ebook Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo
3.76 / 5.00 (liczba ocen: 96)

Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 37.99
wciąż za drogo?
37.99 zł
Inne proponowane

Życiorys Garetha Jonesa zostanie opowiedziany przez Agnieszkę Holland w jej najnowszym filmie.

W 1933 roku młody dziennikarz Gareth Jones samotnie podróżuje na wschód, by zrobić wywiad z dyktatorem Józefem Stalinem. Podczas tej podróży dowiaduje się o „ukraińskim kryzysie”. Jako jeden z nielicznych zachodnich korespondentów dostaje się na ogarniętą terrorem Ukrainę, gdzie jest świadkiem największego głodu w historii ludzkości. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu o Wielkim Głodzie.

Zaszczuty przez skorumpowanych dziennikarzy, którzy podważają jego wiarygodność, zostaje odrzucony przez środowisko. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George’a Orwella podczas pisania Folwarku zwierzęcego.

Gareth Jones jako jeden z pierwszych zrozumiał mechanizmy rządzące światem w latach 30.: narodziny dyktatorskich reżimów czy rozwój propagandy. Ta lekcja pozostaje ciągle aktualna.

Mirosław Wlekły – reporter, autor bestsellera Tu byłem. Tony Halik.

Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo od Mirosław Wlekły możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo to publikacja biograficzna opowiadająca historię dziennikarza, który jako pierwszy publicznie informował o Wielkim Głodzie na Ukrainie i relacjonował wydarzenia w Niemczech w czasie dojścia do władzy Hitlera. Powiem Wam, że ta książka to wspaniała, ciekawa choć również szokująca lektura, która genialnie uzupełnia film Agnieszki Holland Obywatel Jones.

O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka

Gareth Jones w latach trzydziestych XX wieku odwiedził trzykrotnie ZSRR. Jako jeden z nielicznych dziennikarzy z Zachodu miał odwagę ujawnić jak naprawdę wyglądała ówczesna sytuacja obywateli ZSRR. Reporterowi udało się dotrzeć do ludzi w totalnej fazie głodu i wysłuchać relacji o tych, którzy z jego powodu umarli i o wcale nie tak rzadkich aktach kanibalizmu.

Gdy po powrocie na Zachód opowiedział o Hołodomorze – klęsce głodu która najbardziej dotknęła ówczesne tereny Ukrainy, niemal wszyscy zaczęli podważać jego wiarygodność. Po kilku latach Greth Jones ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Przez wiele lat, nikt nie pamięta też o jego zasługach. Wiedza, którą posiadł Jones była niewygodna, szokująca i politycznie niebezpieczna. W czasach, gdy między państwami trwa wojna o dominację Gareth Jones zdecydowanie wiedział za dużo.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło

Powiem Wam, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Zasiadając do jej lektury miałam poczucie, że będzie ciężka, trudna i bardzo wymagająca. Po części tak była, jeśli chodzi o tematykę. Jednak jej styl, sposób opowiedzenia tej historii okazał się niezwykle przystępny. Dzięki temu książkę czyta się dość szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Ta historia od samego początku po sam koniec wywołuje wiele emocji. Szok, niedowierzanie to jednak główne z nich. Książka napisana jest dopracowanym, dziennikarskim językiem, ale przy tym niezwykle ciekawym.

Bardzo się cieszę, że autor zachował odpowiedni balans pomiędzy biografią dziennikarza a kontekstem, w którym ta historia jest opowiedziana. Znajdziemy w tej pozycji bowiem całkiem sporo informacji związanych z Wielkim Głodem na Ukrainie i ówczesnej sytuacji w Niemczech.

Książka dodatkowo zawiera fotografie odnoszące się do opowiedzianej historii.

Komu polecam

Biografia Garetha Jonesa to książka dla czytelników interesujących się historią, szczególnie tą związaną z ZSRR a także Niemiec w okresie dochodzenia do władzy Adolfa Hitlera. Jest to też pozycja obowiązkowa dla czytelników sięgających po biografie ciekawych choć zapomnianych osób.

Podsumowanie

Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo to historia niezwykle wstrząsająca i trudna. Opowiada o czymś co we współczesnej Europie wydaje się niewyobrażalne. Zdecydowanie jednak warto ją poznać. Pozycja daje do myślenia i zdecydowanie zostanie ze mną na dłużej. Bardzo polecam.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć