Podpalacz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.64 / 5.00
liczba ocen: 1104
Ilość stron (szacowana): 360
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.00 zł
-18% 20.09 zł
24.40 zł
24.80 zł
26.35 zł
Pozostałe księgarnie
23.18 zł
23.18 zł
24.38 zł
27.81 zł
30.99 zł
31.00 zł
31.00 zł
31.00 zł
Opis:
Pierwsza część cyklu z komisarzem MORTKĄ. Doskonały policyjny kryminał ze współczesną Warszawą w tle. Komisarz Mortka ściga przestępcę, który krąży po mieście i podkłada ogień. Dlaczego podpalacz wybiera akurat te, a nie inne domy? Czy to psychopata, czy wyrafinowany zabójca? Czy komisarz, aby wyegzekwować sprawiedliwość, wejdzie w sojusz z bezprawiem?
 

W zimową noc w willi na warszawskim Ursynowie wybucha pożar, w którym ginie właściciel domu, biznesmen, a jego żona, celebrytka, zostaje ciężko poparzona. Przez krótką chwilę wygląda to na nieszczęśliwy wypadek, straż pożarna jest jednak przekonana, że do tragedii przyczynił się ktoś trzeci. Co gorsza, nie jest to pierwsze podpalenie, jakiego dokonano w ostatnim czasie. Sprawą ma zająć się komisarz JAKUB MORTKA, skrupulatny i przenikliwy człowiek w prestiżowej komórce policji, która potrafi doszczętnie zrujnować życie osobiste – jak Mortce, któremu po rozwodzie alimenty pochłaniają połowę i tak skromnej pensji.
Paradoksalnie szybkich wyników śledztwa oczekują nie tylko przełożeni, ale również świat przestępczy. Komisarz ma nadzieję, że to gangsterskie porachunki, ale wkrótce się okazuje, że trafił na seryjnego podpalacza, który krąży po mieście z koktajlami Mołotowa. Z pozoru prosta sprawa coraz bardziej się komplikuje i niepostrzeżenie zaczyna wpływać na życie prywatne komisarza.
Czy Mortce uda się rozwiązać sprawę, zanim dojdzie do kolejnej tragedii? Jaki cel ma podpalacz? Dlaczego wybiera akurat te, a nie inne domy? A może zależy mu na konkretnej osobie, a pozostałe podpalenia mają tylko odwrócić uwagę? Czy komisarz, aby wyegzekwować sprawiedliwość, wejdzie w milczący sojusz z bezprawiem?

Recenzje blogerów
Iskrzące, intensywne płomienie ognia rozjaśniały panujący dookoła mrok. Duszący zapach dymu skutecznie rozprzestrzeniał się coraz dalej, zabijając tym samym mroźne, zimowe powietrze. Brak histerycznego krzyku, wyjących dookoła syren, czy chociażby śpiewu ptaków o poranku. Nic. Ogłuszająca cisza. Krótka chwila, którą Podpalacz cieszył się w odosobnieniu, chwila, która dała mu poczucie spełnienia. Kiedy Komisarz Mortka pojawia się na miejscu, mimo znajdujących się tam zwęglonych zwłok i ciężko poparzonej żony zmarłego biznesmena, wciąż ma nadzieję, że to po prostu zwykły wypadek, czyjaś chwila nieuwagi, która mogłaby szybko zamknąć tę sprawę. Wszystko jednak przyjmuje całkowicie inny obrót, gdy jeden ze strażaków wyczuwa zapach benzyny, a w kominku, od którego zaczęły rozprzestrzeniać się płomienie, znaleziono kawałki szkła. Wkrótce okazuje się, że podobne podpalenia miały już w okolicy miejsce, jednak nikt do tej pory nie połączył ich ze sobą. Komisarz stanie nie tylko przed wyzwaniem znalezienia łączących ich faktów, ale także przed powstrzymaniem szaleńca, który wkrótce może zaatakować po raz kolejny. I zaatakuje.

Powinna przestać się bać, zamknąć oczy i po prostu czekać, aż zaśnie po raz ostatni. Tak by było łatwiej.

Podpalacz jest to pierwszy tom cyklu z komisarzem Jakubem Mortką, którego piąta już część miała niedawno swoją premierę. W pozycji tej prowadzona jest narracja w trzeciej osobie, która w kryminałach/thrillerach sprawdza się chyba najlepiej. I chociaż jest to dopiero moje pierwsze spotkanie z tym autorem, już teraz wiem, że z pewnością nie ostatnie. Dlaczego?

Zacznę od postaci, które zostały naprawdę barwnie wykreowane. To ludzie z krwi i kości, których codziennie mijamy na ulicach, każdy posiadający wady i zalety, które czynią ich jeszcze bardziej realnymi. Komisarz Jakub Mortka to genialnie, w najdrobniejszym szczególe zarysowana postać. Z pozoru cichy, wycofany, ale za to świetnie odnajdujący się w swojej pracy, szybko łączący różne fakty i potrafiący całkowicie oddać się sprawie. Niestety w życiu prywatnym i rodzinnym, które nieustannie zaniedbywał, jest swoim całkowitym przeciwieństwem. Rozwodnik, któremu ciężko znaleźć jakąkolwiek motywację, by cokolwiek w swoim życiu zmienić. Chociażby wynajmowane, wiecznie brudne mieszkanie, które dzieli ze studentami, z którymi kompletnie nie jest w stanie się porozumieć. Również bohaterowie drugoplanowi byli bardzo charakterystyczni, szczególnie w pamięci zapadł mi podkomisarz Kochan, gruboskórny, ordynarny seksista, wieczory spędzający ze szklanką czegoś mocniejszego.

To, co w pozycji tej spodobało mi się najbardziej, to styl autora. Niewymuszony, niezwykle naturalny, prosty - w zdecydowanie dobrym tego słowa znaczeniu. I chociaż samo tempo akcji nie należy do najszybszych, można by nawet stwierdzić, że jest stosunkowo wolne, to Podpalacz ma w sobie coś, co od pierwszych stron pochłania czytelnika. Kolejne, momentami sprzeczne poszlaki pojawiają się stopniowo, coraz intensywniej budując napięcie, a pościg za tajemniczym piromanem jest równoważony codziennością Komendy Stołecznej Policji, którą poznajemy od kuchni. Autor nie skupia się wyłącznie na samym śledztwie, ale także na osobistych problemach bohaterów, ich trudnych rodzinnych stosunkach, ale również na pochłaniających ich uzależnieniach, takich jak chociażby alkohol czy hazard. Samo zakończenie... wbija w fotel. Rozwiązanie zagadki, jak się okazuje całkiem logiczne, nawet przez krótką chwilę nie przyszło mi na myśl, a to w kryminałach cenię sobie najbardziej.

Podsumowując, Podpalacz to świetnie skonstruowany, przemyślany i dopracowany w najdrobniejszym szczególe kryminał, od którego ciężko się oderwać. Przesiąknięty autentycznością, co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych pozycji tego gatunku. Jeden z lepszych, jakie miałam okazje czytać, polecam.

Ocena: 5/6
©Ver.reads
Po miesiącach tułaczki wśród wielkich dzieł światowej literatury, wróciłam do korzeni. Dobry kryminał zawsze poprawi humor. Właśnie odkryłam jeden z lepszych cykli. Komisarz Jakub Mortka wymiata, a Wojciech Chmielarz razem z nim.

Jakub Mortka, warszawski policjant w stopniu komisarza, Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw, zostaje wezwany na miejsce pożaru w południowej części Warszawy, na osiedle domków jednorodzinnych. Ofiara śmiertelna i poszkodowana w ciężkim stanie, a także osobliwe odkrycie techników sprawia, że sprawa pochłania Mortkę w stu procentach. Wspólnie z podkomisarzem Dariuszem Kochanem za wszelką cenę chcą dorwać tytułowego podpalacza, jednak dochodzi do kolejnych zdarzeń. Czy wszystkie podpalenia są sprawką jednego człowieka? Co z tym wszystkim ma wspólnego Wielki B. i do czego jest zdolny Jakub Mortka? Odpowiedzi przyjdą, ale tak niespodziewane, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy.

Wojciech Chmielarz stworzył oddanego służbie policjanta, oczywiście po przejściach i dźwigającego ogromny bagaż doświadczeń. Ale z dziesiątek kryminałów dobrze wiemy, że tylko takie postaci są w stanie rozwiązać najtrudniejsze zagadki, jakie wymyśli autor. Mortka jest też dobry. Po prostu. Jest idealistą i człowiekiem, który pragnie sprawiedliwości na swój własny sposób. Czy to nie brzmi jak postać idealna? Dla mnie taka jest.

17 stycznia 2018 r. miała premierę piąta część z cyklu o komisarzu Mortce pt. Cienie. Więc jeśli komuś, tak jak mi Mortka spodobał się od pierwszy stron, to czeka nas jeszcze kilka spraw do rozwiązania.
Czasem dobrze oderwać się od rzeczywistości.

Ocena: 4/6
©Idę czytać
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Przeczytałam jednym tchem, bo to naprawdę świetny kryminał. Skomplikowany, lecz dający się lubić bohater i ciekawa intryga. Jedna z najlepszych książek tego gatunku, które ostatnio wpadły mi w ręce.

 • Awatar

  Solidny kryninał. Bez fajerwerków i większych twistów. Bardzo dobrze poprowadzona historia, wiarygodne postaci, świetne, soczyste dialogi (Kochan i technik policyjny rządzą).

  Biorę się za "Farmę Lalek", żeby zobaczyć, czy autor dobrze się rozwija i idzie w dobrym kierunku :)

 • Awatar

  Świetny, trzymający w napięciu debiut Wojtka Chmielarza. Po przeczytaniu "Podpalacza" bez mrógnięcia okiem mogę nazwać autora największą nadzieją polskiej literatury kryminalnej w naszym kraju. Do książki podchodziłem z dużymi oczekiwaniami, gdyż sporo dobrego słyszałem o tej powieści i jej autorze. I rzeczywiście! Moje wysokie oczekiwania zostały w pełni zaspokojone. Bardzo gorąco polecam!!

 • Awatar

  W dobie królujących na polskim rynku skandynawskich kryminałów, Podpalacz to kolejna pozycja z rodzimego podwórka, która zasługuje na uwagę czytelników. Przyznam, że lubię powieści, których akcja rozgrywa się w Polsce i lubię też polskich bohaterów. Łatwiej jest mi się z nimi identyfikować. Autora pochwalić należy za znajomość pracy polskiej policji i doskonałą umiejętność przedstawienia zachowania polskich gliniarzy oraz życia codziennego na komendzie. W książce doskonale widoczne są wpływy skandynawskich kryminałów, zresztą autor nie ukrywa swojej fascynacji prozą mistrza skandynawskiego kryminału, Henniga Mankella. Myślę, że fascynacja ta wpływa na całość fabuły w bardzo dobry sposób. Główny bohater jest wyrazisty i dość charakterystyczny. To bohater, którego można polubić a po zakończeniu lektury, wspominać go. Intryga skonstruowana jest w taki sposób aby kierować uwagę czytelnika na mylne tropy a zakończenie jest zaskakujące.
  Jestem skłonny stwierdzić, że Wojciech Chmielarz zapisze się swym Podpalaczem w pamięci czytelników jako dobry autor kryminałów, a kolejne jego powieści będą jeszcze lepsze.

Inne proponowane
Warto zerknąć