ebook Wojna i miłość: Wiktor i Hanka
4.01 / 5.00 (liczba ocen: 146)

Wojna i miłość: Wiktor i Hanka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 39.99
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
39.99 zł
Inne proponowane

Trzeci tom cyklu "Wojna i miłość".

Na fali odwilży po śmierci Stalina Andrzej Kaledin wychodzi z więzienia. Wraca do pracy w klinice. Po kilku latach dostają z Haliną mieszkanie, na świat przychodzi Szymon, a starszy syn Wiktor rozpoczyna studia na politechnice. Któregoś dnia w drodze na trening judo Wiktor poznaje Hankę, studentkę historii sztuki, dziewczynę o czarnych włosach i oczach ciemnych jak noc. Oboje wpadają w wir młodzieńczej miłości podbijanej rytmem skandowanych haseł o wolność słowa i demokratyczne prawo. Kiedy w marcu ’68 Hanka i Wiktor wychodzą na wrocławskie ulice pełni wiary, że siłą protestu są w stanie zmienić istniejącą rzeczywistość, na własnej skórze przekonują się, jak bardzo byli naiwni. Ucierpi również ich świeża miłość…

Trzecia i ostatnia część cyklu "Wojna i miłość" to love story w realiach Polski Ludowej, kiedy władza decydowała o losie jednostki, za nic mając jej plany i pragnienia.

Wojna i miłość: Wiktor i Hanka od Jolanta Maria Kaleta możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wojna i miłość to jedna z ciekawych i bardziej emocjonujących sag, które miałam przyjemność poznać. Przyznam się Wam, że na trzeci jej tom czekałam z ogromną niecierpliwością ale także z równie wielką obawą w sercu. Czasy powojenne, to z jakiegoś względu epoka najbliższa mojemu sercu i zawsze stawiam bardzo wysoko poprzeczkę powieściom, których akcja dzieje się właśnie w tym okresie. Tak też było w przypadku książki Wojna i miłość. Wiktor i Hanka. Czy powieść spełniła pokładane w niej oczekiwania? Zdecydowanie tak.

O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

W Polsce po śmierci Stalina następuje złagodzenie represyjnej polityki władz. Na skutek odwilży Andrzej Kaledin wychodzi z więzienia i wraca do swojego dawnego życia. Stare historie, rzucają jednak długie cienie na życie jego rodziny. Tymczasem jego najstarszy syn Wiktor rozpoczyna właśnie studia na politechnice. Poznaje też Hankę, studentkę historii sztuki. To on w dużej mierze otwiera oczy dziewczyny na to, jak faktycznie wygląda sytuacja w kraju. Między Wiktorem i Hanką rodzi się głębokie uczucie. Młodzi rzucają się w swoje ramiona ale także w wir protestów studenckich oraz walki o wolność słowa i demokrację. Represje, które ich za tę walkę dosięgną odbiją wielkie piętno na rodzącej się między nimi miłości.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło a co jednak trochę mniej…

Wojna i miłość. Wiktor i Hanka to moje trzecie spotkanie z twórczością Jolanty Marii Kalety i zdecydowanie jest to spotkanie najbardziej urzekające. Czytałam tę historię dosłownie z wypiekami na twarzy i przeżywałam razem z bohaterami wydarzenia w których brali udział. Nie bez znaczenia jest fakt, że książkę czyta się niezwykle szybko i sprawnie mimo imponującej objętości oraz ogromu uczuć, które wywołuje. Podczas lektury nie mogłam dosłownie doczekać się kolejnej strony a jednocześnie coraz bardziej było mi żal, że ta historia za chwilę się zakończy.

Na szczególną uwagę zasługują kreacje bohaterów. Autorka stworzyła postacie wyjątkowo ciekawe, intrygujące i wyraziste, które stawiają czoło realiom w których przyszło im żyć. Bardzo mocno zżyłam się z nimi, kibicowałam im z całego serca i z ogromnym zainteresowaniem śledziłam ich losy.

Do tego książka napisana jest dopracowanym, przystępnym językiem. Mimo trudnych wydarzeń o których opowiada autorka, powieść wydaje się lekka, urzekająca i skłaniająca do refleksji. Przedstawia także wiele odcieni życia, pełno w niej emocji i wzruszeń a przy tym nie znajdziemy w niej zbędnego patosu przez co myślę stanie się bliska sporej grupie czytelników. Na uwagę zasługuje także fascynujące tło obyczajowe i problematyka społeczna powieści. Autorka pięknie oddała klimat i realia Polski powojennej.

Zakończenie natomiast dosłownie zawładnęło moim sercem całkowicie. Nie znalazłam w sobie słów, które oddałyby emocje, wezbrane we mnie po zamknięciu ostatniej strony. Jedno jest pewnie, nie znajdziecie w tej powieści nic banalnego. Jestem pod ogromnym jej urokiem.

Ciekawym dodatkiem okazał się niezbędnik historyczny i słowniczek peerelowski rozpoczynający tom i wprowadzający czytelników w epokę.

Czy i komu polecam?

Wojna i miłość to seria, którą Jolanta Maria Kaleta udowadnia, że nasza rodzima literatura ma czytelnikom wiele do zaoferowania i że naprawdę warto po nią sięgać. Jest to nie tylko emocjonująca ale także niezwykle mądra historia, pełna tradycji, która pozostaje z czytelnikami na długo. Wiktor i Hanka to idealna lektura na deszczowe wieczory pod kocem z kubkiem herbaty w dłoni. Z wytęsknieniem będę wyglądała kolejnej powieści autorki.

Polecam z całego serca jednak z lekkim zastrzeżeniem. Naprawdę warto poznać tę serię od jej początku.

Ocena: 5+/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć