ebook Trzy kobiety
3.71 / 5.00 (liczba ocen: 44018)

Trzy kobiety
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.33
Audiobook - najniższa cena: 35.96
wciąż za drogo?
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
22.33 zł 20% rabatu
25.52 zł Lub 22.97 zł
30.31 zł Lub 27.28 zł
31.90 zł
25.50 zł
25.52 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Inne proponowane

To najbardziej pogłębiony reporterski portret kobiecego pożądania, jaki napisano, i jedna z najbardziej wyczekiwanych publikacji roku.

Uwodzi nas i dręczy. Kontroluje myśli, niszczy życie lub nadaje sens egzystencji. A mimo to prawie nigdy o nim nie rozmawiamy. Pożądanie – ukryta siła napędowa naszego istnienia – dotąd pozostawało prawie nieodkryte.

Taddeo oddaje kobietom głos i prawo do opowiadania o tym, co je podnieca, napędza i ekscytuje, a przy tym niczego nie ocenia, nie moralizuje i nie pornografizuje żadnych praktyk ani zachowań. To wybitne osiągnięcie dziennikarskie i narracyjny triumf, przedstawiony szczerze i bezpretensjonalnie – książka pełna niuansów, różnorodnych punktów widzenia, a przede wszystkim nieprzebranej tolerancji i empatii.

Maggie zwierza się ze swojego nastoletniego romansu z nauczycielem. Niespodziewane zerwanie wpłynęło na całej jej późniejsze życie. Dopiero podczas procesu sądowego zrozumiała, że tak naprawdę została wykorzystana. Sloane opowiada o tym, co skłoniło ją i jej męża do otwarcia związku, jak te praktyki wpływają na ich relację i jak pomogły żonie zrozumieć, gdzie kończy się pożądanie męża, a zaczyna jej własne. Z kolei Linie dopiero romans pozwolił odkryć, jak ważna jest dla niej czułość, której brakowało jej w długoletnim małżeństwie.

Autorka z niepotykaną dotąd głębią spostrzeżeń i siłą emocjonalnego wyrazu kreśli portret kobiecej erotycznej tęsknoty, obrazując jednocześnie kruchość, złożoność i nierówność pożądania. Dzięki takiemu podejściu bohaterki w pełni się otworzyły, dały dziennikarce dostęp do swoich żyć, domów, sypialni i najgłębiej skrywanych sekretów – czasem mrocznych, zaskakujących, niekiedy trudnych do zrozumienia.

Trzy kobiety od Lisa Taddeo możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Mimo tego, że jako społeczeństwo powoli dorastamy do braku krępacji w kwestii mówienia o seksie, wciąż stanowi on temat tabu. Myślę, że brak umiejętności przekładania swoich myśli na słowa oraz pewna wulgarność, która kojarzy nam się ze wszystkim, co związane ze stosunkiem seksualnym i towarzyszącymi mu czynnościami, blokuje nas i sprawia, że zwyczajnie się wstydzimy. Peszy nas wpuszczanie innych do sypialni oraz opowiadanie o tym, co sprawia nam przyjemność, a co napawa obrzydzeniem. Przecież nie wszystko musimy konsultować i omawiać. Jedno jest pewne – powinniśmy (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) móc o tym mówić bez strachu, że zostaniemy sklasyfikowani gdzieś między ździrą a zboczeńcem.

Książka Trzy kobiety Lisy Taddeo reklamowana jest jako najbardziej pogłębiony portret kobiecego pożądania. Krótko rzecz ujmując, jest to historia wykorzystanej przez nauczyciela Maggie, romansującej ze swoją szkolną miłością Linie oraz lubującą się w trójkątach Sloane. I przyznam, że żadna z tych historii nie wpisuje się w moją definicję pożądania. Możliwe, że czegoś nie zrozumiałam, że potraktowałam pewne sprawy zbyt dosłownie, a jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ten reportaż pokazał, jak kobiety pragnące zrozumienia, czułości i dobrego seksu są wykorzystywane przez mężczyzn. Ta książka miała opowiedzieć o mnie, o Tobie, o sąsiadce z klatki obok. Nie wiem jak Ty, ale ja na pewno nie jestem żadną z jej bohaterek.

To nie jest tak, że uważam Trzy kobietyza złą książkę. Wręcz przeciwnie, to ciekawe studium swego rodzaju zniewolenia, presji, chęci bycia traktowanym poważnie i zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Lekturze towarzyszy ciekawość, czasami zniesmaczenie. Kibicujemy Maggie walczącej o swoje prawa, Linie próbującej przejąć stery w swoim życiu i Sloane, która próbuje upewnić się, że to, co robi, robi dla siebie. Dopatruję się jednak schematyczności w kwestii szukania powodów tego, że bohaterki książki znalazły się w takim, a nie innym miejscu. Nie zdradzając szczegółów, mogę tylko powiedzieć, że teza, którą wysnuwa Taddeo jest dość ogólnikowa i klasyfikująca wszystkie kobiety według jednego klucza.

Jestem przekonana, że podobnie jak tytułowe trzy kobiety, każda z nas marzy czasem o ostrym seksie w samochodzie czy możliwości patrzenia na mężczyznę, którego twarz przeszywa spazm rozkoszy. Pewnie wiele zastanawiało się choćby raz, jak by to było, gdyby z kimś poswingować. Zakładam również, że niejeden nasz nauczyciel wywołał zainteresowanie. Ale żeby od razy nazywać to pragnieniem każdej kobiety? Myślę, że to dość daleko posunięte stwierdzenie.

Mimo wszystkich uwag, bardzo cieszę się, że coraz częściej mamy okazję sięgać po takie książki jak Trzy kobiety. Zdobywające swoją popularność wszechobecne erotyki, które stają się ostatnio gwarancją dobrej sprzedaży, często nie mając nic wspólnego z literaturą, muszą mieć przeciwwagę w postaci czegoś, co – nawet, jeśli nie zachwyca czytelnika – stoi na dobrym literacko poziomie. A książka Taddeo jest tym ciekawsza, że prowokuje dyskusję, a tego trzeba nam bardziej niż muskularnych, śniadych facetów potrafiących zniewolić kobietę, przypinając ją do ramy łóżka.

Ocena: 4+/6
©Spadło mi z regała
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć