ebook Star Wars. Thrawn
4.27 / 5.00 (liczba ocen: 21211)

Star Wars. Thrawn

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Timothy Zahn – autor uwielbianej przez fanów Legend trylogii „Thrawn” – powraca z kolejną powieścią o niebieskoskórym dowódcy, tym razem opowiadając o początkach jego kariery. Co sprawiło, że Thrawn stał się tak bezwzględnym wojskowym? Zanurz się w jego świat... jeśli jesteś na to gotowy.

Aby „Gwiezdne Wojny” fascynowały w takim stopniu, w jakim robią to od dziesiątek lat, dzielni bohaterowie muszą toczyć boje z równie mocno interesującymi przeciwnikami. Jednym z największych zagrożeń, z jakim zmierzyli się protagoniści, jest bez wątpienia wielki admirał Thrawn. Zasłynął on przede wszystkim tym, że analizując sztukę danej rasy, był w stanie przewidzieć zachowania jej przedstawicieli, co uczyniło go najgroźniejszym strategiem Imperium…

Star Wars. Thrawn od Timothy Zahn możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wielbicielom powieści ze świata Gwiezdnych wojen Timothy'ego Zahna nie muszę chyba przedstawiać – bowiem jest on od lat ceniony jako twórca najbardziej zaawansowanych historii oraz najstaranniej scharakteryzowanych postaci. A jego najnowsza opowieść zatytułowana Thrawn z pewnością podtrzymuje tę reputację, pokazując nam wyboiste początki współpracy słynnego niebieskoskórego admirała z Imperium.

Gdy tytułowy Chiss zostaje przypadkiem odnaleziony na jednej z odległych planet przez załogę niszczyciela Strikefast, od razu daje im nieźle popalić, rozgrywając ich taktycznie, jakby nie byli wyszkolonymi żołnierzami. Następnie zostaje zabrany do samego Imperatora, z którym odbywa jedną z ciekawszych w całej powieści rozmów i rozpoczyna swoją służbę wojskową na rzecz Imperium. Najpierw trafia do akademii na Coruscant, gdzie doświadcza wrogości ze strony innych kadetów, a towarzyszy mu Eli Vanto – pochodzący z Dzikiej Przestrzeni planujący zostać specjalistą od zaopatrzenia młody mężczyzna. Thrawn upatrzył go sobie od początku i prosi, by został jego tłumaczem i adiutantem, co owocuje stopniowo rozwijającą się męską przyjaźnią. Drugim centralnym wątkiem są losy Arihndy Pryce, córki właścicieli kompanii górniczej Pryce Mining, która to wskutek paskudnych machlojek miejscowego gubernatora zostaje przejęta przez Imperium. Na domiar złego matka dziewczyny staje przed całkowicie niesłusznym oskarżeniem o korupcję. Mimo że Arihndzie wali się cały świat, postanawia się nie poddawać i najpierw stara się o stanowisko asystentki senatora na Coruscant, a potem uparcie pnie się po szczeblach kariery, poznając na własnej skórze, jak bezwzględna bywa polityka. Jednak, nastawiona na pomstę, szybko uczy się reguł gry i zaczyna je coraz sprawniej wykorzystywać...

Fabuła ma wiele elementów przygodowych, które są tak lubiane przez fanów Gwiezdnych wojen – Thrawn dostaje coraz trudniejsze do rozwiązania konflikty, a potrafi poradzić sobie z nimi w tak pomysłowy i optymalny strategicznie sposób, że ja z prawdziwą przyjemnością towarzyszyłam mu w jego drodze do stopnia admirała. Warta uwagi jest też relacja między nim a Vanto – potrzebują bowiem siebie nawzajem, Thrawn chłopaka, by zrozumieć ludzki sposób myślenia, zaś ten drugi niepostrzeżenie rozwija swój potencjał intelektualny, ucząc się od genialnego taktyka. Ponadto bardzo udaną postacią jest Arihnda, której losy co i raz to przeplatają się z tymi dwoma męskimi bohaterami. I muszę tu przyznać, że Timothy Zahn ma niezwykłą rękę do tworzenia czarnych charakterów, bo pałającą chęcią zemsty, okazująca stopniowo coraz większą bezwzględność kobieta zaczęła mnie w pewnym momencie po prostu przerażać... A do tego nasz przyszły admirał ma intrygującego przeciwnika, który dyskretnie prowadzi z nim coraz bardziej zaawansowaną rozgrywkę. I gdy wreszcie spotykają się twarzą w twarz, prowadzą arcyciekawą rozmowę m.in. o wartościach i celach. Na skomplementowanie zasługuje również pokazanie skali biurokracji i korupcji oraz rywalizacji, która narosła w Imperium.

Ponadto bardzo zgrabnie zrealizowany został pomysł zaczynania rozdziałów od fragmentów dziennika Thrawna, dzięki czemu poznajemy bliżej sposób myślenia niezrównanego taktyka. Nie obyło się jednak bez pewnych drobnych potknięć i niedopowiedzeń w wątku politycznym – np. zupełnie nie kupuję oskarżenia matki Arihndy o defraudację, przecież stała na czele prywatnej firmy wydobywczej. Nawet jeżeli mieli zaciągnięte kredyty, z takiego powodu nie przejmuje się od razu całej organizacji. Nie przypadło mi też do gustu przeskakiwanie z czasu przeszłego w teraźniejszy w niektórych scenach akcji, to nie jest typowa dla języka polskiego konwencja i moim zdaniem się tu nie sprawdza, bo nie dodaje dynamiki.

Podsumowując, polecam Thrawna nie tylko miłośnikom Gwiezdnych wojen, ale każdemu, kto ma ochotę na śledzenie błyskotliwie rozwiązanych problemów taktycznych, obserwację tworzenia się męskiej przyjaźni, ale przede wszystkim doświadczenie procesu narodzin prawdziwego czarnego charakteru. Timothy Zahn doskonale wie, jak wciągnąć czytelnika w akcję i jak perfekcyjnie stworzyć klimat tego, co najbardziej lubimy w Star Warsach – emocjonującej przygody, wyzwania i walki o to, w co wierzymy.

Ocena: 4/6
©Głodna Wyobraźnia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć