ebook Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę
4.31 / 5.00 (liczba ocen: 20534)

Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.13
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
30.98 zł Lub 27.88 zł
35.11 zł
39.90 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
30.98 zł
31.03 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Bestseller „New York Timesa”. Znakomite studium obłędu napędzanego poczuciem władzy, wnikliwa kronika jednego z najważniejszych śledztw we współczesnej historii USA i zarazem historia o tym, że nie ma zbrodni doskonałej. Wystarczy jeden błąd, by fotel bossa nielegalnego imperium zamienić na pryczę w więzieniu.

Świat wirtualny, w którym toczy się codzienne cyberżycie, ma też swoją ciemną odsłonę. Darknet. To właśnie tam, po drugiej stronie internetowego lustra, Ross Ulbricht postanowił zrealizować swój zuchwały plan, który miał doprowadzić do narkotykowej rewolucji.
Ulbricht był typowym dwudziestokilkulatkiem – studiował fizykę, grał na bębnach, chodził na randki. Równolegle pracował nad swoim życiowym dziełem, które miało mu przynieść sławę i cyfrową nieśmiertelność. W 2011 roku założył platformę Silk Road – sklep internetowy oferujący łatwy zakup wszystkiego, co nielegalne. Bez względu na to, czy zamówienie dotyczyło heroiny, cyjanku czy nerki, wystarczyło jedno kliknięcie, zaszyfrowana płatność bitcoinami i towar lądował pod drzwiami klienta. Jednak jak zawsze w przypadku czarnego rynku, także Silk Road szybko utonął w przemocy, stając się wirtualnym kartelem, gdzie morderstwa, wymuszenia i ataki są codziennością. Alter ego Rossa – Straszny Pirat Roberts – stanął na jego czele.

„Opowieść o królu darknetu pokazuje w krzywym zwierciadle historię start-upowych geniuszy, których biznesy zmieniły świat i internet. Wierzyli, że realizują wielką misję naprawiania świata. Straszny Pirat Roberts, twórca Silk Road – bitcoinowego targowiska, na którym handlowano narkotykami, bronią, a nawet organami – wierzył w libertariańskie idee piratów sprzeciwiających się opresji rządu. Uważał, że ludzie są wolni i sami powinni decydować, co napiszą na portalu społecznościowym i czym chcą handlować w sieci. Geniusze z Doliny Krzemowej zostali okrzyknięci wizjonerami, Pirat Roberts wrogiem publicznym numer jeden. Ale czy oni aż tak się od siebie różnią?” – Michał Szułdrzyński

Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę od Nick Bilton możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
A gdyby tak stworzyć sklep internetowy w którym będzie można kupić naprawdę WSZYSTKO? Taka myśl przyświecała Rossowi Ulbrichtowi, który „zasłynął” właśnie jako założyciel platformy Silk Road, która pośredniczyła w zakupie narkotyków, a potem także broni, nielegalnego oprogramowania czy nawet narządów ludzkich.

Ulbricht nie zamierzał bowiem tworzyć konkurencji dla przedsięwzięć typu Amazon. Jako zwolennik libertarianizmu – ruchu postulującego jak najdalej posuniętą minimalizację wpływu władzy państwowej na życie jednostki – uważał, że decyzja o zakupie i używaniu narkotyków (bowiem właśnie od narkotyków zaczęła się cała historia Silk Road) powinna pozostawać w gestii każdego człowieka. Z czasem „asortyment” sklepu szybko zaczął rozszerzać się na inne nielegalnie oferowane towary.

Król darknetu pokazuje że wystartowanie całej inicjatywy i – przez długi czas – bezproblemowe prowadzenie serwisu przyszło Ulbrichtowi z niesamowitą łatwością. Amerykańskie służby przez długi czas nie miały wręcz pojęcia o istnieniu szybko rosnącej w siłę Silk Road. Późniejsza historia prób ujęcia twórcy darknetowego Jedwabnego Szlaku i zamknięcia jego strony również nie świadczy o doskonałości i zorganizowaniu amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Pomimo, że Ulbrichta ostatecznie udało się schwytać, postawić przed sądem i skazać.

Narracja Króla darknetu toczy się na kilku płaszczyznach. Są to już wspomniane wcześniej opowieści o Silk Road oraz dzieje rozległych działań służb przeciwko Ulbrichtowi. Trzecią warstwę stanowi historia samego Rossa Ulbrichta, jego ewolucja i powolne brnięcie w coraz mroczniejsze zakamarki swojego nielegalnego biznesu. To co przedstawia Król darknetu wydaje się momentami tak dalece nieprawdopodobne, że czytelnik ma wrażenie obcowania z wytworem fantazji autora. Książka napisana jest zresztą w konwencji kryminału. Dobrego kryminału, bowiem poza samą niesamowitością tematu, jest on opowiedziany niezwykle ciekawie i wciągająco.

Trzeba więc Król darknetu przeczytać. Ale nawet jak przeczytacie to możecie nie uwierzyć że to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć