ebook Plan Marshalla
4.09 / 5.00 (liczba ocen: 417)

Plan Marshalla
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 35.92
44.90 złpremium: 26.94 zł Lub 26.94 zł
35.92 zł Lub 32.33 zł
36.77 zł Lub 33.09 zł
44.90 zł
35.64 zł
35.90 zł
36.82 zł
38.17 zł
38.17 zł
40.41 zł
40.50 zł
44.90 zł
44.90 zł

Benn Steil – amerykański ekonomista i pisarz, założyciel i redaktor magazynu „International Finance”, autor artykułów publikowanych w „Wall Street Journal” i „Financial Times” – prowadzi nas po meandrach historii dyplomacji i ekonomii, ukazując powstawanie i realizację planu Marshalla. W tle odmalowuje sytuację Europy po II wojnie światowej. „Praca Steila jest zdecydowanie najlepszym jak dotąd studium planu Marshalla”.

– Decydująca rozgrywka początku zimnej wojny
– Kulisy powstania planu odbudowy powojennej Europy

W latach 1948–1952 Stany Zjednoczone przeznaczyły równowartość dzisiejszych 800 miliardów dolarów na odbudowę Europy Zachodniej. Plan Marshalla jest powszechnie uważany za największy i najskuteczniejszy program pomocy zagranicznej, jednak mniej doceniany za najbardziej udany w historii przykład polityki zagranicznej, zawierającej się w haśle: „Najpierw Ameryka”. Pomoc ekonomiczna dla zrujnowanego Starego Kontynentu autorstwa sekretarza stanu USA miała bowiem cel również polityczny – przyciągnąć Europę do Ameryki, zanim zrobią to Sowieci.
Benn Steil w fascynującym stylu prowadzi czytelnika po meandrach historii dyplomacji i ekonomii, ukazując powstawanie i realizację planu Marshalla. W tle odmalowuje dramatyczną sytuację Europy po II wojnie światowej, pełną beznadziei i bezwzględnej walki o byt.

„Ostra i aktualna. Buduje intelektualną ekscytację” – „THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW”

„Genialna książka. Praca Steila jest zdecydowanie najlepszym jak dotąd studium planu Marshalla – mądrym i zrównoważonym w osądach” – „THE WALL STREET JOURNAL”

Plan Marshalla od Ben Steil możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Plan Marshalla – pomocowy program Stanów Zjednoczonych Ameryki dla powojennej Europy, dał Staremu Kontynentowi zastrzyk finansowy o równowartości dzisiejszych 800 miliardów dolarów. Największe tego typu przedsięwzięcie w historii uważane jest również za najbardziej skuteczne działanie jakie kiedykolwiek podjęto na tym polu.

Wydana w oryginale niespełna dwa lata temu, książka Bena Stillera jest tak naprawdę opowieścią o kulisach powstawania Planu Marshalla. Działanie powszechnie postrzegane poprzez pryzmat olbrzymiego dofinansowania, miało obok ekonomicznego, ogromne znaczenie polityczne. I właśnie ten aspekt ważył najwięcej przy dyplomatycznych negocjacjach i uzgodnieniach.

Celem politycznym planu było związanie Europy ze Stanami Zjednoczonymi, a co za tym idzie zastopowanie sowieckich planów uzależnienia od siebie całego kontynentu. Co ciekawe niemal równie zaciętą walkę toczyła amerykańska dyplomacja z Francją, która ze swojej strony tradycyjnie dążyła do przejęcia roli lidera w regionie. Dużo wysiłku wymagała również polityczna akceptacja tak wielkiego zaangażowania środków, przez Kongres USA.

Na prawie 500 stronach autor – ekonomista i pisarz – przedstawił niezwykle szczegółowy obraz tworzenia się pomysłu, który ukształtował Europę po II wojnie światowej. Ostatni rozdział poświęcony jest współczesnym XXI-wiecznym echom Planu, ale ma on charakter z lekka ciekawostkowy. O znaczeniu i jakości książki decyduje powiem właśnie owe pół tysiąca stron, z zapisem przebiegu spotkań, analizą osób, frakcji, nieformalnych zależności.

Nie jest łatwo pisać zajmująco o ekonomii. Jednak pisarskie i publicystyczne doświadczenie Benna Steila sprawiło, że jego historia Planu Marshalla bliższa jest elektryzującej prozie, niż nudnemu akademickiemu wykładowi. Przy tym autor serwuje czytelnikowi mnóstwo faktów oraz szeroko kreśli obraz historycznych wydarzeń w ówczesnej Europie, pokazując jaki – często nieoczekiwany – wpływ miały one na koleje losu marshallowskiego przedsięwzięcia.

Znakomita, pasjonująca książka.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć