ebook Dylemat
3.85 / 5.00 (liczba ocen: 3712)

Dylemat
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.80
Audiobook - najniższa cena: 22.80
37.90 złpremium: 22.74 zł Lub 22.74 zł
22.80 zł
26.53 zł Lub 23.88 zł
30.33 zł Lub 27.30 zł
25.77 zł
29.60 zł
30.32 zł
30.95 zł
32.22 zł
32.22 zł
32.22 zł
34.50 zł
37.90 zł
Inne proponowane

Jak daleko się posuniesz, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia? Powieść autorki bestsellerów „Za zamkniętymi drzwiami” oraz „Na skraju załamania”. B.A. Paris po mistrzowsku konstruuje sytuację, w której ma dojść do tragicznej konfrontacji i finału, który zaskoczy wszystkich.

Czterdzieste urodziny Livii zapowiadają się wyjątkowo hucznie, o wiele bardziej spektakularnie, niż mogłoby wyglądać jej wesele, którego zresztą nigdy nie miała…
Na przyjęciu zjawią się wszyscy, na których jej zależy, oprócz córki Marnie, która studiuje zagranicą. I chociaż Livia kocha Marnie, skrycie cieszy się, że jej nie będzie. Gdy tylko przyjęcie się skończy, Livia zamierza wyjawić swojemu mężowi, Adamowi, sekret dotyczący Marnie. Na razie jednak chce cieszyć się szczęśliwymi chwilami z rodziną.
Adam chce, żeby przyjęcie Livii było idealne, dlatego w tajemnicy planuje sprowadzić Marnie do domu. To ma być jego wielka urodzinowa niespodzianka. I wtedy dowiaduje się o czymś strasznym… Musi powiedzieć Livii. Ale jak mógłby zepsuć jej ten dzień – jest taka szczęśliwa, a goście już zaczęli się schodzić…

Dylemat od B. A. Paris możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Czas potrafi zbliżać do siebie ludzi, ale czasami jeszcze bardziej ich od siebie oddala.
Sekrety. Niedopowiedzenia. Kłamstwo.

Autorka zadaje jedno z tych pytań, na które nie ma jednoznacznej i dobrej odpowiedzi: czy można przemilczeć prawdę, aby chronić kochaną przez nas osobę?

Livia od zawsze marzyła o hucznych urodzinach. Przygotowywała się od wielu lat, aby impreza z okazji jej "czterdziestki" wypadła perfekcyjnie. I może wydawać się to infantylne, aby dorosła kobieta aż tak duża wagę przywiązywała do przyjęcia urodzinowego, ale dla Livi ta impreza ma oczyszczający i zamykający pewien etap w jej życiu. Cieniem na planowanym przyjęciu kładzie się mroczny sekret, którym jubilatka zamierza się podzielić z mężem Adamem dopiero po urodzinach. Jeszcze nie wie, że także Adam skrywa przed nią okrutną prawdę.

Dylemat to nie kolejny thriller psychologiczny, z których zasłynęła B.A. Paris. Tym razem autorka położyła nacisk na relacje międzyludzkie i dramat, jaki rozgrywa się między członkami rodziny. Napięcie nie jest najmocniejszą stroną powieści, ale właśnie wewnętrzne rozdarcie bohaterów oraz dylematy moralne. O ile pierwsza połowa książki wprowadziła mnie w niepokojący i mocno nostalgiczny stan, to druga połowa powieści, z wielokrotnym powielaniem w najróżniejszej konfiguracji pytania "czy powinnam/powinienem powiedzieć czy lepiej poczekać?" zaczęła być nużąca. Wielkim plusem są z kolei liczne powiązania do przeszłości, które nie tylko stanowią doskonałe tło dla powieści, ale są wyjaśnieniem wielu wątków i poczynań postaci tego dramatu.

Powieść dotyka bardzo delikatnej kwestii, jakim jest poczucie odpowiedzialności za szczęście innych. Czy słuszne jest chronić poprzez milczenie drugą połówkę? Czy rozsądniej byłoby podzielić się z mężem/żoną nawet najbardziej dramatyczną prawdą? Czy istnieje coś takiego, jak kłamstwo w dobrej wierze? Na te pytania czytelnik sam musi udzielić sobie odpowiedzi.

Nie ukrywam, że zakończenie mnie rozczarowało i wpływa na całkowity odbiór historii. Nie zmienia to jednak faktu, że Dylemat uważam za powieść dobrą, nieco słabsza od pozostałych książek autorki, ale wartą poznania.

Ocena: 4/6
©Tylko skończę rozdział
Ostatni dzień naszego szczęśliwego życia

Dla większości z nas rodzina stanowi fundament naszego życie. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić swoim bliskim poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Widząc radość na twarzach i spokój w sercach tych, których kochamy, sami również czujemy się szczęśliwi i robimy wszystko, aby nic tego szczęścia nie zachwiało, starając się uchronić ich przed wszelkim cierpieniem.
Niestety, jak wszyscy doskonale wiemy, nawet największe pokłady miłości nie stanowią wystarczającego parasola ochronnego, który byłby dla nas gwarancją tego, że nic nigdy nie zachwieje tak ciężko budowanej harmonii panującej w naszej rodzinie.
Mając tę świadomość w sytuacji, kiedy jednak niestety nieszczęścia i problemy nie omijają naszego domowego zacisza, często pragniemy wziąć ich ciężar na własne barki, aby nie przysparzać bólu naszym bliskim. W ten sposób rodzą się sekrety i tajemnice, których, jak już niejednokrotnie się przekonaliśmy, nie da się ukrywać w nieskończoność. Dlatego dziś zadajmy sobie pytanie:

Czy warto ukrywać bolesną prawdę przed współmałżonkiem, dziećmi, czy rodzicami wiedząc, że życie w nieświadomości jest dla nich tylko chwilowym odwlekaniem tego, co nieuniknione? A ta niewiedza to zaledwie krótki czas dodatkowego szczęścia, który skończy się, gdy poznają całą prawdę?

Z takimi właśnie myślami biją się główni bohaterowie powieści psychologicznej autorstwa B.A. Paris Dylemat, z której recenzją dziś do Was przychodzę.

Adam i Livia Harmon są szczęśliwym małżeństwem. Owocem ich miłości jest dwójka dorosłych już dziś dzieci. Marnie i Josh studiują i zaczynają budować własne życie, więc wreszcie nadszedł czas, aby rodzice zaczęli myśleć o sobie, gdyż bardzo młodo założyli rodzinę, a tym samym ominęło ich wiele z tego, co wówczas przeżywali ich rówieśnicy.

W momencie, kiedy my czytelnicy pukamy do drzwi ich domu, bardzo szybko wręcz odczuwamy napięcie panujące w relacjach między nimi. Z czego ono wynika, przekonacie się już sami, ponieważ całą uwagę zarówno naszą, jak i oczywiście również Harmonów przykuwają przygotowania do planowanego od wielu lat przez Livię przyjęcia z okazji jej czterdziestych urodzin. W tym niezwykłym dniu kobieta chce przeżywać swoje szczęście z rodziną i przyjaciółmi. Niestety córka nie będzie mogła uczestniczyć w urodzinach matki, co kobietę mimo miłości do niej specjalnie nie martwi, a wręcz sprawia ulgę, ponieważ od jakiegoś czasu wie o swoim dziecku coś, co kiedy wyjdzie na jaw, może na zawsze zniszczyć niezwykłą więź łączącą ojca z córką, a co więcej odbić się również na relacjach z bliskimi przyjaciółmi rodziny. Sekret, który nasza bohaterka skrywa przed mężem, nie daje jej spokoju, ale chce odwlec moment konfrontacji z prawdą do momentu zakończenia się przyjęcia.

Tymczasem Adam przygotowuje dla żony wspaniałą niespodziankę. Chce, aby to przyjęcie było dla niej niezapomnianym przeżyciem. Podekscytowanie i radość mężczyzny zostają brutalnie odebrane, w momencie, kiedy na kilka godzin przed rozpoczęciem się uroczystości dowiaduje się, że być może wydarzyło się coś, co na zawsze zniszczy życie jego rodziny i szczęście żony. Być może ich świat legnie w gruzach już na zawsze. Zdaje sobie sprawę z tego, że choć nic nie jest jeszcze pewne, to powinien podzielić się swoimi obawami z Livią. Z drugiej jednak strony nie chce, zniszczyć swojej drugiej połówce tych chwil szczęścia, gdyż czuje, że mogą to być ostatnie godziny, w których czuje się szczęśliwa. Kolejne mogą się nie powtórzyć przez bardzo długi czas, o ile powtórzą się jeszcze kiedykolwiek.
Tym samym rodzi się pytanie nie tylko do naszych bohaterów, ale również do przemyślenia dla każdego z nas.

Jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, aby choć o kilka godzin przedłużyć szczęście bliskich naszemu sercu osób, wiedząc, że za chwilę może się ono dla nich skończyć bezpowrotnie?

W swojej najnowszej książce autorka skupiła się na emocjach targających człowiekiem w obliczu traumatycznych sekretów skrywanych w imię miłości i przyjaźni. Zabieg podzielenia fabuły na rozdziały przedstawiane z perspektywy obojga małżonków pozwala nam niemalże zajrzeć do ich myśli i poczuć wszystko to, co każde z nich czuje. A uwierzcie mi, tytułowy dylemat jest naprawdę wielki i poważny, ponieważ nie wolno nam zapomnieć, że każda decyzja, którą podejmiemy, pociąga za sobą konsekwencje. Przekonajcie się koniecznie, jakie one będą w przypadku tej rodziny, a co najważniejsze, jak poznanie prawdy odciśnie się na nich wszystkich.

Co prawda Dylemat to dopiero moje drugie spotkanie z twórczością Pani Paris, ale pierwsze, które miało miejsce podczas lektury książki Pozwól mi wrócić uznałam za udane, więc i tym razem w tym tytule pokładałam wielką nadzieję na ciekawą historię. I już teraz mogę Wam zdradzić, że się nie zawiodłam. W moje ręce trafił wciągający thriller psychologiczny, który, jak na ten gatunek książek przystało, może pochwalić się wspaniale wykreowanymi portretami psychologicznymi bohaterów, którzy pozwalają nam na bardzo bliską obserwację swojego życia, które, jak widać, ma swoje drugie dno. Nie doświadczycie tu dynamicznej akcji, ale na pewno udzieli się Wam napięcie wynikające z tego, co skrywają maski tylko pozornego szczęścia. Czy będzie to już ostatni pozornie szczęśliwy dzień tej rodziny? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie na kartach książki, którą koniecznie musicie przeczytać.
Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do sięgnięcia po Dylemat i jesteście gotowi poznać całą prawdę, która zapewniam Was, łatwa dla nikogo nie będzie, a na pewno też da Wam wiele do myślenia również o waszym życiu i rodzinie.

Ocena: 4/6
©Kocie czytanie
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć