ebook Zaginione arabskie księżniczki
3.84 / 5.00 (liczba ocen: 452) Ilość stron (szacowana): 320

Zaginione arabskie księżniczki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 22.18
Audiobook - najniższa cena: 26.87
wciąż za drogo?
26.78 złpremium: 17.28 zł Lub 17.28 zł
22.18 zł Lub 19.96 zł
25.35 zł
26.79 zł Lub 24.11 zł
28.80 zł
-23% 21.90 zł
22.40 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Opowieść o świecie jak z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, w którym jedna decyzja może zmienić życie w koszmar. Marcin Margielewski odkrywa wstrząsającą prawdę o życiu arabskich księżniczek. Jak się żyje w złotej klatce? Jaka jest cena wolności? I dlaczego niektóre z nich zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach?

Zwykły człowiek nie ma do nich dostępu. Otoczone przez ochronę i opiekunów wiodą baśniowe życie. Arabskie księżniczki spełniają wszystkie swoje zachcianki - za niewyobrażalnie duże pieniądze. Ale muszą być bezwzględnie oddane i podporządkowane mężczyznom. Co jeśli pewnego dnia się zbuntują?
Marcin Margielewski poznał człowieka, który przez większą część życia pracował na dworach saudyjskich władców. O tym, co widział, opowiedział w pełnym emocji akcie oskarżenia. To historia księżniczek, które decyzją swoich ojców, braci i mężów, czyli najbogatszych mężczyzn świata, zostały skazane na to, by świat o nich zapomniał. Jak to możliwe, że w XXI wieku kobiety giną bez śladu i nikt ich nie szuka? Czy kobieta może powiedzieć „nie”?

Zaginione arabskie księżniczki od Marcin Margielewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kojarzę poprzednie książki autora, ale tylko z okładek, bo nie miałam okazji ich przeczytać. Nie wiem na co liczyłam sięgając po tę książkę, ale nie spodziewałam się, że będzie to temat aż tak mocny i brutalny. Po jej przeczytaniu inaczej spojrzymy na własne życie. Zapraszam na moje odczucia.

Większość księżniczek jest niema. Ich głosu nie słucha nikt. Nie liczy się to, co mają do powiedzenia, ani to, o czym marzą.

Jak byłam mała to chciałam zostać księżniczką. Po przeczytaniu książki pana Margielewskiego dziękuję Bogu, że nią nie jestem.

Autor książki miał okazję poznać człowieka o imieniu Talal, który przez większą część swojego życia pracował na dworach saudyjskich władców. Efektem ich spotkań jest książka, w której opisane są historie kilku kobiet, które z zasady powinny być szczęśliwe. Arabskie księżniczki, żyjące w złotej klatce, mieszkające w baśniowych pałacach. Niby tak - ale prawda jest zupełnie inna i nieznajoma dla świata. Dowiadujemy się jak są wybierane kobiety na żony, jak traktują ich mężowie, a przede wszystkim dziennikarz ujawnia szokującą prawdę, jak bogaci krajów arabskich pozbywają się "niewygodnych" kobiet. Wiele z nich ginie w niewyjaśnionych okolicznościach i nigdy nie są szukane. Jedna z tych opisanych kobiet jest Polką... Mieszkając w Europie wydaje się nam, że dużo wiemy o tamtych regionach, nie jest to jednak prawdą, bo kolejne takie książki potrafią wstrząsać bardzo mocno. Podobało mi się to, że oprócz historii kobiet autor wiele pojęć wyjaśnia, więc jeśli czegoś nie znam nie muszę sięgać do internetu, takich jak muttawa, gusl, thawb, iddah, taghut i wiele innych.

Niemniej po lekturze tej książki czytelnik zostaje z wieloma pytaniami w głowie, na pewno jest czas na zadumę nad niesprawiedliwością i może powstać pytanie: czy to się kiedyś skończy? Najbardziej utkwiła mi historia, w którą zamieszany był Kamal, dzięki opisowi służącego poznajemy jego jako młodego chłopca na dworze.

Książętom wolno niemal wszystko - księżniczkom znacznie mniej. Młodych szejków wychowuje się na bezczelnych, pozbawionych skrupułów zdobywców. Ich siostry na łup, który będzie można w przyszłości dobrze sprzedać w jakimś politycznym układzie za cenę większych wpływów lub jakiś militarny sojusz.

Moim zdaniem jest to książka dla osób dorosłych, ze względu na brutalność, gwałty itp. Tego nie da się zapomnieć... Wiedziałam, że tematyka nie będzie "lekka i przyjemna", ale szczerze mówiąc zaskoczyła mnie ta książka niektórymi historiami. Najgorsze jest to, że nie jest fikcją literacką i dzieje się w czasach współczesnych. Po jej przeczytaniu mam ogromny szacunek do dziennikarza, który ją napisał. Świat powinien dowiedzieć się prawdy. Gwarantuję wam, że po przeczytaniu tej książki nie zapomnicie o losach księżniczek, bo historie są bardzo wstrząsające i łapiące za serce. Cieszmy się, że nie jesteśmy skazane na życie w tamtej części świata, gdzie kobieta jest ...nikim.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Matka książkoholiczka
Cała prawda o życiu arabskich księżniczek

Zdawałoby się, że arabskie księżniczki wiodą bajkowe życie. Otóż Marcin Margielewski dowodzi, iż jest to tylko iluzją. Ich życie okupione jest cierpieniem i poniżeniem. To, co wydaje się być dla nas wyśnionym życiem, dla bohaterek książki jest niczym koszmarny sen. Jednak to nie sen, lecz rzeczywistość w której żyją. Każdego dnia otoczone są ochroniarzami, i choć spełniają swoje zachcianki, okupione jest to pełnym oddaniem i posłuszeństwem wobec mężczyzn. Książka ukazuje wstrząsającą prawdę o życiu arabskich księżniczek. Marcin Margielewski dotarł do Talala, człowieka, który przez lata pracował na dworach saudyjskich władców. O swoich doświadczeniach opowiedział Autorowi, który teraz dzieli się tymi informacjami na kartach swej książki. Książki, z której wylewa się prawda, zmieniająca nasz dotychczasowy obraz o życiu arabskich księżniczek. To, one bez możliwości wyboru skazane są na życie u bogu mężczyzn. To właśnie ich ojcowie i bracia decydują za nie, jak potoczyć ma się ich życie. W tym świecie kobieta nie ma prawa głosu, nie ma prawa sprzeciwu, jedynie w pełni podlega woli mężczyzn. Zastanawiające jest to, iż z XXI wieku, w zdawałoby się cywilizowanym świecie, takie praktyki są na porządku dziennym.

Ta książka uzmysławia nam, iż „arabskie księżniczki nie są postaciami z bajek”. Nie jest im łatwo, a to, co zaskakujące kobiety najbardziej uprzywilejowane często mają najgorzej. Wiele z nich postanowiło zbuntować się i wyrwać ze złotych klatek. O wielu z nich słuch zaginął. Poznajemy historię kobiet, które za cenę wolności były w stanie zaryzykować, płacąc najwyższą cenę. Osiemnastoletnia księżniczka Shamsa Al. Maktoum uciekła z pilnie strzeżonej brytyjskiej posiadłości należącej do emira Dubaju. Jednak emiracki wywiad zdołał ją namierzyć, wywieziona została do Emiratów, spędzając osiem lat w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Takich historii jest wiele. Wiele z nich nie ujrzało światła dziennego. Książka pokazuje również jakimi przywilejami cieszą się mężczyźni, którzy mogąc zabijać i gwałcić dla zabawy, czynią to w pełnej świadomości braku konsekwencji. Przerażające! Marcin Margielewski przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Zatem realia tamtego świata są mu doskonale znane. Ukazuje je w swojej twórczości. Zaginione arabskie księżniczki to już trzecia książka, w której Autor przybliża nam tamtą rzeczywistość, dając jednocześnie do myślenia. Wcześniej ukazały się Byłam arabską stewardesą oraz Jak podrywają szejkowie. I muszę przyznać, iż zaciekawiony poznaną historią w najnowszej książce, chętnie sięgnę po wcześniejsze, by zgłębić wiedzę na temat arabskiego świata.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć