ebook W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska
3.62 / 5.00 (liczba ocen: 495)

W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 27.87
Audiobook - najniższa cena: 39.90
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
27.87 zł Lub 25.08 zł
30.52 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
27.87 zł
27.92 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jedna z najważniejszych książek na temat słowiańskiej demonologii. Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą – zostały w niej opisane przez prawdziwego znawcę tematu bardzo szczegółowo.

Autor w sposób rzetelny i przejrzysty poddaje analizie demoniczne istoty, występujące w mitologii słowiańskiej, a także opisuje wierzenia, które przywędrowały do miast za sprawą zabobonnych mieszkańców wsi.
Ta książka to wyjątkowe i kompletne źródło wiedzy na temat słowiańskich wierzeń i podań, stanowiące inspiracje zarówno dla badaczy tematu, jak i twórców gier, filmów czy fanów fantastyki.

W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska od Bohdan Baranowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Książka Bohdana Baranowskiego jest to pozycja zawierająca ogromną ilość wiedzy, podanej w całkiem przystępny sposób, z wieloma fotografiami eksponatów ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Na samym początku autor wyjaśnia z jakimi trudnościami musiał się mierzyć próbując odtworzyć demonologię naszych przodków, jak również pokazuje jakim przemianom ulegały wierzenia w ostatnich wiekach. Następnie mamy opisy demonów, które nawiedzały i szkodziły ludziom w przeszłości, ale niestety jedynie kilkunastu. Następnie Baranowski opisuje jak powstają takie upiory, jak kształtowała się wiara w nie i jak się można było przed nimi ochronić. Opisuje również skąd ludzie czerpali wiedzę na ich temat oraz jak niekiedy różnie ludzie nazywali te same istoty w różnych zakątkach Polski, ale i czasami we wsi obok. Jest więc to bardzo dobre źródło wiedzy na temat dawnych wierzeń naszych przodków.

Styl Baranowskiego jest dość specyficzny i nie do końca do mnie przemówił. Po dość ogólnym wprowadzeniu i przedstawieniu danego upiora lub upiorów, autor przytacza wiele różnych legend i podań. Ilość zgromadzonej wiedzy robi wrażenie, ale jednak miałem wrażenie, że autor zamieścił w książce każdą zasłyszaną, czy przeczytaną historię, przez co momentami pozycja potrafi zwyczajnie znużyć. Zabrakło mi takiego krytycznego przejrzenia zgromadzonych wiadomości i ich opracowania, dzięki czemu książka mogłaby być zdecydowanie krótsza, a zawierać tę samą treść. Co więcej, wiele z zaprezentowanych tutaj informacji, autor poznał rozmawiając z ludźmi w terenie. W tekście zatem co rusz pada sformułowanie o "moich informatorach", które po wielokrotnych powtórzeniu potrafi troszkę zacząć irytować.

W kręgu upiorów i wilkołaków ukazało się w 1981 roku, a więc blisko 40 lat temu. Przed lekturą zdawałem sobie z tego sprawę, ale liczyłem, że przy okazji wznowienia, wydawnictwo zleci konsultację naukową i w przypisach lub posłowiu poda najnowsze informacje na temat opisywanych demonów. Tymczasem nic takiego nie miało miejsca. Bardzo tego żałuję, ponieważ momentami można zauważyć, że pozycja Baranowskiego jest już nieaktualna i pewne informacje wymagałyby doprecyzowania lub zaktualizowania o najnowsze doniesienia naukowe. Inną sprawą jest bardzo duża liczba literówek i przez to błędów merytorycznych, szczególnie w nazwach miejscowości. Nie wiem, czy występowały one w pierwszym wydaniu, czy dopiero we wznowieniu, ale korekta powinna wyłapać takie rzeczy.

W kręgu upiorów i wilkołaków jest ciekawym i dobrym opracowaniem demonologii słowiańskiej, choć nie znajdziemy tutaj wszystkiego. Styl autora jest dość specyficzny, przez co chwilami książka mnie znużyła, a liczne błędy korektorskie bynajmniej nie ułatwiały lektury.

Ocena: 3+/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć