ebook Iluzja
3.98 / 5.00 (liczba ocen: 1143)

Iluzja
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 18.85
Audiobook - najniższa cena: 12.99
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
25.83 zł 20% rabatu
29.66 zł Lub 26.69 zł
29.67 zł Lub 26.70 zł
34.90 zł
18.85 zł
27.75 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Mieczysław Gorzka wraca w świetnym stylu. Wystawia na próbę czytelników aż do ostatnich stron. Komisarz Marcin Zakrzewski jest zmęczony. Zajmuje się drobnymi przestępstwami, wyprowadza psa, słucha muzyki, spotyka się z sąsiadką, coraz częściej myśli o odejściu z policji. Podświadomie czeka jednak na kolejne śledztwo takiego kalibru jak sprawa seryjnego mordercy ze Szczepanowa…

Kiedy w jednej z wrocławskich kamienic zostają odnalezione zmumifikowane zwłoki kobiety, Zakrzewski jeszcze nie przeczuwa, że będzie to początek śledztwa jego życia. Tymczasem jedno za drugim pojawiają się brutalne zabójstwa, mnożą się fałszywe tropy, trudno powiązać ze sobą ofiary i brak jest wyraźnego motywu zbrodni.
Ktoś musi zapanować nad chaosem w śledztwie. Ale może chaos jest częścią planu, iluzją pozwalającą sprawcy zniknąć bez śladu? Kiedy Zakrzewski sam zostaje podejrzanym, zaczyna się zastanawiać, czy i on nie należy do tego planu. Jest zabawką wariata czy rekwizytem w rękach genialnego iluzjonisty?
Morderca czai się bliżej, niż mu się dotąd wydawało, a tropy znowu prowadzą w przeszłość.

Iluzja od Mieczysław Gorzka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Polityczne pomyje rozlewają się czasem bardzo szerokim strumieniem. Człowiek może sobie wmawiać, że nic go nie obchodzi polityka, trzymać się z dala od układów, ale to na nic. Od czasu do czasu musi nieprzyjemnie wdepnąć.
Ludzie od wieków mordują się nawzajem z trzech powodów: z zemsty, dla pieniędzy i z nienawiści.
Iluzja to historia pewnego zagmatwanego śledztwa. Morderstwa się zdarzają. Rzadko stykają się z nimi mieszkańcy prowincji, ale w dużym mieście, gdzie krzyżują się losy różnych ludzi, o zbrodnię łatwiej. Czasem łatwo zakwalifikować nagłą śmierć jako wypadek lub samobójstwo. To dla policji niekiedy bardzo kusząca alternatywa. Jednak komisarz Zakrzewski ma szczególny dar dostrzegania powiązań tam, gdzie inni nic nie widzą.

Historia cyklu morderstw dokonywanych w sposób zaplanowany jako pewien łańcuch rewanżu i zemsty wydaje się nieprawdopodobna. Ale ta historia się łączy w doskonałą logiczną całość, choć początkowo wydaje się to niemożliwe. Na domiar złego okazuje się, że Zakrzewski staje się jednym z elementów planu psychopaty, którego policjant zaczyna nazywać iluzjonistą. Dlaczego? Bo traktuje policję jak widzów, których wprowadza w błąd roztaczając przed nimi iluzję, za którą kryją się kolejne powody jego zbrodni.

Iluzja niewątpliwie czaruje czytelnika skomplikowaną intrygą i kolejnymi zagadkami, które pojawiają się tak, aby wciąż pobudzać i wzmacniać zainteresowanie czytelnika. Jednak podobnie jak w pierwszej części, wielkim atutem jest doskonałe usytuowanie akcji w realiach istniejącego świata. Jeśli komisarz Zakrzewski podjechał pod świeżo wyremontowany trzypiętrowy budynek z czerwonym spadzistym dachem, w którym mieściła się siedziba lęborskiej policji, to możecie być pewni, że to nie jest zdanie wymyślone ot tak sobie, bo autorowi stylistycznie czerwony kolor pasował.

Drugim atutem powieści jest dbałość o psychologiczne prawdopodobieństwo postaci i niezwykła dbałość o psychologiczne odwzorowanie motywów psychopatycznego zabójcy. Zdecydowanie polecam tę książkę nie tylko zdeklarowanym miłośnikom kryminałów.

Ocena: 6/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Im dalej w las tym ... słabiej :( Grafomaństwo przeplatane "sienkiewiczowskimi opisami". najgorsze jest jednak to, że zarówno autor jak i książka miały potencjał, ale ... niestety nie został on wykorzystany. A końcówka ... cóż ... Ostatni rozdział to już jakaś pomyłka pisarza chyba ...

  • Awatar

    Kolejny raz Mieczysław Gorzka zapewnił mi kilka dni doskonałej lektury. Widać rozwój w warsztacie literackim. W Iluzji nie ma czasu na nudę - choć niektórzy zarzucają jej, że jest przegadana. Według mnie, autor doskonale portretuje swoje postacie, świetnie oddaje nastrój i pracę policjantów. Zdarzają się wpadki związane z niuansami pracy policyjnej (aresztowanie przez policję) jednak nie psują one całości i nie wpływają mocno na odbiór opowieści. Mam nadzieję, że autor wyeliminuje te błędy, utrzyma a nawet podniesie poziom i już zacieram ręce na lekturę Totentanz.

Warto zerknąć