ebook Skrzywdzeni i poniżeni
4.2 / 5.00 (liczba ocen: 13610)

Skrzywdzeni i poniżeni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo MG
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 29.83
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
29.83 zł Lub 26.85 zł
30.00 zł
39.90 zł
39.90 zł
29.83 zł
29.88 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Pozycja zaliczana do powieści sentymentalnych w dorobku pisarza. W utworach tych autor nie wzdraga się przed obnażaniem jasnych i ciemnych (tych jest więcej) stron z życia marginesów społecznych Petersburga. Znamienne jest to, że zło i zgnilizna moralna dominują nad dobrem. Dominują naturalnie w sensie ilościowym, bo przewagę moralną Dostojewski daje dobru.

Skrzywdzeni i poniżeni to przede wszystkim powieść o przebaczeniu. Dokładniej mówiąc, o przebaczeniu przez ojca córce, ale i na odwrót.

Narrator, Iwan Pietrowicz, to młody pisarz ledwo wiążący koniec z końcem. Nosi on wyraźne cechy samego Dostojewskiego. Nasz narrator jest postacią jednoznacznie pozytywną, altruistyczną i praktycznie pozbawioną wad. Wyidealizowany i poczciwy Wania w żadnym wypadku nie drażni. Po prostu pozwala nam spokojnie myśleć o całej reszcie, co zresztą i on sam robi. Iwan pomaga bowiem Natalii Nikołajewnej, która uciekła z rodzinnego domu, by zamieszkać z ukochanym Aloszą…

Skrzywdzeni i poniżeni od Fiodor Dostojewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Skrzywdzeni i poniżeni to jedna z niewielu książek Fiodora Dostojewskiego, których nie poznałam w czasach licealnych. Zafascynowana wtedy jego literaturą, łykam, co tylko mogłam! Byłam i zawsze będę zdania, że klasyka to najlepszy wybór, to najbardziej wartościowe powieści. Tym bardziej, jeśli książki te wyszły spod pióra takiego mistrza, jakim jest Dostojewski. Czytając, można odnieść wrażenie przeniesienia się w czasie.

Skrzywdzeni i poniżeni to książka zaliczana do nurtu powieści sentymentalnych w dorobku Dostojewskiego – tym samym jedna z najbardziej docenianych.

Skrzywdzeni i poniżeni – opowieść o zdradzie i przebaczeniu

Głównym bohaterem i zarazem narratorem jest debiutujący pisarz – Wania – który ledwo wiąże koniec z końcem. Ten motyw znamy już z powieści Dostojewskiego – wielu jego bohaterów żyje w biedzie, czasem nawet wręcz w ubóstwie. Iwan Pietrowicz to poczciwy, dobry, altruistyczny bohater, który nad własne dobro przekłada innych ludzi. Jest wyidealizowany i ciepły, zawsze postępuje słusznie, nie myli się w swoich osądach. Jego postać jednak w żadnym przypadku nie jest irytująca.
Zupełnym przeciwieństwem jest druga bohaterka – Natasza – całkowicie ludzka, ulegająca emocjom, postępująca śpiesznie i pochopnie, nieracjonalnie.

Wania i Natasza, wychowywali się razem, niczym rodzeństwo. Ten długi czas pozwolił na rozkwit uczuć, którymi nasz narrator obdarzył młodą kobietę. I w tym momencie rozpoczyna się właściwa akcja powieści. Serce nie sługa – Natasza odrzuca afronty Wani i ku zgrozie swoich rodziców, postanawia uciec z domu z synem księcia – niezwykle lekkomyślnym i dziecinnym, choć uroczym chłopcem Aloszą. To wydarzenie powoduje skandal, a głównego bohatera stawia w niełatwej sytuacji. Będzie bowiem musiał pośredniczyć, pomiędzy wszystkimi zgromadzonymi bohaterami: Aloszą, Nataszą, jej ojcem i matką, a także księciem.

Dlaczego to jedna z najlepszych książek Dostojewskiego?

Choć z opisu książka wydaje się traktować o rodzinnym dramacie, tak naprawdę jej fabuła jest o wiele głębsza. Jeśli jesteście ciekawi, zdradzę Wam, że w życiu Wani też zajdzie wiele zmian – a to wszystko za sprawą dziewczynki, która niczym dzikie, zranione zwierzę trafi pod jego opiekę.

To opowieść głównie o zdradzi i przebaczeniu. To Natasza zdradza swoją śmiałą miłością rodziców, a oni muszą nauczyć się jej przebaczyć – ale nie tylko. W mojej opinii w Skrzywdzonych i poniżonych każdy bohater musi schować swą dumę do kieszeni i odczytać uczucia innych osób. Uczy ich tego właśnie mała Nelly, która pojawia się znikąd i odchodzi tak szybko, jak tylko ją zobaczono…

W Skrzywdzonych i poniżonych Dostojewski pokazuje, jak dualistyczny jest świat w którym żyjemy – z jednej strony zło, z drugiej strony dobro. Odkrywa moralną zgniliznę bohaterów w sposób śmiały i bezprecedensowy. Która z tych dwóch sił odniesie zwycięstwo?

Dodatkowym atutem powieści są wątki autobiograficzne. Dostojewski przypisuje Iwanowi wiele własnych cech, co tylko nadaje powieści smaku. Zaletą tego wydania jest właśnie to, że wszystkie takie ciekawostki są wyłapane i obdarzone stosownym komentarzem. Dzięki temu możemy przeżywać lekturę podwójnie – rozkoszując się fabułą, a także dowiadując się o prawdziwym życiu autora.

Obok Braci Karamazow oraz Zbrodni i kary będzie to moja ulubiona książka Dostojewskiego. Dawno nie czytałam nic tak dobrego!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć