ebook Architekci śmierci. Rodzina inżynierów Holocaustu
3.9 / 5.00 (liczba ocen: 92) Ilość stron (szacowana): 352

Architekci śmierci. Rodzina inżynierów Holocaustu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 26.45
32.00 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
26.45 zł Lub 23.81 zł
28.80 zł Lub 25.92 zł
32.00 zł
26.43 zł
26.65 zł
27.20 zł
27.20 zł
28.80 zł
29.00 zł
32.00 zł
32.00 zł

Firma Topf & Söhne produkuje urządzenia browarnicze. I krematoria, a także instalacje do komór gazowych. Jej klientami są browary w wielu krajach na całym świecie. Krematoria i komory gazowe zamawia SS dla obozów koncentracyjnych, przede wszystkim tych w Auschwitz, Buchenwaldzie, Dachau i Mauthausen. Dyrektorzy firmy, Ludwig i Ernst Wolfgang Topfowie doskonale wiedzą, że ich produkty służą do mordów w niewyobrażalnej skali. Pracownicy firmy uczestniczą w praktycznych testach, podczas których zabija się ludzi w komorach gazowych i pali zwłoki w krematoriach. Jednak ta świadomość nie robi na nikim wrażenia. Mimo że współpraca z SS jest źródłem zaledwie kilku procent obrotów firmy, ambicje rodziny sięgają bardzo wysoko i w Topf & Söhne wciąż powstają coraz bardziej nowatorskie projekty komór i pieców, w których można zabijać i palić zwłoki coraz większej liczby ludzi - szalone plany zagłady, których nawet SS nie jest w stanie zaakceptować. "Czy jest jeszcze ktoś do spalenia?" - zapyta żartobliwie w 1942 roku dyrektor operacyjny firmy Gustav Braun.

"Architekci śmierci" Karen Bartlett to opowieść tak szokująca, że niełatwo przyjąć ją do wiadomości, opowieść o rodzinie, która opracowała technologię zagłady i nie ustawała w wysiłkach, by ją udoskonalić.

Karen Bartlett - brytyjska pisarka i dziennikarka. Pisze dla "Sunday Times", "The Times", "The Guardian" i "Wired". Autorka m.in. książki "After Auschwitz: A Story of Heartbreak and Survival by the Stepsister of Anne Frank".

Architekci śmierci. Rodzina inżynierów Holocaustu od Karen Bartlett możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Brytyjska pisarka i dziennikarka Karen Bartlett przedstawiła w swojej książce historię firmy Topf & Söhne, przedsiębiorstwa którego nazwa nie kojarzy się chyba jeszcze powszechnie z zaangażowaniem w wojenne działania Niemiec, ale które w znaczący sposób przyczyniło się, a wręcz umożliwiło funkcjonowanie hitlerowskich obozów zagłady.

Topf & Söhne byli znanym producentem urządzeń browarniczych, mającym odbiorców na całym świecie. Produkowali również krematoria – samo kremowanie zwłok było dość popularne w Niemczech jeszcze przed wojną – choć ta działalność stanowiła zaledwie kilka procent obrotów firmy. Uwikłanie się w uprzemysłowienie zagłady, nie ma przy tym w sobie nic przymusowego. Szefowie firmy, , Ludwig i Ernst Wolfgang Topfowie, z premedytacją korzystają z możliwości zrobienia interesów, na dostawach dla SS.

Sposób wykorzystania ich produktów nie jest dla nikogo w firmie tajemnicą. Pracownicy Topf & Söhne opracowują nowe, coraz o wydajniejsze rozwiązania, uczestniczą w praktycznych testach krematoriów, przeprowadzanych w obozach koncentracyjnych, współpracują nawet przy konstruowaniu komór gazowych. Niektórzy z pracowników chwalą się patentami i wykłócają o premie za osiągnięcia. Niczym przy normalnej, produkcyjnej i sprzedażowej działalności.

Tak bowiem traktuje się w Topf & Söhne współpracę z SS – jako biznesową okazję, nie różniącą się od innych obszarów działania firmy. Nawet już po upadku Hitlera, firma i jej dyrektorzy, nie widzą w swojej wojennej historii nic nieetycznego, nic niewłaściwego. Karen Bartlett pokazuje banalność zła w najczystszej postaci. Klasyczny przykład, wstrząsającego niezrozumienia, czy tez może braku chęci zrozumienia konsekwencji swoich czynów.

Wstrząsająca książka z ciekawym, współczesnym postscriptum puentującym całą historię.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć