ebook Spod kozetki: O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 2307)

Spod kozetki: O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 15.95
Audiobook - najniższa cena: 29.93
UpolujEbooka.pl #Instagram
UpolujEbooka.pl #Instagram
31.91 złpremium: 19.15 zł Lub 19.15 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
31.90 zł 10 zł na konto
31.91 zł
31.91 zł Lub 28.72 zł
-50% 15.95 zł
23.93 zł
25.50 zł
27.12 zł
27.45 zł
29.00 zł
31.91 zł
31.91 zł
Inne proponowane

Prawdziwe historie zdumiewają bardziej niż fikcja! Gary Small przez 30 lat wybitnej kariery psychiatrycznej widział chyba wszystko. Teraz uchyla drzwi swego gabinetu, by podzielić się opowieściami o najbardziej intrygujących pacjentach. „Gary Small jest w tej książce niczym doktor House psychiatrii – szuka, diagnozuje, nie poddaje się i pomaga. Jego opowieści sprawiają, że otwieramy się na wiedzę i odważamy się porzucić mity i lęki, które narosły wokół psychiatrii, chorób psychicznych i psychoterapii” – dr Joanna Heidtman

„Spod kozetki” to historie – nierzadko zabawne, czasami tragiczne, ale zawsze interesujące – najbardziej frapujących przypadków: nagich kobiet stojących na głowie, mężczyzny przeświadczonego, że jego penis się kurczy, histerycznej ślepoty i psychotycznych ataków romantycznych fantazji czy mdlejących uczennic i prób autoamputacji. To wyjątkowa okazja do przyjrzenia się niezwykłym wyskokom naszego mózgu.
To książka w duchu bestsellerowych publikacji Olivera Sacksa, takich jak „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” czy „Przebudzenia”. Obserwacje i doświadczenia Gary’ego Smalla zaskakują i fascynują, a zagadki medyczne, które rozwiązuje autor, wprawiłyby w osłupienie nawet najbardziej błyskotliwe umysły pokroju doktora House’a.
Fascynująca i niepozbawiona humoru podróż w kapryśne zakamarki ludzkiego umysłu.

Spod kozetki: O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach od Gary Small, Gigi Vorgan możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach to jedna z najlepszych zapowiedzi literackich początku roku 2020. Wydawnictwo Marginesy idealnie trafiło w mój gust czytelniczy, wydając tę popularnonaukową perełkę. W końcu życie bywa na tyle przewrotne, że ostatecznie każdy z nas może trafić na kozetkę. Nieustanne zmęczenie, stres, życie w ciągłym biegu i zapominanie o regularnych badaniach sprzyjają rozwojowi fobii, manii i chorób psychicznych.
Jakie były najdziwniejsze przypadki doktora Gary’ego Smalla?

Spod kozetki – opowieść o zwykłych ludziach

Spod kozetki to książka, która powstała w wyniku długoletniej pracy Gary’ego Smalla jako lekarza psychiatry. Biorąc tę książkę do ręki spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Byłam przekonana, że autor książki opowie czytelnikom o przypadkach zaawansowanych chorób psychicznych swoich pacjentów – takich, o jakich słuchamy ze zgrozą. Tymczasem osób, które proszą go o pomoc, nie zdołalibyśmy wytknąć palcem. To ludzie tacy sami jak my – przepracowani, zmęczeni, nie potrafiący sobie poradzić z kłopotami małżeńskimi lub traumą z dzieciństwa. Tym bardziej powoduje to, że książka jest poruszająca. W pewnym momencie swojego życia każdy z nas może potrzebować takiej pomocy…

Choroba psychiczna, czyli właściwie co?

Choć o chorobach psychicznych słyszeliście z pewnością wiele, mało kto wie, jakie formy mogą one przybierać. Choroba psychiczna to nic innego, jak zaburzenie w odbieraniu rzeczywistości, które prowadzi do dziwacznych zachowań. Gary Small na przestrzeni swojej wieloletniej pracy spotkał wielu z pozoru normalnych ludzi. Po poznaniu ich głębiej okazało się, jakie problemy skrywają. Do bohaterów tej książki należy między innymi mężczyzna, który marzył o amputowaniu swojej ręki – czuł, że jest jest ona nie na miejscu i nie powinna należeć do niego. Był tak bardzo skrępowany obecnością kończyny, że notorycznie ją ranił. Doktor Small opowiada również o skrajnym przypadku agorafobii, gdzie wejście do przedpokoju w swoim domu, przyprawiało pacjenta o panikę. O kobiecie, która była zdania, że lekarz odbył z nią stosunek płciowy przez kontakt wzrokowy. O mężczyźnie, którego dręczył nawracający koszmar z Pinokio w roli głównej.

Psychiatra, który widział już wszystko?

Gary Small niewątpliwie może pochwalić się ogromnym doświadczeniem i osiągnięciami w dziedzinie psychiatry. Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że nie raz jeszcze może poczuć się zaskoczony. Choć jest psychiatrą z zawodu, niejednokrotnie był dla swoich przyjaciół również najlepszym przyjacielem, który pomógł im stanąć na nogi, a także życiowym mentorem.

Spod kozetki to książka, która nie tylko opowiada o dziwnych przypadkach chorób psychicznych, ale również pokazuje, co może spotkać każdego z nas. Jeśli dalej mi nie wierzycie, wystarczy, że wspomnę o chorobie Alzheimera. Po raz kolejny trafne okazuje się stwierdzenie, jako że “choroba nie wybiera”.

Z drugiej strony są to opowieści niepozbawione humoru i ciekawej refleksji. Książka warta przeczytania, ponieważ pozwala nam spojrzeć na świat z szerszej perspektywy. Takich opowieści nigdy za wiele!

Ocena: 5/6
©Jej Wysokość Literatura
Zwierzenia psychiatry

Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach to niezwykle interesująca książka ilustrująca pracę harwardzkiego doktora Gary’ego Smalla. Jest on profesorem psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim oraz dyrektorem Centrum Badań nad Pamięcią i Starzeniem w Instytucie Neurologii i Behawiorystyki. Zatem publikacja ta jest bogatym źródłem wiedzy z zakresu psychiatrii. Doktor bowiem uznawany jest również za jednego z najważniejszych pionierów nowych rozwiązań w nauce i technologii. Autorką książki jest także jego żona, Gigi Vorgan, która jest producentką wielu filmów pełnometrażowych oraz autorką scenariuszy dla seriali telewizyjnych. W wielu z nich również wystąpiła. Ostatnio połączyli swe siły, dzięki czemu do naszych rąk trafiła ta oto publikacja. Książka kompetentnie oddaje istotę podejmowanego tematu. Powoduje, iż psychiatria nie jest tematem tabu, lecz warto podejmować rozmowy w tej kwestii. Co ważne, nie jest ona sztywno opisującą pozycją naukową, gdyż autorzy w lekki sposób ukazują przypadki, które miały miejsce w karierze zawodowej psychiatry. Często z wielkim dystansem podchodzi do wspomnień i poruszanych kwestii. A co najważniejsze czyni to z szacunkiem do swoich pacjentów. To, co ujęło mnie w tej książce, to owa lekkość przekazu. Nie czuć w niej stricte doktoranckiej i naukowej mowy, która mogłaby znużyć, powodując senność wśród czytelników. Owe przypadki podawane są w przyziemny sposób, dzięki czemu, nawet taki laik jak ja bez problemów poruszać może się wśród podejmowanych tematów. Jednakże książka jest warta polecenia także doktorom psychiatrii, gdyż dzięki niej mogą odnaleźć zapewne wiele sytuacji, które miały miejsce na ich kozetkach. Mogą wymienić swoje doświadczenia, spostrzeżenia i myślę, że również wziąć dla siebie kawałek wiedzy, którą mogą spożytkować w swojej pracy.

Gary Small dzieli się z nami owocem swojej trzydziestoletniej kariery zawodowej. Opisuje przypadki dotyczące najbardziej intrygujących pacjentów, którzy pozostawili w jego pamięci trwały ślad. Nieraz dochodziło do sytuacji tragicznych, innym razem do nieco zabawnych. Na kartach tej książki poznać możemy wiele takich historii. Jak choćby tę z wiosny 1979 roku, kiedy to Gary Small wezwany został do "szóstki” gdzie znajdowała się około dwudziestoletnia kobieta, którą przywieziono z miasta zupełnie nagą. Doktor widząc ją w gabinecie stojącą na głowie, początkowo nie wiedział, czy się roześmiać, czy może uciekać. W takiej sytuacji na pewno warto zachować zimną krew. Koniecznie przekonajcie się jak poradził sobie psychiatra w tej nieco niezręcznej sytuacji. A takich w jego karierze było wiele. Poznamy również przypadek masowej histerii czyli napadów pozornie fizycznej choroby, które okazywały się grupowym atakiem symptomów o charakterze psychosomatycznym. Doktor dzieli się z nami również historią kobiety, która wyparła ze swej świadomości fakt poronienia, upierając się, że jest w ciąży. W każdym z piętnastu rozdziałów Gary Small dzieli się z nami z kawałkiem swojego zawodowego doświadczenia, które już na zawsze pozostawiło trwały ślad. Sposób ich przekazania sprawi, że również utrwali się w pamięci czytelników. Warto sięgnąć po tę książkę, by od kuchni poznać codzienną pracę psychiatry.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć