ebook Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy
3.74 / 5.00 (liczba ocen: 234)

Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.44
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
22.44 zł Lub 20.20 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
29.90 zł
22.44 zł
22.49 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

Chirurg, internista, ginekolog. Psychiatra z kilkudziesięcioletnim stażem pracy oraz początkujący stażysta w hospicjum. Pielęgniarka wysłana na misję medyczną do toczonej wojną Libii i dentysta gwiazd show-businessu. Psychodietetyczka oraz lekarka posiadająca własne prosektorium. Opowiadają o pacjentach i przypadkach, których nigdy nie zapomną.

O chłopcu, który wierzył, że gdy schudnie, zostanie oddany niewydolnej wychowawczo matce. O dziewczynie, która wolała iść na randkę niż ratować własne zdrowie. O młodym mężczyźnie, który zachorował na nieuleczalną chorobę w wieku zaledwie dwudziestu kilku lat. O kobiecie z Afryki, którą tamtejszy poziom medycyny skazał na śmierć, chociaż jej choroba jest całkowicie wyleczalna w państwach Zachodu. O setkach nieboszczyków, którzy w prosektoriach są traktowani gorzej niż niepotrzebne przedmioty.

Opowieści o pracy na styku nauki, wiary i nadziei. Przypadki, które zdarzają się raz na milion. Nadal budzą emocje i prowokują niedające spokoju pytanie: czy dla tego pacjenta zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy?

Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy od Marianna Fijewska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Czy dla tego pacjenta zrobiłem wszystko, co w mojej mocy? To pytanie po wielokroć przychodzi na myśl i nie daje spokoju medykom - lekarzom, pielęgniarkom. Każde z nich spotyka w swojej karierze zawodowej pacjentów będącymi tymi trudnymi przypadkami, które zostaną w ich pamięci na długo, możliwe, że na zawsze. Tak też jest z bohaterami tej książki: chirurgiem, internistą, ginekologiem, psychiatrą, psychodietetyczką, właścicielką prywatnego prosektorium, dentystą, pielęgniarką. W rozmowie z Marianną Fijewską opowiadają oni o tych przypadkach i tych pacjentach, którzy wciąż są w ich pamięci.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło a co jednak trochę mniej…

To co najbardziej urzekło mnie w tym reportażu, to fakt, że pomimo, że jest to książka o medykach, to jej centrum stanowią pacjenci, ich przypadki i wspomnienia o nich. Reszta to właściwie tło dla ich historii.
Publikację czyta się szybko i niezwykle sprawnie. Z jej kart wyłania się wiele empatii, zrozumienia i mimo wstrząsających opisów oraz wielu trudnych emocji aż żal mi było, że ta publikacja jest tak krótka.
Przypadła mi też do gustu forma tego reportażu. Migawkowe opowieści, czasem w formie wywiadu, czasem zwięzłej wypowiedzi, jeszcze mocniej potęgowały ich siłę przekazu. Podobało mi się również, że ta książka pozbawiona jest osądów. Opowiada o tym jak jest, o bolączkach sytemu jednak bez przesadnego negatywizmu, dzięki czemu staje się bliska czytelnikowi. Jedne rozdziały przypadły mi bardziej do serca, inne mniej, jednak całość czytało mi się naprawdę dobrze. Choć z drugiej strony muszę przyznać, że czasem reportaż wywoływał we mnie tak wiele emocji, że musiałam sobie jej lekturę dawkować.

Czy i komu polecam?

Trudny przypadek to pozycja głównie dla czytelników interesujących się tematyką medyczną i polską służbą zdrowia. Myślę jednak, że mimo iż nie jest to książka łatwa ani przyjemna to właściwie każdy powinien po nią sięgnąć. Szczególnie teraz gdy każdy pracownik służby zdrowia jest na wagę złota. Ze mną jej lektura pozostanie na długo. Gorąco Wam polecam.

Ocena: 5+/6
©Kocham Cię, moje życie
Odmienne osobowości, różne specjalizacje, które połączył trudny przypadek. Co w ich karierze najbardziej wbiło się w pamięć? Których pacjentów nie zapomną? Jaką opowieść zechcą nam podarować, jako tę najciekawszą? To pasjonująca lektura o pracy lekarza, która, jak się okazuje, może zafundować lęk o własne życie, czy traumę. Doprawdy, nie ma co się rozpisywać, najlepiej będzie, gdy sięgniecie sami.Ocena: 4+/6
©Opowiedziane.pl
Nie wiedzieć czemu spodziewałam się, że Trudny przypadek jest lekką, zabawną, odstresowującą lekturą.
Nie jest.
Jest przerażająco smutny, wzruszający i prawdziwy. Bo prawdziwe historie polskich lekarzy, którzy muszą zmagać się z brakiem finansów, permanentnym zmęczeniem, papierologią i roszczeniowością pacjentów nie mogą być tylko radosne.

Marianna Fijewska rozmawia z dziewiętnastoma przedstawicielami służb medycznych. Lekarze przeróżnej specjalizacji i pielęgniarki odpowiadają na jedno pytanie: "Jaki był twój najtrudniejszy przypadek - niezapomniany pacjent?". Niektóre historie mrożą krew w żyłach, niektóre wyciskają łzy z oczu, a inne przywracają wiarę w prawdziwą ludzkie dobro.

Właśnie takie reportaże lubię i cenię najbardziej. Pod płaszczem oschłości, suchego zapisu rozmów kipią emocje. Fijewska do każdego "trudnego przypadku" wybiera odpowiednią formę - albo wywiad, albo relację, albo opowieść. Dwadzieścia historii, które obnażają prawdę o polskiej służbie zdrowia i uzmysławiają nam - pacjentom - że lekarz jest TEŻ człowiekiem, ze swoimi słabościami, wrażliwością i ze swoją omylnością. Jak w każdej profesji znajdziemy wśród lekarzy i pielęgniarek tych z pasją, z misją, z pełnym zaangażowaniem. Ale znajdziemy też i tych wypalonych zawodowo, przygniecionych ciężarem odpowiedzialności, zmęczonych, niewyspanych. Może przed chwilą lekarz przeprowadził nieudaną, godzinna próbę reanimacji pacjenta, skończył kilkunastogodzinna operację, miał dwa dyżury pod rząd...

Mnie Trudny przypadek dogłębnie poruszył i uwrażliwił. Nie wiemy jaką wojnę wewnętrzną w tym momencie przezywa dany człowiek... Więcej wyrozumiałości i wdzięczności.

Wie pani, kalosze to była jedyna rzecz, która mnie tam chroniła. Myślę, że każdy medyk musi mieć takie coś, co będzie go chronić.

Ocena: 6/6
©Tylko skończę rozdział
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć