ebook Zwierz
4.18 / 5.00 (liczba ocen: 1926)

Zwierz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 23.92
Audiobook - najniższa cena: 39.90
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
29.67 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
34.90 zł
22.92 zł
24.55 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

„Właściwie zabijałem, odkąd pamiętam. Zacząłem od zabijania zwierząt. Pierwszą ofiarą był kot sąsiadów. To było u babci na wakacjach. Mieszkała na wsi. Miałem zaledwie siedem lat. Zabiłem go kamieniem. Podchodził do mnie i się łasił. Jedną ręką głaskałem go po plecach, a drugą sięgnąłem po kamień. To był chyba pierwszy raz. Potem było więcej zwierząt. Ptaki złapane w siatkę, psy, jeże, najczęściej jednak koty. (...) Człowieka zabiłem pierwszy raz, gdy miałem dziesięć lat.”

Zwłoki młodej dziewczyny odkryte we Wrocławiu to dla doświadczonego komisarza Marka Mikulskiego nie pierwszyzna. Jednak gdy po kilku dniach w lesie w okolicach Wołowa znalezione zostają ciała kolejnych dwóch osób, a przy nich tajemniczy list, policjant wie już,
że ma do czynienia z seryjnym mordercą.
Psychopatyczny zabójca, który podpisuje się pseudonimem Zwierz, ostrzega, że będzie mordował tak długo, aż zostanie złapany. Działa profesjonalnie i z niewiarygodnym okrucieństwem. Nie pozostawia po sobie żadnych śladów i zatacza coraz szersze kręgi.
Kulisy zbrodni doskonałej i brutalna prawda o pracy polskich śledczych.
Zaskakująca konstrukcja i mrożące krew w żyłach zwroty akcji.
Kim jest Zwierz? Jaką grę prowadzi?

Zwierz od Piotr Kościelny możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Jakaż to była mocna historia! Nie mogłam się oderwać od działań komisarza Marka Mikulskiego i reszty ekipy, prowadzącej sprawę Zwierza. Piotr Kościelny w rewelacyjny sposób opisał śledztwo prowadzone przez wojewódzką. Do tego trochę informacji z prywatnego życia policjantów, co uważam za niezbędne wręcz dopełnienie fabuły. Powieść idealna, no może poza drobnymi wpadkami redakcji.

Przede wszystkim konstrukcja jest różna od tradycyjnych powieści kryminalnych. Już od pierwszej strony wiemy, kto zabił i obserwujemy przesłuchanie zbrodniarza. Jednak w rozdziale drugim przenosimy się dwa miesiące wstecz i zaczynamy śledzić rozwój wypadków, które doprowadzą nas znów do momentu przesłuchania. A na tych niespełna pięciuset stronach będzie się działo, oj będzie się bardzo działo.

Młoda kobieta zostaje znaleziona w kontenerze na śmieci niedaleko stacji benzynowej. Przypadkowy przechodzień, który ją znalazł, dostrzegł również oddalającego się mężczyznę. Na miejsce zostaje wezwana policja, która rozpoczyna śledztwo. Dla Mikulskiego to nic nowego, w końcu to jego praca i co chwilę dostaje informacje o zwłokach. Jednak kiedy po kilku dniach zostają znalezione kolejne zwłoki, tym razem pary młodych ludzi, a przy nich tajemniczy list, Mikun orientuje się, że to nie jest zwykłe zabójstwo. Morderca prowadzi grę i świetnie się przy tym bawi, a policjanci muszą jak najszybciej poznać jej zasady i dopaść zwyrodnialca. Problem w tym, że kolejne ofiary nie mają żadnych punktów wspólnych, nic nie łączy wybranych przez Zwierza ludzi. Dlaczego zatem to właśnie oni musieli zginąć?

Narracja pozwala czytelnikowi obserwować na bieżąco pracę policji, a także działania mordercy. Dialogi są bardzo realistyczne, płynne, wręcz lekkie, choć nie pozbawione wulgarności. Daje się odczuć, że autor wie, o czym i w jaki sposób rozmawiają stróże prawa. Nie jestem specjalistką od policyjnych działań, więc nie mogę ocenić poprawności prowadzenia śledztwa, jednak wszystko wydawało się być profesjonalne.

Bohaterowie stworzeni przez Kościelnego dają się lubić. Jest ich sporo, chociaż większość to postacie poboczne, które odgrywają niewielką rolę w fabule. Na pierwszy plan wysuwają się policjanci z wydziału zabójstw, którym szefuje Marek Mikulski. Autor pomyślał o wszystkim, nie tylko o wątku związanym ze śledztwem. Dopracowane są również prywatne sprawy bohaterów. Dzięki temu stają się oni prawdziwi i bliżsi czytelnikowi.

Podsumowując, całe szczęście, że na mojej półce stoi już drugi tom cyklu o komisarzu Mikulskim, bo jestem bardzo ciekawa, co nowego autor wymyślił dla znanych mi już bohaterów, a także jak zakończy wątki, które w pierwszym tomie pozostały w zawieszeniu.

Ocena: 6/6
©Bibliotecznie
Powieść Piotra Kościelnego Zwierz to kolejny kryminał o seryjnym mordercy. Seryjne zbrodnie są popularnym tematem kryminałów, choć zwykle takich morderstw i takich sprawców nie ma w małych krajach zbyt dużo. Jednak istotnym dla czytelnika elementem jest pojawiające się w takich powieściach napięcie. Wyścig z czasem jest zwykle w takich intrygach kluczową sprawą. Ile jeszcze ofiar będzie, zanim policja wpadnie na trop mordercy? W tej powieści pojawia się jeszcze jeden istotny czynnik. Zabójca podejmuje grę ze ścigającym go policjantem.

Wrocławski policjant Marek Mikulski zaczyna śledztwo w sprawie morderstwa młodej dziewczyny. Wkrótce okazuje się, że dochodzi do kolejnej zbrodni. Seryjny zabójca w miejscach zbrodni pozostawia listy. Jego zbrodnie stają się coraz bardziej okrutne. A czasu jest coraz mniej. Ile jeszcze osób straci życie w okrutnych męczarniach, zanim policja wpadnie na trop zabójcy.

Zwierz to nie jest wielkie dzieło literackie, ale książkę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. To druga książka Piotra Kościelnego i jako pozycja literatury rozrywkowej warta jest polecenia. Historia o psychopatycznym mordercy przypomina najgłośniejsze śledztwa FBI z głośnego serialu amerykańskiego. Pomimo pewnych niedostatków konstrukcji literackiej ostateczna ocena powieści jest dobra.

Miejmy nadzieję, że pisząc kolejne powieści, autor dopracuje psychologiczne prawdopodobieństwo postaci i postara się o lepsze dopasowanie dialogów do rzeczywistości, bo to właśnie są najsłabsze punkty tego kryminału.

Ocena: 4-/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Ta książka ma tyle wspólnego z kryminałem co "Harlequiny" z takimi powieściami jak "Miłość w czasach zarazy" G.G Marquez, czy też "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell. Jej jedyną cecha jest rosnąca z kartki na kartkę brutalność opisu. Zbrodnie z początku książki można by opisać w taki sam sposób jak te końcowe, ale się tego nie robi, aby móc "zabawiać" czytelnika prymitywizmem. To słowo zresztą wydaje mi się najlepsze do tej powieści - ona jest po prostu szalenie prymitywna. Książka z kategorii "leżakowych" - dla zabicia nudy, na wakacjach, przy basenie - ujdzie. W kategorii ciekawych kryminałów - nie mieści się dolnych wartościach skali. Polecam tylko tym, którzy w danej chwili nie mają czego czytać.

 • Awatar

  Książka która zapada w pamięć. Po przeczytaniu mam obawy przed wyjściem z domu. Każdy może być psycholem, który gdzieś się tam czai. Książka warta polecenia.

 • Awatar

  Najmocniejszy kryminał ostatnich lat. Pierwszy raz zetknąłem się z książką tego autora i od razu daje maksymalną ocenę. Książkę czyta się szybko, nie ma zbędnych opisów przyrody lub tak zwanych zapychaczy. Akcja goni akcję. Krótkie podrozdziały sprawiają, że książka wchodzi. Autor bez skrupułów potrafi zabić najważniejszych bohaterów. U Kościelnego nie ma tabu, może zginąć zarówno niepełnosprawny jak i dziecko. W tej powieści widzimy losy kilku bohaterów, które co jakiś czas się przeplatają. Czytając "Zwierza" zastanawiałem się kto teraz zostanie ofiarą psychopaty. Początkowo zastanawiałem się czy dobrym pomysłem jest umieszczenie zakończenia na początku. Miałem obawy czy Kościelny będzie umiał to wszystko zgrać. Nie było problemów. Nie przeszkadzało nic, praktycznie nie ma się do czego przyczepić. Jest to pierwszy kryminał jaki czytałem, gdzie od początku wiemy kim jest zabójca. Nie musimy się domyślać, wiemy także jaki los go spotka. Tutaj skupiamy się na całej otoczce śledztwa i razem ze śledczymi staramy się złapać trop zwyrodnialca. Książka wywarła na mnie wrażenie i dawno nie czytałem czegoś tak dobrego.

 • Awatar

  Chapeau bas!
  Piotr Kościelny po raz kolejny pozytywnie mnie zaskoczył. Po przeczytaniu „Zakonu” wiedziałem, że autor na stałe zagości wśród moich ulubionych pisarzy.
  Konstrukcja „Zwierza” jest zaskakująca. Zakończenie umieszczone na początku, może wydawać się nietrafionym pomysłem. Kościelny jednak wyszedł z tego obronną ręką.
  Praktycznie nie mam uwag co do tej powieści. Akcja goni akcję. Wsiąknąłem całkowicie
  Świetna fabuła, świetnie zrealizowany pomysł. Znakomite stopniowanie napięcia, które nawet na moment nie spada. Króciutkie podrozdziały znakomicie się sprawdzają. Przenosząc akcję z miejsca na miejsce, autor podtrzymuje mocne tempo.
  Kościelny jako jeden z nielicznych autorów, nie obawia się „uśmiercać” głównych bohaterów. U tego autora nie ma tematu tabu. Śmierć może spotkać zarówno dziecko jak i niepełnosprawnego.
  Piotr Kościelny ma rzadką umiejętność budowania klimatu powieści i zmusza czytelnika do śledzenia losów bohaterów bez przerwy nawet na kawę.
  Z niecierpliwością czekam na kolejne powieści.

Warto zerknąć