ebook Jestem nieletnią żoną
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 663)

Jestem nieletnią żoną
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.41
Audiobook - najniższa cena: 24.43
wciąż za drogo?
28.27 złpremium: 18.24 zł Lub 18.24 zł
23.41 zł Lub 21.07 zł
30.40 zł
30.40 zł
30.40 zł Lub 27.36 zł
23.83 zł
25.03 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wybitna znawczyni krajów i kultury arabskiej, Polka ukrywająca się pod pseudonimem Laila Shukri, powraca do czytelników z kolejną książką, zatytułowaną Jestem nieletnią żoną. Tym razem autorka wysłuchała opowieści dwunastoletniej Salmy, której opowieść zaowocowała powstaniem tej wstrząsającej książki.

Fabuła:

Salma mam dwanaście lat i pochodzi z Jordanii. Jak większość dzieci w tym wieku, chodzi do szkoły i posiada marzenia. Jej pragnieniem jest niesienie pomocy małym dzieciom, dziewczynka bardzo chce zostać dziecięcym lekarzem. Niestety, jej rodzice mają zupełnie inne plany związane z życiem Salmy. Kiedy ta kończy trzynaście lat, zostaje wydana za mąż za piętnaście lat od niej starszego Ahmada. Aby sprostać małżeńskim obowiązkom, Salma musi porzucić swoje marzenia. Od tej chwili jej życie to nieustanny koszmar, który zgotowali jej najbliżsi.

Laila Shukri kolejny raz przybliża czytelnikom historie kobiet, które zamieszkują kraje arabskie. Jestem nieletnia żoną to książka niezwykle poruszająca a zarazem mrożąca krew w żyłach, która pozostanie na długo w pamięci, wywołując nieustanne refleksje. Jej ogromnym walorem jest oczywiście autentyczność, mamy przecież do czynienia z opowieścią o prawdziwych ludziach i związanych z nimi zdarzeniami.

Rekomendacje:

W książce nie ma tematów tabu, opisy są tak realistyczne jakbyśmy oglądali film i nie jest to komedia romantyczna, tylko dramat. Myślę, że historia Salmy i innych dziewcząt poruszy każde serce, tym bardziej serca matek dziewczynek... Czytając tę historię można usłyszeć płacz... płacz, którego nikt nie słyszy. - Katarzyna Czarnecka-Kuc – Matka książkoholiczka

Jestem nieletnią żoną od Laila Shukri możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2023. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Zaufanie. Zazwyczaj o nie bardzo trudno. Jednak czasem trzeba i warto zaufać. Żeby nie stracić czegoś najcenniejszego.
Moi drodzy, dawno nie czytałam książki, przy której łzy mi ciekły strumieniami. Będąc matką dziewczynki przeżywałam podwójnie historie opisane w Jestem nieletnią żoną. Obok takiej książki nie da się przejść obojętnie. Zapraszam na moją opinię.

Kim jest Laila Shukri? Jest to ukrywająca się pod pseudonimem pisarka, Polka mieszkająca w krajach arabskich i podróżująca po całym świecie. Obecnie przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, udaje jej się docierać do najgłębszych sekretów świata arabskiego i później je opisać. Nie zna tematów tabu, pisze prawdziwie, mocno, brutalnie, tak jak to wygląda naprawdę. Widziałam na półkach w księgarni inne książki tej autorki (m.in. Jestem żoną szejka, Byłam kochanką arabskich szejków", ale nigdy ich nie czytałam. Myślę, że to się zmieni po lekturze "Jestem nieletnią żoną". Autorka jak widzę nie boi się sięgać po trudne i kontrowersyjne tematy.

Rodzice uważali, że dziewczyna powinna przede wszystkim nauczyć się dobrze gotować, co miało zwiększyć jej szanse na zamążpójście.

Główną bohaterką książki jest dwunastoletnia Salma, pochodząca z Jordanii, biednego miasta położonego zaledwie 20 km od granicy z Syrią. Dziewczynka mieszka z trzema siostrami i jednym bratem, ale mimo biedy jest szczęśliwa. Ojcu coraz trudniej utrzymać siedmioosobową rodzinę, a ceny żywności ciągle rosną, a wynagrodzenie spada. Salma uwielbia się uczyć i marzy o pójściu na studia. Jednak jej rodzice mają inne plany wobec niej. Pojawia się kandydat na męża i choć Salma ma dwie starsze siostry (dziewczęta wychodziły za mąż w kolejności od najstarszej do najmłodszej) rodzice decydują się wydać Salmę za mąż, mimo iż jest mocno nieletnia i nie rozwinięta na swój wiek.

-Ahmad chce Salmę. - Basma przekazała mężowi to, co usłyszała od Chadidży.
- Ma już miesiączkę? - zapytał,
- Tak, niedawno dostała.
- To może wyjść za mąż.

W wieku trzynastu lat zostaje wydana za mąż za piętnaście lat starszego Ahmana, przystojnego mężczyznę, który wywozi ją do siebie daleko od domu. Salma zmuszona jest do przerwania nauki, zamieszkania z teściami i mężem, usługiwania mu w dzień i w nocy... Rozpoczyna się koszmar, trochę można się domyśleć, ale gwarantuję wam, że nie sądziłam, że to będzie aż tak mocna i brutalna lektura. Momentami musiałam odłożyć książkę, by jednak za chwilę do niej wrócić, a łzy lały się ze mnie dlatego, że wiedziałam, że to jest prawda. A takich dziewczynek są tysiące, którym dorośli zgotowali piekło. Nie chodzi tu "tylko" o małżeństwo dziecka z dorosłym mężczyzną, ale to wszystko co się stało dalej... Jesteśmy z Salmą od samego początku, czyli poznajemy ją jako wesołą dziewczynkę, aż do ... nie będę zdradzać fabuły, bo warto po nią sięgnąć. Ostrzegam tylko, że książka wbija się w psychikę i możemy tylko dziękować Bogu, że nie urodziliśmy się w Jordanii, Syrii czy innym kraju, w którym rodzice mogą wydawać swoje nieletnie córki za pieniądze, które pozwalają im dalej żyć.

W książce nie ma tematów tabu, opisy są tak realistyczne jakbyśmy oglądali film i nie jest to komedia romantyczna, tylko dramat. Myślę, że historia Salmy i innych dziewcząt poruszy każde serce, tym bardziej serca matek dziewczynek...

Rozdziały o Salmie są przerywane innymi opowieściami czy statystykami, które czytając można złapać się za głowę. Dane przestawione w książce mrożą krew w żyłach i to dosłownie. Wiem już co to za kampania "Stop małżeństwu dzieci" w Jordanii, jak wygląda rozwód i co się dzieje z taką dziewczynką po rozwodzie, jak wygląda życie małżeńskie od kulis, nastoletnie ciąże, porody, powikłania po nich oraz dlaczego rodzice wydają swoje niepełnoletnie córki za mąż.

Małżeństwo dzieci jest formą niewolnictwa w dzisiejszych czasach. W większości przypadków ojciec i rodzina wydają ją za mąż dla pieniędzy. Małżeństwo dzieci to również forma prostytucji i handlu dziećmi w celach seksualnych oraz usankcjonowanie tych zbrodni pod hasłem małżeństwa.

Mimo brutalności zawartych na kartach tej powieści powinien przeczytać ją każdy dorosły obywatel. Takie książki są bardzo potrzebne, bo żyjąc w naszych czasach zapominamy, że nie wszędzie jest normalnie jak u nas. Książka jest takim manifestem przeciwko zabieraniu dziewczynkom dzieciństwa, sprzedawania ich ciał, ranienia dusz już na zawsze. Wiele dziewczynek uwalnia się od tego horroru jedynym wyjściem - jakim jest śmierć. Czytając tę książkę można usłyszeć płacz... płacz, którego nikt nie słyszy.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Matka książkoholiczka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć