ebook Co nas (nie) zabije
4.21 / 5.00 (liczba ocen: 7182) Ilość stron (szacowana): 344

Co nas (nie) zabije
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.55
-26% 17.55 zł Lub 15.80 zł
18.60 zł
31.90 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
31.90 zł Lub 28.71 zł
17.55 zł
23.86 zł
23.90 zł
26.57 zł
26.76 zł
27.12 zł
27.12 zł
29.00 zł
31.90 zł

Plagi, epidemie, kompulsywne zachowania, obsesje – Jennifer Wright pozwala nam spojrzeć na najmroczniejsze chwile w historii ludzkości. Z lekkością i swadą przedstawia najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli. Przekonajmy się, ile jest prawdy w znanym stwierdzeniu: „co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

Z tej książki dowiesz się, że zabić cię może:
– taniec,
– brudne ręce,
– seks,
– w zasadzie wszystko.
W 1518 roku kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu. Zatańczyli się na śmierć.
Od stuleci ludzkość była nawiedzana przez śmiercionośne plagi. Od czasów Imperium Rzymskiego, przez średniowiecze, aż po XX wiek dżuma, gruźlica, cholera i inne choroby próbowały zabić jak najwięcej osób.
„Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” pozwala spojrzeć nam na najmroczniejsze chwile w historii. Z lekkością i humorem poznać najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli.

Co nas (nie) zabije od Jennifer Wright możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Co nas (nie) zabije to zapis największych plag które miały miejsce w historii ludzkości. Jennifer Wright wzięła na tapetę takie przypadki jak: zaraza Antoninów, dżuma, taneczna plaga, ospa, syfilis, gruźlica, cholera, trąd, tyfus, grypa hiszpanka, śpiączkowe zapalenie mózgu czy polio. Z kart tej książki czytelnik dowie się, jakie były przyczyny tych epidemii, jakie były ich skutki oraz jakie nauki można było z nich wyciągnąć dla przyszłości ludzkości a jakie zostały wyciągnięte.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło a co jednak trochę mniej…

Gdy pierwszy raz widziałam tę książkę w zapowiedziach wydawcy pomyślałam sobie, że to coś dla mnie. Popularnonaukowe książki napisane z dużą dozą humoru zawsze przypadają mi do gustu. Gdy jednak ta publikacja już do mnie dotarła w kraju na dobre trwała pandemia Covid-19. Dlatego też, przyznaję - zabierałam się do jej lektury jak do jeża :). Niepotrzebnie. Wbrew pozorom czytanie o innych, wcześniejszych plagach w jakiś sposób mnie uspokoiło i pozwoliło spojrzeć na obecną sytuację z większym dystansem, którego mi bardzo brakowało.

Jennifer Wright pisze ciekawie i z ogromną pasją. Bardzo odpowiadał mi taki styl narracji i proporcja wiedzy naukowej. Wydaje mi się, że jest jej wystarczająco by zainteresować czytelnika tematem i nie zanudzić go a także zachęcić czytającego do ewentualnych dalszych poszukiwań. Jennifer Wright niesie czytelnika przez dzieje ludzkości a właściwie przez jej tragiczne momenty jednak są one ukazane nie tylko z ogromnym poczuciem humoru ale także z wiedzą człowieka współczesnego. Jak to się często zdarza przy takich publikacjach, jedne rozdziały są napisane bardziej frapująco, inne mniej, jednak i tak wszystkie czytało mi się rewelacyjnie i z ogromnym zaciekawieniem.

Publikacja zawiera kilka drastycznych zdjęć chorych na wymienione choroby ale to już w rozdziale dla chętnych.

Czy i komu polecam?

Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości to książka dla wszystkich wielbicieli publikacji popularnonaukowych napisanych z ogromną dozą humoru. To wbrew pozorom idealna pozycja na aktualne czasy, w których większość wiadomości stanowią te o koronawirusie. Z całego serca Wam polecam.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Jennifer Wright w swojej książce przedstawia w sumie 14 plag - od ospy, przez dżumę, aż po grypę hiszpankę. Opisuje czym jest dana choroba, jakie są jej objawy, czym próbowano ją leczyć oraz jakie przyniosło to skutki. Dowiemy się także ile osób zginęło na daną chorobę, ale również jak czuły się ofiary np. syfilisu, które uważano za grzeszników i były wykluczane z życia społecznego. W książce znajdziemy również historie osób np. Marry Mallon, czyli Tyfusowej Mary, ale również lekarzy, którzy przyczynili się znacząco do zwalczenia plagi. To wszystko autorka opisuje językiem bardzo przystępnym, ciekawym, ale przede wszystkim lekkim w odbiorze i pełnym odniesień do współczesnej popkultury - filmów, powieści, czy znanych osób. W tych wszystkich opisach plag nie zabrakło ironicznego humoru, dzięki któremu książka, pomimo swojej treści, nie przygnębia, ale jest ciekawą i pasjonującą lekturą.

W książce, oprócz opisów kolejnych chorób, autorka przekazuje również wiele ogólnych informacji. Opowiada czym są szczepionki i czym się różnią te, które mają martwe wirusy, a czym te z żywymi wirusami, dlaczego tak ważna jest higiena, przestrzeganie zaleceń lekarzy, rzetelne informowanie obywateli o epidemii i wiele więcej. Przedstawia także wskazówki, jakich należy przestrzegać w obliczu każdej epidemii. Jennifer Wright opisuje również jak wiele wycierpiały ofiary niektórych plag ze strony innych osób - były zsyłane na odosobnioną wyspę, szykanowane i uważane za grzeszników. Na szczęście, często znalazły się osoby, które były gotowe nieść pomoc takim osobom. Dobrym przykładem jest ksiądz Damian De Veuster, który swoją pomocą i życzliwością przywrócił wiarę w siebie setkom osób, chorujących na trąd i zesłanych na wyspę Moloka'i. Co ważne, autorka wszystkie informacje, jakie przekazuje, popiera licznymi źródłami, dzięki czemu można później samodzielnie poszerzyć swoją wiedzę na temat interesującej nas choroby.

Co nas (nie) zabije jest bardzo interesującą książką, przedstawiającą największe plagi w historii ludzkości. Autorka rzetelnie, ale ciekawie i z humorem opisuje poszczególne choroby, najsłynniejsze przypadki, jak również przekazuje wiele ogólnej wiedzy np. na temat szczepionek.

Ocena: 4+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć