ebook Napiwku nie będzie: Sekrety kelnerów
3.03 / 5.00 (liczba ocen: 133)

Napiwku nie będzie: Sekrety kelnerów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.49
wciąż za drogo?
Virtualo#Cyber Monday
Virtualo#Cyber Monday
23.99 zł Lub 21.59 zł
29.99 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
19.49 zł
-11% 23.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)

Kelnerzy – ci od Sowy i ośmiorniczek – trochę w naszym kraju namieszali. Reporterka Justyna Pobiedzińska postanowiła sprawdzić, jak to się dzieje, że przedstawiciele tego zawodu poznają tyle tajemnic swoich klientów. Z odbytego przez nią rekonesansu wyłania się portret nas samych, który równie mocno bawi i wzrusza, co… zawstydza.

W 2014 roku wybuchła słynna afera taśmowa. Dzięki nagraniom kelnerów w restauracji „Sowa i przyjaciele” prywatne rozmowy polityków wyciekły do mediów, a reprezentanci tej cichej i niezauważanej dotąd profesji znaleźli się… na widelcu. Kelnerzy stali się podejrzani. Bo kim w ogóle są ludzie, którzy podają nam jedzenie? Co sobie myślą, kiedy obserwują nas z boku i kiedy odchodzimy od stołu, zwykle nie zostawiając napiwków? Z czego zwierza się kelnerom podczas lunchu „warszawka”, o czym opowiadają studenci na imprezie, a o czym klienci domu publicznego? Do czego więc potrzebujemy kelnerów i czy powinniśmy się ich bać?
Justyna Pobiedzińska sprawdziła, jak to się dzieje, że przedstawiciele branży gastronomicznej poznają tyle tajemnic swoich klientów. Dotarła do kelnerów, którzy pracowali w najróżniejszych lokalach i częściach Polski od lat 40. XX wieku po dzień dzisiejszy. Obsługiwali papieży i cesarzowe, morderców, dygnitarzy PZPR, terrorystów, celebrytów, a przede wszystkim tzw. zwykłych ludzi. Ich opowieści układają się w barwną panoramę obyczajową Polski kilku dekad, a portret nas samych – widzianych oczami kelnerów – równie często bawi i wzrusza, co zawstydza.

„Gastronomia się skończyła. Talerzówa zapierdala, nie ma flambirowania, podawania przy gościu. Ludzie nie mają pojęcia o kelnerstwie, o gastronomii, została stołówka, chiński produkt. Wszystko jest chała, skończył się wersal. Nie ma konwenansów, gracji, nic. Wszystko zanikło.
Mógłbym godzinami opowiadać ploteczki, kto do soku pomarańczowego na śniadanie zamawiał wódkę, tak żeby nikt nie widział, a z kogo po pijaku wyszła świnia i cham” – fragment książki

„Najwięcej o naszym społeczeństwie wiedzą z pewnością barmani, spowiednicy oraz kelnerzy. Wszystkich ich obowiązuje tajemnica zawodowa, jednak pracownikom gastronomii nie grozi ekskomunika za jej złamanie. W związku z tym Justynie Pobiedzińskiej udało się namówić na zwierzenia kelnerki i kelnerów, barmanki i barmanów z restauracji, barów, hoteli oraz lupanarów, miejsc wykwintnych i całkiem podrzędnych, odwiedzanych przez beau monde i tak zwany element. Wyszło z tego dzieło pasjonujące, będące nie tylko rodzajem polskiej kroniki gastronomicznej ostatnich lat kilkudziesięciu, lecz również zapisem zmian społecznych, jakie wówczas nastąpiły” – Robert Makłowicz

Napiwku nie będzie: Sekrety kelnerów od Justyna Pobiedzińska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Przeszło rok temu, gdy zaczynałem pracę jako kelner, nie sądziłem, że może być ona dla mnie źródłem ciekawych przeżyć. Wydawałoby się, że to praca jak każda inna. Nic bardziej mylnego. Kelner jest niczym dyrygent, kierujący atmosferą w restauracji, do której będziecie pragnęli powrócić. Kelner jest niczym spowiednik, któremu zwierzacie się ze swoich sekretów. Kelner to również doskonały psycholog, który słucha oraz obserwuje. Wreszcie kelner, to osoba, która buduje atmosferę podczas wizyty w restauracji. A dobry kelner sprawi, że nie tylko zamówiony posiłek utkwi w Twej pamięci, lecz również klimat, w którym dane było Wam go spożyć. Oczywiście o smak potrawy dbają kucharze. Ich rola w budowaniu owej atmosfery ma również kluczowe znaczenie.

Justyna Pobiedzińska napisała książkę ukazującą kulisy tego zawodu. Zawodu wymagającego niezwykłego zmysłu u osoby, dbającej o klimat. Inspiracją dla autorki, do napisania książki Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów były wydarzenia związane z tak zwaną aferą podsłuchową z 2014 roku. Wówczas dwóch kelnerów „Sowa i przyjaciele” nagrało prywatne rozmowy polityków i biznesmenów. Rozmowy, które ujrzały światło dzienne.

Autorka ukazuje zwierzenia kelnerów i barmanów z restauracji, barów oraz hoteli. Zwierzenia te są również pewnego rodzaju kalejdoskopem socjologicznego przekroju Polaków. To ciekawy obraz, który może być dla wielu socjologów źródłem do badań o nas samych. To ciekawy przekrój ludzi o różnym wykształceniu, statusie społecznym, czy zasobności portfela.

Justyna Pobiedzińska rozmawiała z wieloma kelnerami, a różnica wieku rozmówców między najmłodszym a najstarszym to ponad sześćdziesiąt lat. Jak przyznaje autorka „wiele się zmieniło przez ten czas”. Poznajemy tu wiele historii. Wiele zachowań gości względem kelnera, który często jest dla nich workiem treningowym do wyładowania swoich frustracji. Często również kelner jest dla gości „przyjacielem”, kompanem. Wiele zależy tu od relacji kelner-gość, gość-kelner. Jednak myślę, że kluczem jest tutaj kultura osobista każdej ze stron.

I choć książka nie jest poradnikiem dla kelnerów chcących otrzymywać sowite napiwki, to jednak jest ciekawym reportażem ukazującym kulisy ich pracy, w której spostrzegawczość i ciągła elastyczność grają pierwsze skrzypce.

Ocena: 5+/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć