna pozycja dla tych, których interesują nietuzinkowe postacie kobiece. Mnie intrygowała już od pojawienia się o niej pierwszych wzmianek w zapowiedziach wydawcy. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się po nią sięgnąć. Jej lektura wywarła na mnie ogromne wrażenie. Polecam Waszej uwadze.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć