ebook Miasto niedźwiedzia
4.26 / 5.00 (liczba ocen: 184334)

Miasto niedźwiedzia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 26.47
Audiobook - najniższa cena: 29.93
wciąż za drogo?
31.16 złpremium: 20.10 zł Lub 20.10 zł
26.80 zł Lub 24.12 zł
33.50 zł
33.50 zł Lub 30.15 zł
24.99 zł
26.47 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane

Bestsellerowy autor „Pozdrawiam i przepraszam” oraz „Britt-Marie tu była” powraca z olśniewającą i przenikliwą powieścią o małym miasteczku z wielkimi marzeniami. W tej mikroskopijnej leśnej miejscowości udało się Backmanowi zamknąć cały świat – z jego marzeniami, fobiami i uprzedzeniami.

Björnstad to dziura. Maleńka społeczność zamknięta w głębi ponurego lasu, który powoli zabiera ludziom przestrzeń do życia. Jest tylko jedno miejsce, które przywraca mieszkańcom wiarę w lepsze jutro – stare lodowisko nad jeziorem zbudowane przed laty przez założycieli miasta.
Juniorzy drużyny hokejowej rywalizują właśnie w krajowej lidze i, o dziwo, naprawdę mają szansę zagrać w finale. Na barkach kilku nastolatków spoczywają nadzieje i marzenia całego Björnstad, ale mecz półfinałowy wywołuje w niektórych graczach skrajne emocje. Straszny czyn kładzie się cieniem na społeczności miasteczka i dzieli ją na zawsze, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość nie tylko drużyny, ale każdego obywatela Björnstad.
„Miasto niedźwiedzia” to powieść o tym, co wiąże społeczność, i o tym, jak zbiorowa świadomość może odsuwać od siebie prawdę.

Miasto niedźwiedzia od Fredrik Backman możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Całe dobro, które czynisz dzisiaj, jutro może zostać zapomniane przez innych. Mimo to czyń dobro.
Dla sprawcy gwałt trwa kilka minut. Dla ofiary nie kończy się nigdy.
Wielkie tajemnice czynią nas małymi ludźmi, zwłaszcza gdy jest się człowiekiem, przed którym inni mają tajemnice.
Dobra literatura skandynawska to nie tylko ta z gatunku: kryminał, thriller, czy literatura piękna. Jako dowód może posłużyć powieść obyczajowa szwedzkiego pisarza Fredrika Backmana zatytułowana Miasto niedźwiedzia.

Kilka słów o fabule

Akcja książki rozgrywa się w małej miejscowości Björnstad, gdzie lokalną społeczność tworzą głownie kibice hokeja, gracze hokejowi oraz ich rodziny. To właśnie ta dyscyplina sportowa cementuje ludność miasteczka ze sponsorami klubu i władzą lokalną. Wydaje się, że ci, którzy nie interesują się sportem i szkolną drużyną nie liczą się. Za to liderzy drużyny to gwiazdy, bardzo jasno świecące w Björnstad. Są autorytetami dla swoich kolegów i koleżanek, dzięki czemu czują się bezkarnie i wszechwładnie.

Juniorzy z powodzeniem rywalizują w krajowej lidze i mają szansę zagrać w finale. Ich mecze elektryzują całą społeczność, która liczy na to, że dzięki zwycięstwie miasteczko zyska uznanie. Podczas jednej z imprez dochodzi do przestępstwa, którego konsekwencje odmienią życie jednostek oraz mieszkańców.

Kilka słów o wrażeniach

Fredrik Backman stworzył świetny klimat małej miejscowości, w której mieszkańcy skupiają się wokół drużyny sportowej i jej osiągnięć. Darzą jej członków estymą, przez co potrafią im wiele wybaczyć.

Miasto niedźwiedzia całkowiecie mnie pochłonęło. Żyłam wydarzeniami w Björnstad oraz kibicowałam sprawiedliwości i zdrowemu rozsądkowi. Miasto niedźwiedzia to powieść nie tylko o duchu sportu, również o przyjaźni, rodzinie i wsparciu jej członków. Napisana jest prostym językiem, bez fabularnych zawiłości, ale w sposób wywołujący emocje. W mojej ocenie może być przeznaczona dla młodszego czytelnika.

W listopadzie 2020 roku pojawiła się kontynuacja powieści pod tytułem My przeciwko wam. Mam w planach po nią sięgnąć – również w formie audiobooka – bo Miasto niedźwiedzia wzbudziło moją ciekawość i zastanawiam się, jak potoczyły się losy bohaterów.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Książka poprawna politycznie jak filmy w Netflixie. Nie oznacza to jednak, że jest zła. To bardzo dobra analiza dzisiejszego społeczeństwa.

Warto zerknąć