ebook Poniemieckie
3.73 / 5.00 (liczba ocen: 260)

Poniemieckie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.34
35.90 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
27.64 zł Lub 24.88 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
23.34 zł
28.50 zł
29.80 zł
30.16 zł
30.52 zł
32.31 zł
32.50 zł
35.90 zł

Opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy – od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk opowiada o tym, jak biografie poniemieckich siedlisk, przedmiotów codziennego użytku i miejsc pamięci splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność. Zastanawia się też nad tym, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co określamy mianem własnego.

Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Poniemieckie od Karolina Kuszyk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Termin będący tytułem książki nigdy nie był mi obcy. Jednak zawsze kojarzył mi się z czasami odległymi lub z filmami i książkami odpowiadającymi o latach dawno już minionych. I nie pamiętam bym kiedykolwiek zetknął się z „poniemieckimi” sprawami w praktyce.

Dla mnie, mieszkańca – jak to ujmuje autorka – Centrali to problem czysto teoretyczny, nie związana z żadnymi większymi emocjami ciekawostka. Tymczasem książka Karoliny Kuszyk uświadomiła mi, że owa kwestia miała – co więcej ma nadal – ogromne znaczenie w życiu znacznej części polskiego społeczeństwa. Wiąże się z rodzinnymi tajemnicami, osobistymi wspomnieniami, dziecięcymi zabawami, dorastaniem. Nadziejami i lękami. Zemstą, żalem, poczuciem winy. Całym spektrum doznań jakie oferuje nam życiowa wędrówka.

Autorka nie skupiła się tylko na czasach tuż po II wojnie światowej. To jedna z zalet tej książki. Pokazała umiejętnie kolejne etapy traktowania „poniemieckości” w najprzeróżniejszych jej przejawach. Pierwsze, najprostsze skojarzenie, kiedy słyszy się o pozostałościach poniemieckich, to domy, mieszkania i mniej lub bardziej drobne ruchomości. Karolina Kuszyk uświadamia czytelnikowi, że problem dotyczy także spraw już nie tak oczywistych, ot choćby cmentarzy.

Ciekawie i w sposób zupełnie nie wymuszony wypadają również paralele z traktowaniem mienia pożydowskiego. Kapitalnie wypadł także krótki wtręt językoznawczy na temat tego wszystkiego co określić można mianem „post”.

Dobry reportaż powinien „pozostać” w czytelniku. Z pracą Karoliny Kuszyk tak właśnie jest. Książka spowodowała, że zupełnie inaczej reaguję dziś na wzmiankę o rzeczach i sprawach poniemieckich. Dotarło do mojej świadomości, że nie jest to wyłącznie relikt przeszłości, ale całkiem „żywa” kwestia. Kapitalny pomysł na pokazanie odcieni historii która nie jest ona czarno-biała, choć coraz częściej usiłuje się nam to wmawiać.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć