ebook Przeżyć: Moja tragedia na Nanga Parbat
3.6 / 5.00 (liczba ocen: 654)

Przeżyć: Moja tragedia na Nanga Parbat
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.99
Audiobook - najniższa cena: 23.99
wciąż za drogo?
23.99 zł Lub 21.59 zł
29.99 zł
31.49 zł Lub 28.34 zł
25.49 zł
27.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

W styczniu 2018 roku Tomasz „Czapkins” Mackiewicz i Élisabeth Revol stanęli na wymarzonym szczycie Nanga Parbat. Mieli to zrobić po swojemu i bez żadnego rozgłosu. Jednak w drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa. Revol sprowadziła go do szczeliny w śniegu około 800 m poniżej szczytu, gdzie został na zawsze.
– Jest mi zimno, chcę odpocząć – miał powiedzieć w ostatnich słowach, które w intymnym wyznaniu na łamach tej książki wspomina Francuzka.
„Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” jest osobistym, emocjonalnym zapisem dramatu Élisabeth Revol, ocalałej dzięki brawurowej akcji ratowniczej prowadzonej przez himalaistów, którzy w tym czasie uczestniczyli w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 – Adama Bieleckiego, Jarosława Botora, Denisa Urubkę i Piotra Tomalę. Revol po raz pierwszy z tak szczegóowo wspomina przebieg tragicznych wydarzeń. Szczera do bólu, konfrontuje się z własną traumą i emocjami, by swoimi słowami opowiedzieć tę intymną historię, która wydarzyła się na oczach milionów ludzi na całym świecie.

„Wciąż wracam do tego, co przeżyłam tam z nim – a potem już bez niego. Kiedy jestem sama, przychodzą mi do głowy jednocześnie tysiące słów, widzę tysiące niuansów. Może potęga słów złagodzi ból… Cały czas myślę o nim; o tym, jak żył, o jego filozofii, jego sztuce życia, jego miłości do Nangi…” – fragment listu Élisabeth Revol do tragicznie zmarłego partnera wspinaczkowego Tomka Mackiewicza

„Od pierwszej wiadomości od Élisabeth 25 stycznia 2018 roku o godzinie 18.15 czasu irlandzkiego wiedziałam, a potem powtarzałam to setki razy, że jej heroiczna walka o uratowanie życia Tomkowi, jej nadludzki wysiłek sprowadzenia go do dzieci i w moje ramiona, do domu nie miały sobie równych, że zrobiła dla niego wszystko, więcej niż ktokolwiek byłby w stanie sobie wyobrazić… Opowieść Élisabeth Revol jest pieśnią o niewyobrażalnej ludzkiej sile i niezłomności” – ANNA SOLSKA MACKIEWICZ, WDOWA PO TOMKU MACKIEWICZU

„Ta książka to opowieść o pasji silniejszej niż lęk przed śmiercią. Opowieść o niewyobrażalnej woli życia, która pozwoliła Élisabeth wrócić z wyprawy na «drugą stronę lustra» i opowiedzieć nam o tym w sposób boleśnie wręcz szczery i autentyczny…” – ADAM BIELECKI, HIMALAISTA

Przeżyć: Moja tragedia na Nanga Parbat od Élisabeth Revol możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Tytuł i podtytuł książki mówią niemal wszystko. Książka Élizabeth Revol jest zapisem tragedii jaka wydarzyła się w styczniu 2018 roku, po zdobyciu przez francuską himalaistkę oraz Tomka Czapkinsa Mackiewicza szczytu Nanga Parbat. Wyszli na ośmiotysięcznik w swoim stylu, bez rozgłosu, licząc na siebie i swoje siły. Jedno z nich zostało w lodowej szczelinie na zawsze. Élizabeth Revol walczyła o swojego partnera wspinaczkowego do ostatniej minuty, jednak Naga Góra miała inny zamysł.

Historia Élizabeth Revol nie podlega ocenie. Jedynie co możemy, to z zapartym tchem i mocno bijącym sercem czytać o przeżyciach i piekle jaki himalaistka przeżyła w górach. Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat jest świadectwem człowieka, który robi to co najbardziej kocha, od czego jest uzależniony i co wypełnia go niczym życiodajny tlen.

W książce tej nie znajdziemy historii życia alpinistki, a jedynie wzmianki. Próżno również doszukiwać się zdjęć z licznych wypraw. Autorka skupiła się na jednym – wiernym odtworzeniu, minuta po minucie, zdobycia szczytu i dramatycznej walki o życie partnera i powodzenie wyprawy. Ilość decyzji jakie musiała podjąć, wysiłku fizycznego jaki musiała włożyć, przyprawia o zawrót głowy. Kobieta mocarz! Pozostaję w podziwie i darzę wielkim szacunkiem tego człowieka pełnego pasji, dążącego do realizacji marzeń zgodnie z sobą i ze swoimi wartościami. Mam nadzieję, że wielokrotnie usłyszymy o jej wyprawach na dach świata.

Wciąż wracam do tego, co przeżyłam tam z nim – a potem już bez niego. Kiedy jestem sama przychodzą mi do głowy jednocześnie tysiące słów, widzę tysiące niuansów. Może potęga słów złagodzi ból… Cały czas myślę o nim; o tym, jak żył, o jego filozofii, jego sztuce życia, jego miłości do Nangi.

Książka Élizabeth Revol jest doskonałym uzupełnieniem książki Dominika Szczepańskiego aCzapkins. Historia Tomka Mackiewicza. Serdecznie polecam obydwa audiobooki. Nie można się oderwać od lektury!

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    książka ok, nie do końca moja tematyka, ale naprawdę warto przeczytać

Warto zerknąć