ebook Podróż Cilki
4.42 / 5.00 (liczba ocen: 14130)

Podróż Cilki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 23.25
Audiobook - najniższa oferta: 28.90
prv#Mozna sie spoznic
23.25 złpremium: 13.95 zł Lub 13.95 zł
23.87 zł
23.90 zł
21.39 zł
21.70 zł
24.51 zł
24.80 zł
24.80 zł
24.99 zł
26.90 zł
28.52 zł
31.00 zł
Inne proponowane

Podróż Cilki autorstwa Heather Morris jest kontynuacją losów bohaterki poznanej wcześniej na kartach bestsellerowego Tatuażysty z Auschwitz. Przeczytaj e-booka Podroż Cilki i zatop się w opowieści o ogromnym cierpieniu, heroicznej odwadze i niesłychanej potrzebie życia.

Fabuła:

Styczeń, 1945 rok

Dziewiętnastoletnia Cilka Klein, po trzyletnim pobycie w obozie zagłady w Auschwitz, wychodzi na wolność. Oswobodzona wraz z pozostałą garstka więźniów przez Armię Czerwoną, ma nadzieję na rozpoczęcie nowego życia i zasmakowanie upragnionej przez lata pobytu w KL Auschwitz wolności. Niestety, jej marzenia nie mają szans na spełnienie. Komuniści oskarżają ją o kolaborację z Niemcami i Cilka zostaje skazana na piętnastoletni pobyt w łagrze na Syberii. Tym samy rozpoczyna się kolejny koszmar dziewczyny i kolejna jej podróż. Cilka, która straciła w obozowym koszmarze wszystkich bliskich, teraz samotna, znowu musi sprostać urągającym wszelkim zasadom warunkom i podjąć wyczerpującą pracę, bez której skazana byłaby na śmierć.

W łagrze dziewczyna spotyka wielu rożnych ludzi, są zarówno ci dobrzy jak i ci źli. Są tacy, na których można liczyć, ale też ludzie, którzy gotowi są zabić za choćby kawałek jedzenia. W końcu Cilka spotyka tych bardziej życzliwych, z którymi zawiązuje przyjaźnie i okazuje im zaufanie. Odnajduje także coś, o czym jeszcze do niedawna nie myślała nawet w najskrytszych marzeniach – miłość. Uczucie to daje jej siłę i ogromną determinację do chęci życia i myśleniu o przecież tak odległej przyszłości.

Podróż Cilki przepełniona jest nieludzkim cierpieniem. Z kart tej opowieści niemal słychać krzyk milionów ofiar sowieckiej władzy. Pomimo tego, jest to historia o nadziei i próbie dokonywania czynów wbrew wszelkim zasadom.

Rekomendacje:

Podróż Cilki to poruszająca historia o chęci przeżycia, odwadze i niezwykłej wręcz woli walki o teraźniejszość. O przyszłości się tu nie myśli. Przyszłość jest wielką niewiadomą. To bardzo dobrze napisana powieść dokumentalizowana, wciągnie każdego, kto lubi czytać powieści o tej tematyce, bardzo gorąco polecam. - Marta – Papuzie pióro

Podróż Cilki to książka pełna emocji, bólu i zimna, ale również piękna historia o nadziei i przyjaźni, potrzebie przynależności i akceptacji. O niesamowitej sile woli i determinacji. O przemożnej chęci niesienia pomocy współtowarzyszom niedoli, niekiedy wbrew panującym regułom i zasadom. Opowiada o ciężkim i trudnym temacie w bardzo przystępnej formie. - Magdalena Fraszczak vel Jószczak - Książka w autobusie

 

Podróż Cilki od Heather Morris możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2020. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Ile może znieść człowiek? Ile makabrycznych rzeczy można wytrzymać i nie zatracić samego siebie? Jak przetrwać niekończący się koszmar bez nadziei na lepszą przyszłość? Jak wiele jesteśmy gotowi zrobić, żeby przeżyć?

Gdy Podróż Cilki pojawiła się w zapowiedziach, wiedziałam, że wcześniej czy później ją na pewno przeczytam. Miałam przyjemność czytać wcześniej Tatuażystę z Auschwitz i mimo iż wiele osób ją krytykuje i uważa za romansidło osadzone w niewłaściwym i makabrycznym miejscu. Zdaje sobie sprawę, że zarówno opowieść Lalego, jak i Cilki, jest przepełniona fikcją literacką i w żadnym wypadku nie jest to dokument losów osadzonych w obozie. Natomiast uważam, że są warte przeczytania. Osobiście wcześniej unikałam takiej tematyki, a Tatuażysta mnie zachęcił do zapoznania się z tak ważnym tematem i nie będzie to jedyna moja przeczytana pozycja. Przede wszystkim dla mnie losy Cecili Klein nie są żadną kontynuacją. Jest to osobna opowieść o jednej z główniejszych bohaterek poprzedniego bestseleru autorki. To właśnie dzięki niej Lale Sokołow uniknął śmierci i mógł być ze swoją ukochaną Gitą.

Opowieść Cilki poznajemy w momencie, gdy Auschwitz zostaje wyzwolone przez Armię Czerwoną. Wszyscy czekali na ten dzień, nie wierząc, że kiedyś on nadejdzie. Myślała, że będzie to najpiękniejszy dzień w jej ciężkim i młodym życiu. Że lata egzystowania w tym zapomnianym przez Boga miejscu, w permanentnym strachu, głodzie i zimnie, skończyły się na dobre. Że będzie mogła w końcu odetchnąć pełną piersią bez wiecznego oglądania się za siebie, bez upodlenia i odczłowieczenia. Jakże bardzo się myliła. Przyszło jej ponieść wielką cenę za ten mały promyczek nadziei na lepsze jutro. Została przewieziona do Krakowa i skazana po tygodniach w zamknięciu i licznych torturach. Główny zarzut brzmiał: Kolaboracja z agresorem. Kara: piętnaście lat ciężkich robót w sowieckim łagrze w Workucie na Syberii.

Ja jako kobieta i matka odbierałam bardzo emocjonalnie, wszystko to, co spotykało te biedne kobiety. Gdy w samym transporcie na Syberię umarło niemowlę, a na najbliższej stacji żołnierze siłą wywlekają małe ciałko z ramion zrozpaczonej matki lub jak babcia Józi umiera w wagonie, moje serce pękło na milion małych kawałków. Zdecydowanie nie można traktować tej książki jako rozrywkę i przejść do porządku dziennego. Takie obrazy zapadają głęboko w pamięć. Postać młodej Słowaczki jest bardzo realna i wzbudza od początku sympatię. Dzięki przeplataniu się jej wspomnień z domu rodzinnego i przebywania w obozie koncentracyjnym wraz z jej teraźniejszością w łagrze doskonale wiemy, dlaczego Cilka postępuje tak, a nie inaczej. Nawet nie będę jej oceniać i uważam, że nikt nie ma do tego prawa. Nigdy, ale to nigdy, nie będziemy wiedzieć, jakby się postąpiło i co by się zrobiło na miejscu osadzonych. Co bylibyśmy w stanie zrobić, żeby przetrwać? Najsmutniejsze i najgorsze jest to, że to ludzie ludziom zafundowali prawdziwe piekło na ziemi.

Podróż Cilki to książka pełna emocji, bólu i zimna, ale również piękna historia o nadziei i przyjaźni, potrzebie przynależności i akceptacji. O niesamowitej sile woli i determinacji. O przemożnej chęci niesienia pomocy współtowarzyszom niedoli, niekiedy wbrew panującym regułom i zasadom. Opowiada o ciężkim i trudnym temacie w bardzo przystępnej formie. Polecam każdemu bez wyjątku.

Ocena: 5/6
©Książka w autobusie
Podróż Cilki jest przedstawiana jako kontynuacja książki Tatuażysta z Auschwitz, jednak moim zdaniem jest to nie tyle kontynuacja, co po prostu osobna historia o bohaterce, którą poznaliśmy już w pierwszej książce. Nie znajdziemy tutaj dalszych losów Lalego Sokołowa, czyli tatuażysty z obozu.

Warto też na samym początku zaznaczyć, że nie jest to dokument. Podobnie jak Tatuażysta z Auschwitz jest to powieść oparta na pewnych zdarzeniach, które miały miejsce w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Cilka Klein to dziewczyna, którą Lale Sokołow poznał w Auschwitz-Birkenau i której zawdzięczał życie. Jego ukochana, Gita, była przyjaciółką Cilki. Nie jestem pewna, czy mężczyzna tak do końca zdawał sobie sprawę z tego, jak wiele poświęciła Cecilia, by ocalić ich dwoje…

Historia Cilki rozpoczyna się w chwili wyzwolenia Auschwitz przez Armię Czerwoną. Powinien być to jeden z najszczęśliwszych dni w życiu dziewiętnastoletniej dziewczyny. Bo czy po latach spędzonych w obozie koncentracyjnym, w nieludzkich warunkach, w zimnie, głodzie i upodleniu, może przydarzyć jej się coś jeszcze gorszego? Niestety nie jest to koniec gehenny Cilki. Za domniemaną kolaborację z wrogiem dziewczyna zostaje skazana na piętnaście lat ciężkich robót w radzieckim łagrze.

- Skoro znacie tyle języków, to mamy podstawy sądzić że przyjechaliście tu szpiegować i sprzedawać informacje obcym siłom.

Załamana i zrozpaczona Cilka wyrusza w kolejną długą, morderczą podróż w bydlęcym wagonie na daleką Syberię. Nie może w to uwierzyć… Tyle lat męki i czekania na wolność…

Pewnego dnia zabierają ją. Omdlewającej z głodu i wyczerpanej brakiem snu dziewczynie wydaje się, że postacie strażników, ściany i podłogi są przezroczyste, jak we śnie.

Gułag w Workucie znajduje się pod kołem podbiegunowym. Chłód panujący tu na co dzień jest nie do zniesienia, latem z kolei wszystkim dokuczają białe noce.

Cilka ponownie trafia do brudnego baraku wraz z innymi, dziewiętnastoma kobietami. Jej walka o przetrwanie rozpoczyna się na nowo. Odrobina szczęścia sprawia, że dziewczyna zaczyna pracować w obozowym lazarecie jako pielęgniarka. Dzięki temu może trochę lepiej zjeść, ogrzać się i uniknąć ciężkiej pracy przy ładowaniu węgla.

Dni wloką się niemiłosiernie, noce są coraz dłuższe i ciemniejsze. Temperatura nieustannie spada, a Cilka z trudem wierzy, że może być tak zimno. Pracuje w lazarecie i walczy z ciągłym poczuciem winy – sumienie uspokaja, przemycając żywność dla współlokatorek z baraku. Przynosi im chleb, warzywa, margarynę. Prawdziwą herbatę(…).

Niełatwo przetrwać w gułagu, ale Cilka jest twarda. Na jak długo jednak starczy jej sił? Każdego dnia dzieje się coś, co odbiera ludziom nadzieję i hart ducha. Strażnicy rzadko kiedy okazują litość, władza daje im złudne poczucie wyższości nad innymi.

Strach, obawa o jutro, o przyszłość, o własne życie, lęk przed strażnikami – to codzienność kobiet z baraku Cilki. Piętnaście lat wydaje się być terminem tak odległym, że aż niemożliwym do wyobrażenia. Piętnaście lat w gułagu to niemal wieczność…

Podróż Cilki to poruszająca historia o chęci przeżycia, odwadze i niezwykłej wręcz woli walki o teraźniejszość. O przyszłości się tu nie myśli. Przyszłość jest wielką niewiadomą.

Zaskakujące jest to, jak człowiek przystosowuje się do warunków, w jakich przychodzi mu żyć. Kobiety z baraku próbują nadać przytulności miejscu, w którym przebywają, haftują serwetki, choć zdobycie nici wymaga wyprucia jej z prześcieradła. Te, które potrafią, szydełkują. Z trudem zdobyte drobiazgi pozostają w baraku tylko dlatego, że strażniczka zostaje przekupiona dodatkowymi porcjami jedzenia i przymyka oko na osobiste bibeloty. Bo też kobietom nie wolno mieć niczego swojego, a za schowanie czegoś pod materac grozi ciężka kara ciemnicy.

Książka została napisana w czasie teraźniejszym, idealnym dla tej tematyki i w trzeciej osobie. Znaczna większość akcji rozgrywa się w gułagu w Workucie, co jakiś czas wydarzenia przeplatane są zdarzeniami z przeszłości Cilki, z jej rodzinnego domu oraz z obozu koncentracyjnego.

Ile może znieść człowiek, któremu zaczyna brakować nadziei? Co stanie się z takim człowiekiem, który pogrąża się w apatii i nicości? Czy taki ktoś znajdzie jeszcze cel do działania? Do życia?

Czy Cilka przetrwa kolejne więzienie? Jak potoczą się jej losy? Warto dowiedzieć się samemu i przeczytać książkę Heather Morris. Jest to bardzo dobrze napisana powieść dokumentalizowana, wciągnie każdego, kto lubi czytać powieści o tej tematyce, bardzo gorąco polecam.

Ocena: 5+/6
©Papuzie pióro
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć