ebook Krzysztof Wielicki: Piekło mnie nie chciało - audiobook
3.73 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 702)

Krzysztof Wielicki: Piekło mnie nie chciało - audiobook
audiobook (mp3)

E-book - najniższa cena: 24.90
Audiobook - najniższa cena: 24.90
wciąż za drogo?
24.90 zł
27.99 zł Lub 25.19 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
26.90 zł
30.29 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – autorzy bestsellerowej biografii Jerzego Kukuczki – powracają w góry, by spotkać się z wielką legendą polskiego himalaizmu. Przed nami historia Krzysztofa Wielickiego – jednego z najsłynniejszych Lodowych Wojowników – człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, by powiedzieć sobie dość.

Mam szczęście, bo ciągle żyję – tak mówi Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Jego reporterska biografia to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces.
Urodzony w 1950 roku KRZYSZTOF WIELICKI jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników, jest też członkiem prestiżowego The Explorers Club. To legenda himalaizmu, obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów. Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest. Również jako pierwszy wszedł na Lhotse (samotnie i w gorsecie, który musiał nosić po uszkodzeniu kręgosłupa). Zimą wspiął się również na Kanczendzongę (w 1986 roku wraz z Jerzym Kukuczką). Samotnie w ciągu jednej doby pokonał drogę baza–szczyt–baza na Broad Peaku. Wielicki był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Jedną z ostatnich nagród było wyróżnienie księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018). W 2019 roku otrzymał Złoty Czekan – potocznie zwany wspinaczkowym Oscarem – za całokształt dokonań wspinaczkowych.
Autorami książki są DARIUSZ KORTKO i MARCIN PIETRASZEWSKI – duet, który na swoim koncie ma bestsellerową biografię Jerzego Kukuczki. To właśnie od premiery ich książki polski rynek wydawniczy owładnęła moda na literaturę górską! Autorzy napisali wspólnie także biografię Mirosława Hermaszewskiego „Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos”.

Krzysztof Wielicki: Piekło mnie nie chciało - audiobook od Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski możesz już bez przeszkód słuchać w formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Po wysłuchaniu audiobooka o Adamie Bieleckim Spod zamarzniętych powiek, od razu wyruszyłam na kolejną literacką, a zarazem wysokogórską wyprawę. Tym razem z jednym z najsłynniejszych w Polsce i na świecie himalaistą, Krzysztofem Wielickim. Zanim opiszę wrażenia z lektury pozwólcie, że przybliżę „krótką” listę osiągnięć człowieka ze Szklarki Przygodzickiej.

Mount Everest (8848 m n.p.m.) 1980 – I zimowe wejście na ośmiotysięcznik
Broad Peak (8048 m n.p.m.) 1984 – I wejście na ośmiotysięcznik i powrót do bazy w jedną dobę (21,5 h), wejście solo
Manaslu (8163 m n.p.m.) 1984 – nową drogą oraz 1992 – drogą klasyczną
Kanczendzonga (8586 m n.p.m.) 1986 – I zimowe wejście
Makalu (8463 m n.p.m.) 1986 – nowym wariantem, w stylu alpejskim
Lhotse (8511 m n.p.m.) 1988 – pierwsze zimowe wejście, solo, w gorsecie ortopedycznym
Dhaulagiri (8156 m n.p.m.) 1990 – nowym wariantem, wejście solo
Annapurna (8091 m n.p.m.) 1991 – drogą Boningtona
Czo Oju (8201 m n.p.m.) 1993 – polską drogą
Sziszapangma (8021 m n.p.m.) 1993 – nową drogą, wejście solo
Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) 1995 – drogą klasyczną, wejście solo – oraz 2006 – drogą klasyczną
Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) 1995 – drogą japońską, w stylu alpejskim
K2 (8611 m n.p.m.) 1996 – drogą japońską
Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) 1996 – drogą Kinshofera, wejście solo
Krzysztof Wielicki jest drugim Polakiem (po Jerzym Kukuczce) i piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

Z uwagi na fakt, że przygoda Krzysztofa Wielickiego trwa już bardzo długo – „górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie” – książka autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego obfituje w opisy wysokogórskich wypraw. Tutaj absolutnie nie ma nudy, bo jeśli Krzysztof Wielicki nie zdobywa kolejnego ośmiotysięcznika, to nadzoruje którąś z ekspedycji. Jesteśmy z nim od początku. Od momentu pierwszych sukcesów i okrzyknięcia Polaków Lodowymi Wojownikami, do odebrania w 2019 roku Złotego Czekana za całokształt dokonań.

Krzysztof Wielicki jest legendą. To człowiek, który wspinał się z tymi, których już nie ma, którzy na zawsze zostali w górach. Opowiada o tym, czym dla niego są najwyższe góry świata i w jaki sposób godził życie rodzinne oraz pracę ze swoją pasją. Nie brak w książce mrożących krew w żyłach momentów, jednak nie są one tak przedstawione, żeby grać na emocjach czytelnika (słuchacza). Odbieramy je jako coś nierozerwalnie związanego z życiem himalaisty. Życiem na krawędzi.

Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało to nie są tylko opowieści samego bohatera książki. To również zbiór wypowiedzi współtowarzyszy wypraw, przyjaciół i ludzi gór. Dlatego jest ona obrazem człowieka, któremu do życia oprócz tlenu potrzeba gór oraz obrazem polskiego himalaizmu, z osobami, które go tworzyły i tworzą od lat.

Audiobooka, którego czyta Filip Kosior, słucha się bardzo dobrze, ale z uwagi na mnogość wątków – czytaj: wypraw i ich bogatej historii – na pewno wymaga większego skupienia niż wspomniany audiobook o Adamie Bieleckim, Élizabeth Revol lub Tomku Mackiewiczu.

To co teraz? Kuszą mnie Kukuczka i Kurtyka.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć