ebook Jan Sehn. Tropiciel nazistów
3.77 / 5.00 (liczba ocen: 22) Ilość stron (szacowana): 264

Jan Sehn. Tropiciel nazistów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 27.64
35.90 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
-23% 27.64 zł Lub 24.88 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
28.50 zł
29.80 zł
30.16 zł
30.52 zł
32.31 zł
32.50 zł
35.90 zł
35.90 zł

„«Nie ma przestępstw, przy których dokonywaniu sprawca nie pozostawiłby śladów po sobie» – twierdził sędzia Jan Sehn, bohater Filipa Gańczaka. A jednak mimo że nazistowscy zbrodniarze pozostawili w Polsce miliony śladów […] ich ukaranie okazało się możliwe tylko w ograniczonym stopniu. Ta książka pozwala zrozumieć, dlaczego tak się stało” – prof. Antoni Dudek

Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brunatną okupacją.
Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę.
Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach. W niekonwencjonalny sposób docierał do świadków, którzy przetrwali piekło obozów. Umiał rozmawiać ze wszystkimi: z komunistycznymi władzami PRL, wojskowymi z USA i prokuratorami z RFN. Tropieniu nazistów poświęcił 20 lat przedwcześnie przerwanego życia.
Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, szukając jego śladów nie tylko w polskich i niemieckich archiwach, lecz także odwiedzając liczne miejsca związane z bohaterem książki – od jego rodzinnego Tuszowa Małego aż po Frankfurt nad Menem.

Jan Sehn. Tropiciel nazistów od Filip Gańczak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Filip Gańczak w książce Jan Sehn. Na tropie nazistów ukazuje historię mężczyzny, który będąc zdecydowanym wrogiem zabijania i bestialskiego mordowania ludzi bez jakiegokolwiek powodu i sądu brał udział w przesłuchiwaniach czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce. Profesor Jan Sehn jako szef Instytutu Ekspertyz Sądowych odbył rozmowę z dziennikarzem Lopoldem Marschakiem. Tematem rozmowy krakowskiego prawnika z dziennikarzem była kwestia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jan Sehn nie był więźniem obozów koncentracyjnych i nie doświadczył osobiście niemieckich represji. Jednak dążył do rozliczenia hitlerowskich zbrodni. Sędzia śledczy Sehn to jeden z pierwszych Polaków biorących udział w przesłuchaniu Amona Gotha, Rudolfa Hossa i Marii Mandl. Autor książki ukazuje nam, w jaki sposób Sehn docierał do materiałów, stanowiących świadectwo dokonywanych zbrodni. Pracę wykonywał z należytą skrupulatnością, gdyż jak sam uważał, nie ma przestępstw, przy dokonywaniu których sprawca nie pozostawiłby śladów po sobie. Często znajdował je w ruinach czy też na śmietnikach. Przeprowadził wiele rozmów ze świadkami tamtych wydarzeń. Sędzia rozmawiał z przedstawicielami komunistycznych władz PRL, prokuratorami z RFN czy też z wojskowymi z USA. Owocem jego długiej pracy, było postawienie przed sąd i skazanie osób odpowiedzialnych masowej zagłady.

Filip Gańczak ukazuje nam pracę Komisji dla Badania Zbrodni Niemiecko-Hitlerowskich w Oświęcimiu, która pierwszy raz zebrała się w Krakowie 29 marca 1945 roku. I choć w pierwszym składzie nie było krakowskiego prawnika, a początki pracy to wielka improwizacja, to jednak Jan Sehn włożył ogromny wkład w efekty jej pracy. Dzięki tej książce Filip Gańczak ukazuje nam historię człowieka, który w czasie wojny zajmował posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A po jej zakończeniu zapisał się w historii, jako dążący do wymierzenia społecznej i historycznej sprawiedliwości. Warto poznać historię człowieka, który znaczną część swojego życia poświęcił rozliczeniu największej zbrodni XX wieku. Jan Sehn. Tropiciel nazistów to publikacja, którą polecam Waszej uwadze.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Profesor Jan Sehn zapisał się w historii przede wszystkim jako jedna z najważniejszych postaci w procesie rozliczeń z hitlerowską okupacją w Polsce. Był przewodniczącym Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie, przesłuchiwał i przygotowywał procesy czołowych zbrodniarzy hitlerowskich m.in. Amona Götha i Rudolfa Hössa.

Karierę prawniczą rozpoczął jeszcze przez wojną jako asesor w Sądzie Okręgowym w Krakowie. W czasie wojny pracował w krakowskim stowarzyszeniu restauratorów. Już do 1945 roku poświęcił się dokumentowaniu zbrodni hitlerowskich w Polsce I to właśnie na tych działaniach profesora Sehna koncentruje się książka Filipa Gańczaka.

Możemy zapoznać się zarówno z mozolnym przygotowywaniem oskarżeń, jak i z efektami tych prac w postaci przebiegów poszczególnych procesów. Szczególnie kulisy przygotowań, dają najpełniejszy obraz tego jak istotną rolę odegrał bohater tej książki w rozliczeniu hitlerowskich zbrodni.

Należy wspomnieć, że wielkim szacunkiem cieszył się Jan Sehn u wszystkich, z którymi miał możliwość współpracować. Wyrazów i gestów uznania doczekał się zarówno od amerykańskich wojskowych jak i od przedstawicieli zachodnioniemieckiego wymiaru sprawiedliwości. Przy tym nigdy nie stawiał na przedzie własnego interesu, swoimi działaniami budując przede wszystkim pozycję Polski, której był przedstawicielem.

Położył także ogromne zasługi w rozwoju polskiej kryminalistyki, jako pierwszy szef Zakładu Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych, który dzisiaj nosi jego imię. To właśnie z siedzibą Instytutu wiąże się pewien tajemniczy wątek książki i życiorysu jej bohatera przedstawiony w końcowej części publikacji.

Niezwykle interesująca książka, a autorowi poza uznaniem za szczegółowe i dogłębne opisanie dzieła Profesora Sehna, należą się także brawa za samą decyzję o przypomnieniu sylwetki tej wybitnej postaci, niesłusznie pozostawionej na uboczu głównego nurtu historycznych opowieści.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć