ebook Wyloguj swój mózg: Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii
3.92 / 5.00 (liczba ocen: 2958)

Wyloguj swój mózg: Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.59
wciąż za drogo?
21.59 zł
Inne proponowane

Książka szwedzkiego psychiatry i autora badań nad internetem w przystępny sposób tłumaczy jak korzystać z najnowszych technologii, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji i lęku. Poznaj ostatnie odkrycia naukowe i zadbaj o zdrowie swojego mózgu!

Czy mózg czeka przyśpieszony kurs technologii

Jak korzystać z najnowszych aplikacji, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji ani lęku? Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice działania mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki.

Wyłącz telefon komórkowy na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia. Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację, Wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie dopaminy i chęć przewijania wiadomości. Nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać. W mediach społecznościowych staraj się obserwować tylko te osoby, z którymi naprawdę chcesz wchodzić w interakcję. To tylko przykłady skutecznych porad zawartych w tej książce.

Dlaczego korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary co niegdyś polowanie na dzikie zwierzęta? Co się dzieje z naszą pamięcią, kiedy podczas jazdy samochodem zdajemy się wyłącznie na GPS-a? Na czym polega cyfrowa zazdrość i czy internet może pozbawić nas empatii? Każdego dnia musimy wytrzymać informacyjne tsunami, a nasze neurony lustrzane w kontakcie z mediami społecznościowymi pobudzają mózg do ciągłego porównywania się z innymi.

Poznaj ostatnie odkrycia naukowe i zadbaj o zdrowie swojego mózgu!

Szwedzki bestseller nagrodzony prestiżową nagrodą The Health Award of the Year.

Anders Hansen – szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. W swojej najnowszej książce w zrozumiały sposób tłumaczy najnowsze odkrycia neurobiologii i wyjaśnia, jak możemy je wykorzystać w codziennym życiu.

Wyloguj swój mózg: Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii od Anders Hansen możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
U progu XXI wieku nowe cyfrowe technologie budziły entuzjazm i optymizm. Wszelkie zastrzeżenia, wątpliwości i obawy traktowano jako bezsensowne pojękiwanie niedostosowanych do rzeczywistości epigonów epoki analogowej. Dziś, po dwudziestu latach, okazuje się, że spora część tych kasandrycznych przepowiedni była słuszna. Ale co robić? Powszechny cyfrowy świat stał się faktem, pozostaje nam dziś tylko minimalizować straty. Książka Wyloguj swój mózg opowiada właśnie o tym.

Jeśli czytając książkę Andersa Hansena, będziecie myśleć o innej – rewolucyjnej zresztą – pozycji Nagiej małpie Desmonda Morrisa, to znaczy, że wasze skojarzenia są właściwe. Hansen również zwraca naszą uwagę, że nasz mózg jest efektem ewolucji trwającej tak długo, że cały okres ery technologicznej jest przy tym jak mrugnięcie.

EWOLUCJA JEST PROCESEM DŁUGOTRWAŁYM

Emocje negatywne mają przewagę nad pozytywnymi, ponieważ historycznie rzecz biorąc, wiązały się na ogół z zagrożeniem, czyli tym, czym trzeba było się natychmiast zająć. Możemy odsunąć w czasie jedzenie, picie, sen czy uprawianie seksu, ale nie możemy odkładać na później reakcji na coś, co nam zagraża.

Powyższy cytat bardzo dokładnie tłumaczy, dlaczego w internecie, na stronach social mediów, znacznie łatwiej o hejt. I dlaczego znacznie szybciej negatywne emocje wzbudzają zainteresowanie. Gdy znajdujemy się pod wpływem stresu, nie mamy głowy do bycia miłymi dla innych i łatwo wybuchamy. Dlatego też negatywne sytuacje w sieci powodują większe natężenie emocji. Zdjęcia ładnych kotków tego nie zrównoważą.

O efekcie Google lub cyfrowej amnezji mówimy wtedy, gdy mózg nie zapamiętuje informacji, które są według niego przechowywane w innym miejscu. Woli zapamiętać miejsce, w którym informacja jest dostępna, aniżeli samą informację.

To kolejny ważny cytat. Od pewnego czasu naukowcy alarmują, że wbrew dawniejszym przewidywaniom wcale nie pojawiło się pokolenie digital native. Niedawno stała się głośna historia rosyjskiego youtubera, który chciał nakręcić film o tym jak nie zgubić się w lesie. Ponieważ jednak stracił dostęp do internetu, nie mógł zrealizować filmu. Nie dość, że nie wiedział tego, co wcześniej wyczytał w sieci, to na dodatek sam się zgubił w lesie. Potrzebujemy wiedzy, by budować relacje ze światem, móc zadawać krytyczne pytania i oceniać informacje. Bez wiedzy przyswojonej przez mózg jesteśmy jak zepsuty komputer. Żadne zasoby internetu nie zrównoważą niewiedzy. Wyloguj swój mózg z internetu.

Ocena: 5/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Książka jest wydana w bardzo przyjemny i przejrzysty sposób. Każdy rozdział porusza konkretną tematykę, autor podaje sporo przykładów i doskonale wszystko wyjaśnia. Nie brakuje tutaj ciekawostek czy dodatkowych stron informacyjnych, a nie musicie się też obawiać o skomplikowany język – jest w pełni zrozumiały. Generalnie jest to publikacja jak najbardziej dopasowana do naszych czasów, z którą wiele osób powinno się zapoznać!

Cała recenzja na blogu: Wyloguj swój mózg

Ocena: 4/6
©BookeaterReality
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć