ebook Prawda. Krótka historia wciskania kitu
3.39 / 5.00 (liczba ocen: 340)

Prawda. Krótka historia wciskania kitu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.10
Audiobook - najniższa cena: 21.10
21.10 zł
36.99 złpremium: 22.19 zł Lub 22.19 zł
-30% 25.89 zł Lub 23.30 zł
29.59 zł Lub 26.63 zł
27.74 zł
28.48 zł
31.05 zł
31.44 zł
31.44 zł
32.92 zł
32.92 zł
33.50 zł
36.99 zł
Inne proponowane

Książka autora bestsellera „Ludzie” o najbardziej kreatywnych i katastrofalnych porażkach w historii ludzkości. Tym razem Tom Phillips przedstawia najgenialniejsze sposoby wciskania kitu, jakie wymyślono na przestrzeni wieków. Oto kłamcy i ich kłamstwa tak imponujące, że aż nie mieszczą się w głowie!

Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów – rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę! Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy.
Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdzie się da.
Od Wielkiej Mistyfika­cji Księżycowej (kiedy nowojorska gazeta „Sun” wzbudziła sensację, publikując cykl artykułów o sławnym astronomie sir Herschelu, który odkrył na Księżycu zaawansowaną cywilizację), przez humbug o wannach, po grasującego w Croydon seryjnego zabój­cę kotów – wiele z tego, co czytaliśmy o wydarzeniach dzie­jących się na świecie, było totalną bzdurą.
Przed nami nie­prawdopodobne opowieści o mitycznych krainach i badaczach niekoniecznie będących w miejscach, o których pisali. Albo historie o manipulacjach na wielką skalę dzięki rozpowszechnianiu teorii spiskowych lub o nieudanych próbach tuszowania katastrof czy o propagandzie z czasów wojny – czyli cała niecna sztuka politycznej ściemy!
Przeczytamy o maniach, lękach i zbiorowych histeriach pro­wadzących do wiary w absurdalne rzeczy – jak widmowe statki po­wietrzne czy niezwykle rozpo­wszechnione przekonanie, że ktoś próbuje kraść mężczyznom penisy – które przekładają się czasem na zupełnie rzeczywiste tragedie… na przykład powodują polowania na czarownice.
Okazuje się, że jeśli chodzi o życie w prawdzie, to sami jeste­śmy swoim największym wrogiem.
Ta książka opowiada o tym, jak ludzkość przez stulecia oszukiwała samą siebie.
Stawia też istotne pytanie: Czy istnieje szansa, byśmy w przyszłości zdecydowali się porzucić kłamstwo?

Prawda. Krótka historia wciskania kitu od Tom Phillips możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Komu nie zdarzyło się kłamać? Kto nie ściemniał w obronie siebie, bliskich czy choćby po to, by wypaść lepiej, ubarwić ponurą rzeczywistość, dostarczyć radości odbiorcom? Gdy ktoś mówi „nigdy nie kłamię”, odpowiadam „nigdy w to nie uwierzę”. Kłamstwo to nie tylko to, co powoduje spektakularne skutki. To nasza codzienność, drobne oszustwa zwane eufemistycznie niedopowiedzeniami. Oczywiście można się dopatrywać różnic, ale jednak finał polega na tym samym: nie mówimy prawdy. Powszechnie. Przy czym jedni robią to ciągle, a innym tylko się przydarza. Jedni robią to z wielką pompą, a inni skromnie, tylko na swoje prywatne codzienne potrzeby.

Prawda. Krótka historia wciskania kitu Toma Phillipsa miała w założeniu przedstawić mi historię kłamstwa i pokazać, jak na oszustwach budowano (i wciąż się buduje) rzeczywistość, w której funkcjonujemy i która tworzy nasz świat. Miałam dostać na tacy kłamstwa najwyższego kalibru, kształtujących dzieje ludzkości. Oczekiwałam, że zatrzęsie się ziemia, poleci tynk, wióry czy co tam kto woli. Czy tak się stało? Nie. Phillips rzeczywiście zabrał mnie w podróż po meandrach oszustw, jednak odbyło się to w niezwykle mało spektakularny sposób, a więc zupełnie niezgodny z moimi oczekiwaniami. Sądziłam, że przeczytam podaną lekko, może nawet z poczuciem humoru opowieść o wyjątkowych przypadkach wciskania ludziom kitu, a finalnie nic w tej lekturze mnie nie zaskoczyło. Szczerze mówiąc, tak książka wydała mi się nijaka, bez odpowiedniego tąpnięcia, którego można było się spodziewać po autorze.

Phillips najwięcej chyba czasu poświęca tematowi kitu, który wciskają dziennikarze. Opisuje różnego rodzaju „aferki” z ich udziałem, demaskując oszustwa, których dopuszczali się w imię zwiększających się nakładów. Ale czy to rzeczywiście jest wielkie odkrycie? Myślę, że dzisiaj ludzie orientują się, czym jest fake news i poza niewielką grupą osób ze szczególnych środowisk nie wierzą we wszystko, co podają media (umówmy się, że osoby, o których pisze w ramach wyjątków, nigdy nie sięgną po książkę Phillipsa, więc marne szanse, że wywrze ona na kimś naprawdę duże wrażenie). Szukając pozytywów, przyznaję, że zaprezentowane przez autora historie są podane w dość przyjemny sposób, bez mądrzenia się, stosowania skomplikowanej terminologii i nadęcia z powodu bycia specjalistą w danej dziedzinie. To się chwali, bo coraz rzadziej można spotkać takie podejście do sprawy. Mimo wszystko to zdecydowanie za mało, by uznać książkę Prawda. Krótka historia wciskania kitu za szczególnie interesującą.

Ocena: 3/6
©Spadło mi z regała
Autor podchodzi do całej tej tematyki na luzie, a jednak porusza naprawdę istotne kwestie, które dają nam do myślenia. I zapewne sam nie podjąłby się tego typu tematów, gdyby sam nie widział w nich powagi i konkretów, które są istotne w dziejach ludzkości. Książki tego autora śmiało mogłabym polecić osobom, które przepadają za nieznanymi faktami, mają otwartym umysł, ale jednocześnie z lekkim przymrużeniem oka traktują pewne wady ludzi jako całego gatunku. Ciekawe, wciągające, przyjemnie napisane – zdecydowanie takimi słowami można określić dwie publikacje Toma Phillipsa. Czekam na więcej!

Cała recenzja na blogu: Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Ocena: 4/6
©BookeaterReality
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć