ebook Grypa. Sto lat walki
3.86 / 5.00 (liczba ocen: 609) Ilość stron (szacowana): 288

Grypa. Sto lat walki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 36.23
43.99 złpremium: 26.39 zł Lub 26.39 zł
36.23 zł Lub 32.61 zł
43.99 zł
36.23 zł
36.23 zł
36.92 zł
36.95 zł
37.39 zł
41.80 zł
43.99 zł
43.99 zł

Czy jesteśmy gotowi na następną epidemię?

W stulecie śmiercionośnej pandemii z 1918 roku, "hiszpanki", która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi, Jeremy Brown zgłębia budzącą grozę i złożoną historię wirusa grypy, przybliża obecny stan badań i pyta o przyszłość.

Choć obecnie grypę na ogół uważa się za niegroźną chorobę, w Stanach Zjednoczonych?nadal zabija ona rokrocznie ponad trzydzieści tysięcy osób. Ze względu na zdolność do mutacji i zaraźliwość należy więc ją uznać za realne zagrożenie dla świata.??

Autor, amerykański lekarz i dziennikarz, interesująco opisuje odkrycie i wskrzeszenie wirusa pochodzącego z zamrożonych ciał ofiar epidemii 1918 roku. Omawia kontrowersje związane ze szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, takimi jak Tamiflu, oraz komentuje rolę władz w przygotowaniach do wybuchu pandemii. Mimo że od apokalipsy z 1918 roku upłynęło sto lat i medycyna może się pochwalić ogromnymi osiągnięciami, Brown ostrzega, że wciąż nie ma odpowiedzi na najistotniejsze pytania dotyczące wirusa grypy.?

Nie wiemy, kiedy i gdzie nastąpi kolejna pandemia, ale wiemy, że nadejdzie.?

"Bohaterką książki jest grypa, znany od wieków postrach ludzkości, choroba atakująca bez względu na wiek, pochodzenie czy statu społeczny. Zawsze była, jest i będzie. To znakomita opowieść o historii grypy ze zgrabnie wplecionymi faktami naukowymi. Świetnie się czyta - jednym tchem. Polecam" - Dr hab. Iwona Paradowska - Stankiewicz, epidemiolog

"Grypa w sposób fascynujący, a zarazem przystępny ukazuje historię jednej z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Jest aktualna i ciekawa, wciągająca i otrzeźwiająca". - David Gregory, analityk polityczny CNN

"Porywająca historia, od wielkiej pandemii w 1918 roku po najnowsze ataki wirusa grypy, nadaje całkiem nową perspektywę naszej walce z tą chorobą. Oparta na solidnych podstawach naukowych, a przy tym niepozbawiona humoru książka przywołuje wielkie osiągnięcia współczesnej medycyny, jak również zagrożenia, przed jakimi stajemy w każdym sezonie grypowym". - Doktor Gail D'Onofrio, profesor na Wydziale Medycyny Ratunkowej, Yale School of Medicine

"Autor podąża śladami liczącej miliony lat historii wirusa, opisuje próby jego zrozumienia i przezwyciężenia, przypomina dzieje jego bezlitosnych ataków [...]. Solidna książka popularnonaukowa". - Magazyn "Kirkus Reviews"

Grypa. Sto lat walki od Jeremy Brown możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Zaczęłam czytać tę książkę około miesiąc temu. Byłam wtedy chora, więc po kilku pierwszych kartkach, kiedy autor opisuje przypadek kobiety, która prawie umarła z powodu grypy, szybko ją odłożyłam na czas, kiedy będę zdrowa. Wyzdrowiałam, przeczytałam i chciałam Wam zostawić kilka słów o niej, przy okazji znowu zwracając Waszą uwagę na Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i serię Mundus. To jedna z moich ukochanych serii, ma jeszcze wewnętrzny podział na Fenomeny, Historie, Ludzie i Miejsca, a w każdej z nich znajdziecie fenomenalne książki. Kilka z nich opisałam na blogu – Farmaceutę z Auschwitz, Couchsurfing w Iranie, Yokai, Jednostkę 731, Szarlotkę Lenina, Kumin, kakao i karawanę, Amerykę po nordycku i Życie po duńsku. Jeszcze więcej przeczytałam, nie mówiąc już o innych seriach wydawnictwa, które kocham bardzo mocno (#nauka i Seria z Żurawiem).

Grypa to porządnie napisana historia jednej choroby. Możecie zapytać, co ciekawego można napisać o chorobie? Wiecie, że uwielbiam książki o medycynie w każdej postaci. Wiecie dlaczego? Bo medycyna łączy się z chorobami i zdrowiem, a nie ma nic bardziej ludzkiego. Przyglądanie się ich historii daje nam wgląd w historię całej ludzkości na bardzo szczegółowym poziomie – od globalnych następstw po marzenia malutkiej jednostki. Jeremy Brown doskonale to rozumie i napisał książkę, która łączy w sobie te elementy. Zaczyna książkę od wstrząsającego przypadku (serio, nie czytajcie jej, jeśli jesteście przeziębieni), pojawiają się inni, bardzo konkretni chorzy, ale jest też mnóstwo ogółu.

Poza tym historia chorób jest więcej niż fascynująca, a grypa dodatkowo to nie byle jaka choroba. Dzisiaj może kojarzymy ją z czymś bardziej upierdliwym niż groźnym, ale zapoznanie się z jej historią może zmienić nasze zdanie. Jeremy Brown opowiada o hiszpance z 1918 roku, na którą zachorowało 500 mln ludzi(!) a zmarło w zależności od źródeł od 20 do nawet 100 milionów ludzi. Pisze o grypie azjatyckiej, która zabiła od 1 do 4 milionów ludzi, o grypie Hong-Kong, która spowodowała milion zgonów i o grypie meksykańskiej z 2009 roku, której śmiertelność wyniosła od 100 do 400 tysięcy ludzi.

Brown wrzuca mnóstwo ciekawostek do swojej opowieści, zarówno naukowych i biologicznych, jak i historycznych. Pisze o poszukiwania wirusa grypy na Alasce przez pewnego naukowca, zapoznaje nas dokładnie z rodzajami wirusów i współczesnymi badaniami nad nimi, opisuje internetowe trendy, które mogą wspomagać kontrolowanie zachorowań na grypę (na przykład strona Flutracker), bardzo ciekawe są jego spostrzeżenia na temat ekonomicznych aspektów grypy, a jeszcze ciekawsze o sposobie opowiadania o chorobach w mediach i o tym, jak używany język może wpływać na nasze postrzeganie.

Osobiście uważam, że to książka obowiązkowa dla wszystkich antyszczepionkowców. Brown pisze też o historii szczepionek i o tym jakie mają znaczenie. Większość z nas nie zastanawia się w ogóle nad tym, gdzie i kiedy szczepionki się produkuje, gdzie są przechowywane, kto płaci za nowe dawki, kiedy stare się przeterminują i kto podejmuje decyzje o tym, czy w ogóle magazynować szczepionki, czy oszczędzać i liczyć na to, że kolejna pandemia nie zdarzy się w najbliższym czasie. Książka Browna zapoznaje nas z historią grypy, ale daje nam też ogóle spojrzenie na przemysł medyczny i politykę. Na co by jednak nie zwrócić uwagi, jedna rzecz przebija się nad inne – szczepionki to dobra rzecz, potrzebna i trzeba być skończonym idiotą, żeby to negować.

Grypa jest też dobrą lekturą, jeśli zastanawiacie się nad tym, co by się stało, jeśli dzisiaj wybuchłaby pandemia. To w ogóle dobra lektura, czytajcie!

Ocena: 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć