ebook Lekarze w górach: Bohaterowie drugiego planu
3.65 / 5.00 (liczba ocen: 160) Ilość stron (szacowana): 392

Lekarze w górach: Bohaterowie drugiego planu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.99
wciąż za drogo?
27.99 zł Lub 25.19 zł
34.99 zł
34.99 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
29.39 zł
30.37 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Historia ludzi, bez których nie byłoby wśród żywych wielu z dzisiejszych herosów wysokogórskiego wspinania. Wojciech Fusek i Jerzy Porębski opowiadają o lekarzach, często stających się kluczowymi postaciami ekspedycji, o granicach ludzkich możliwości i o człowieczeństwie, przechodzącym egzamin ponad chmurami.

Wojciech Fusek i Jerzy Porębski – autorzy m.in. „Polskich Himalajów” – podejmują temat zadawałoby się oczywisty, a jednak dotąd pomijany w relacjach z podbojów szczytów. Lekarze wypraw, bohaterowie drugiego planu, nieraz stają się kluczowymi postaciami ekspedycji. Autorzy przybliżają ich rolę, opisując wypadki i codzienność, często zabawną, podczas karawany i w bazie. Rozmawiają ze wspinaczami i lekarzami. Pokazują, jak rozwijały się ratownictwo i medycyna w górach. Pytają o zagadnienia okołomedyczne, jak higiena i doping, czy doznania poza ciałem. Z wyczuciem opisują chwile, gdy lekarze przegrywali bój o życie wspinaczy.
W złotych latach himalaizmu lekarz towarzyszył większości wypraw, dziś małe zespoły kontaktują się z nim jedynie przez telefon. Czy to wystarcza? W tej książce znajdziesz odpowiedź na to i inne pytania.

„Na pierwszych wyprawach nasi lekarze uprawiali medyczne dżudo: udo się albo się nie udo. Z czasem zdobyli wiedzę, ratując zdrowie i życie wielu z nas. Ich zadania przestały się sprowadzać do dawania pigułek. Byli wśród nich świetni wspinacze, urodzeni psychologowie, a nawet spowiednicy. O tym jest ta książka. Pełna zabawnych opowieści i wiedzy na temat ratownictwa i medycyny. Jestem jednym z opisanych pacjentów, przepraszam – bohaterów tej książki” – Krzysztof Wielicki, himalaista

„Każdemu wspinaczowi może się przytrafić wypadek. Mówią, że to kwestia czasu. Wtedy zdrowie, a nawet życie zależy od lekarza. Szybka, trafna diagnoza i leczenie są kluczowe. Autorzy, opisując wypadki, omawiają problemy, z jakimi my, lekarze wypraw, stykaliśmy się w karawanie, bazie czy ścianie” – prof. dr n. med. Lech Korniszewski, lekarz wielu ekspedycji

„Gdy czytałem «Lekarzy w górach», wtopiłem się w świat wypraw, podczas których najważniejsza jest, tak rzadka na nizinach, wszechstronność. I zamarzyłem, by pojechać na wyprawę” – dr n. med. kardiolog Cezary Goławski, konsultant merytoryczny książki „Lekarze w górach”

Lekarze w górach: Bohaterowie drugiego planu od Wojciech Fusek, Jerzy Porębski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wartkie, pełne piękna i grozy opowieści himalaistów, wielu czyta pasjami, z zapartym tchem. Teraz przyszedł czas na lekturę o tych, dzięki którym wiele tych historii do nas by nie trafiło. To lekarze dbają o zdrowie naszych wspinaczy w górach wysokich. Bywa, że ratują ich w sytuacjach ekstremalnych. Pierwszy plan nie istniałby bez drugiego, a zatem przyszedł czas, by poznać pracę tych, o których się wspomina. Ta książka jest miejscem tylko dla nich. Bez obaw. Gór rzecz jasna nie zabraknie, a sama książka porywa, jak historie z planu pierwszego.Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Opowiedziane.pl
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć