ebook Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 276) Ilość stron (szacowana): 328

Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 27.64
35.90 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
-23% 27.64 zł Lub 24.88 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
-23% 27.64 zł
28.50 zł
29.80 zł
30.16 zł
30.52 zł
32.31 zł
32.50 zł
35.90 zł
35.90 zł
35.90 zł

W cieniu wielkiej polityki, wojen, fortun zdobywanych z dnia na dzień, z daleka od obiektywów kamer i świateł reflektorów jest inna Rosja. To kraj, w którym w opuszczonym moskiewskim szpitalu koczuje grupa nastolatków stalkerów, diggerów, samobójców, strażników i upiorów. W walącym się hotelu robotniczym mieszka kilkanaście rodzin, które od lat czekają na lokale zastępcze pisali w tej sprawie już nawet do papieża. W przydrożnym baraku kilkanaście kobiet zaspokaja potrzeby kierowców, policjantów, polityków

Jelena Kostiuczenko nie pisze zza biurka, nie boi się zabrudzić rąk, nie waha się stawiać trudnych pytań. Odwiedza ćpuńską melinę, w której żyje małżeństwo uzależnione od dezomorfiny, czyli popularnego w Rosji krokodyla. Udając stażystkę, jeździ na patrole z drogówką i obserwuje, jak inspektorzy wyciągają od kierowców łapówki. W Biesłanie pyta, o czym śnią rodzice dzieci, które zginęły podczas akcji antyterrorystów. Pisze o tym wprost i bez stylistycznych ozdobników. Jej książka jest nie tylko o Rosji. To diagnoza źle działającego świata, w którym zanikają więzi międzyludzkie, solidarność i mechanizmy wzajemnego wsparcia. W którym państwo nie chroni słabych. W którym zamiast prawa, jest pięść. Świata, w którym przyszło nam żyć.

Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji od Jelena Kostiuczenko możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Bardzo smutna to książka. Można mieć różny stosunek do Rosji – szczególnie rozumianej jako Państwo – jednakże opisane tu historie nie dają czytelnikowi szans na niuansowanie odczuć. Świata oczywiście nie da się oczywiście postrzegać czarno-biało, jednakże teksty rosyjskiej dziennikarki przywołują jedynie pierwszy z tych kolorów.

Przedstawione w zbiorze teksty Jelena Kostiuczneko napisała w latach 2008-17. W swoich reportażach pokazuje codzienność Rosji z oczywistych względów pomijaną w oficjalnym przekazie. Podobne teksty pojawiały się również w Polsce w czasach transformacji ustrojowej, przedstawiając mroczne strony życia w nowym ustroju. Oczywiście zaniedbań w pewnych obszarach nie pozbyliśmy się do dzisiaj, mam jednak wrażenie, że takiego poziomu doświadczanej patologii oraz zakorzenienia się, czy wręcz pogłębiania pewnych dramatycznych zjawisk, nigdy nie doświadczyliśmy. I nigdy pisanie o tym nie wiązało się to z postawieniem się w pozycji walki z władzą.

Jelena Kostiuczneko pisze reportaże przede wszystkim z myślą o swoich rodakach. Dla mnie jednak była to niezwykle cenna lektura. Pokazująca – przez oczywiste porównanie – jak wiele zyskaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach i jak dużo – nadal – mamy do stracenia. I myślę, że choćby tylko z tego powodu warto książkę rosyjskiej autorki nie tylko przeczytać, ale także polecać ją innym.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Rosja jest krajem ogromnym, więc przypuszczam, że wszystkie reportaże to zaledwie migawki, wystarczą jednak do spostrzeżenia, że obcej cywilizacji nie trzeba szukać w kosmosie. Całkiem obca cywilizacja - Rosja znajduje się całkiem niedaleko.

Warto zerknąć