ebook Ostatni Sprawiedliwi
5 / 5.00 (liczba ocen: 1)

Ostatni Sprawiedliwi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 37.99
37.99 zł

„Tam każda sekunda to była śmierć” – mówi dziś Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, jeden z bohaterów książki.

Dwadzieścia rozmów. Kilkadziesiąt uratowanych istnień. Prawdziwe wspomnienia, ludzkie emocje i opowieści ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń. Nieraz trudno uwierzyć, że te historie wydarzyły się naprawdę.

Helena Goldstein zostaje Marią Bożek. Koleżanka ze szkolnej ławki pomaga jej wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. I dzieli się z nią własną tożsamością.

Władysław Misiuna pracuje w królikarni przy nazistowskim obozie. Jedzenie, które dostaje od nazistów, zamiast dla królików trafia do ludzi…

Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem.

Jeszcze kilkanaście lat temu przeprowadzenie tych rozmów byłoby niemożliwe. Bohaterowie długo dojrzewali do opowiedzenia światu o tym, co przeżyli i jak wiele ryzykowali, by ratować życie: krewnych i przyjaciół, ale także nieznajomych, przypadkowo spotkanych ludzi. O tym, co robili, często nie wiedzieli nawet ich najbliżsi.

Dziś szczególnie potrzebujemy takich opowieści – pełnych życzliwości, solidarności i bezinteresowności. Opowieści, które powinniśmy szanować i dbać, by nie były instrumentalnie wykorzystywane w naszych doraźnych sporach.

Niezwykła książka przedstawiająca wspomnienia Polaków obdarzonych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Bohaterowie opowiadają historie swoje i ludzi, którym pomogli.

Anna Piątkowska – dziennikarka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała w portalach Interia oraz Styl.pl, specjalizuje się w wywiadach, jako formie spotkania dwóch światów. Niniejsza książka to efekt ciekawości drugiego człowieka i spotkań z ludźmi nieprzeciętnymi, których jednak próżno szukać na pierwszych stronach gazet.

Katarzyna Pruszkowska-Sokalla – dziennikarka z zawodu i wykształcenia. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z mediami związana od kilkunastu lat, głównie z portalem Interia. W pracy najbardziej ceni możliwość poznawania ludzi i ich opowieści, dlatego jej ulubionym gatunkiem dziennikarskim jest wywiad.

Ostatni Sprawiedliwi od Anna Piątkowska, Katarzyna Pruszkowska-Sokalla możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat

Ostatni Sprawiedliwi to zapis dwudziestu rozmów Anny Piątkowskiej i Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli z Polakami, którzy podczas drugiej wojny światowej ratowali Żydów. Ludzie uhonorowani medalami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata od zawsze wzbudzali mój ogromny podziw i szacunek. Ich heroizm jest wprost nie do opisania. Ja jako człowiek urodzony w wolnej Polsce, nigdy nie będę nawet w stanie do końca pojąć skali tego heroizmu. Gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach wydawcy publikację Ostatni Sprawiedliwi wiedziałam, że to pozycja po którą muszę sięgnąć. Nie wiedziałam natomiast, że jej lektura zrobi na mnie aż tak ogromne wrażenie. Kocham książki, które wywołują we mnie wiele emocji i które rozbudzają we mnie nadzieję. Ostatni Sprawiedliwi mimo opisywanych w niej trudnych sytuacji jest taką właśnie lekturą. Historie w niej opowiedziane i wrażenia, które wywołały zostaną we mnie na długo. Rozmówcy dziennikarek, to ludzie, którzy z narażeniem życia swojego i swoich rodzin ukrywali Żydów, by uratować ich życie. Dzielili się z nimi jedzeniem, zapewniali schronienie. Ta książka jednak to nie tylko zapis okrucieństwa wojny, to przede wszystkim zapis człowieczeństwa, poszanowania życia, miłosierdzia. To nie tylko zapis wojny ale także tego co było przed nią i po niej. Dzięki tym rozmowom poznamy losy Sprawiedliwych ale także tych, którzy zawdzięczają im życie.

Książkę mimo jej objętości czyta się niezwykle sprawnie i niemal jednym tchem. Ja dawkowałam sobie jednak jej lekturę, by móc każdą z tych historii w sobie ułożyć, przemyśleć. Znajdziemy w niej bowiem wiele emocji i opis wielu wydarzeń, które były prawdziwie a w które mimo wszystko trudno do końca uwierzyć. Co ważne brak w tej książce zbędnego patosu, jest za to człowiek. Niedoskonały, prawdziwy, przestraszony ale jednocześnie heroiczny.

Czy i komu polecam?

Ostatni Sprawiedliwi to publikacja, po którą powinien sięgnąć każdy czytelnik. To wspaniała, ważna i niezwykle potrzebna książka o człowieczeństwie. O Sprawiedliwych milczano zbyt długo i zbyt dojmująco. Cieszę się, że takie książki jak ta powstają. Cieszę się, że jest ich coraz więcej. Wydaje mi się, że jest na nie odpowiedni czas, że jesteśmy na nie gotowi.

Ocena: 5/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć