ebook Najlepiej dla wszystkich
4.21 / 5.00 (liczba ocen: 658)

Najlepiej dla wszystkich
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 25.81
wciąż za drogo?
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
32.00 złempikGO: 19.99 zł z Empik Go 19.99 zł
25.81 zł Lub 23.23 zł
27.20 zł
32.00 zł
26.31 zł
27.23 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kolejna świetnie napisana powieść czeskiej pisarki, uznanej za specjalistkę od „krojenia” rodziny. Książka nominowana do nagrody Magnesia Litera 2018 w kategorii proza. Viki, Hana i Eva oto trzy pokolenia, które będziemy obserwować przez jeden rok życia, przełomowy i zarazem zwyczajny, jak niemal wszystko, co nas spotyka.

Dziesięcioletni rozrabiaka Viktor mieszka w Pradze z mamą, aktorką, która niespecjalnie sobie radzi z jego wychowaniem i własnym życiem. Kiedy Hana dostaje propozycję roli w serialu, postanawia oddać Viktora pod opiekę babci. Świetny plan! Viktor zmieni otoczenie, niedawno owdowiała Eva będzie miała kim się zająć, a Hana spokojnie odda się pracy. Tak będzie najlepiej dla wszystkich. Tylko że Viki jest wściekły, nie chce się przeprowadzać z miasta na wieś, prywatne sprawy Hany mocno się komplikują, a Eva ma swoje zasady i tajemnice.

Najlepiej dla wszystkich od Petra Soukupová możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Kiedy szukam fikcji literackiej skupiającej się na wiwisekcji rodzinnych relacji, to bez zastanowienia sięgam po książki czeskiej pisarki Petry Soukupovej. To w jaki sposób potrafi portretować rodzinę, opisywać jej życie, koegzystencję, myśli niewypowiedziane, jest porażająco realistyczne. Czytelnik ma wrażenie, że autorka siedzi w głowie dosłownie każdej postaci, każdego bohatera powieści i przelewa na papier jego doświadczenia, to z czym się zmaga, najskrytsze myśli i lęki. Co więcej, za każdym razem robi to z niebywałą precyzją i wyczuciem, nie grając na emocjach, ale dając czytelnikowi materiał do samodzielnego przepracowania.

Bohaterami Najlepiej dla wszystkich jest dziesięcioletni chłopiec mieszkający z mamą w Pradze, która samotnie go wychowuje oraz jego babcia Eva, niedawno owdowiała. Viktor rozrabia. Hana często wzywana jest do szkoły by gasić „pożary”. Ewidentnie nie radzi sobie z synem, który zabiega o jej atencję. Będąc aktorką dostaje propozycję zagrania w serialu. Jest to dla niej wielka szansa na rozwój kariery, jak również ogromne wyzwanie. Pogodzenie obowiązków służbowych z wychowawczymi, pracę z domem, będzie niebywale trudne. Ale jest przecież babcia! „Instytucja”, która nigdy nie zawodzi. Hana z Evą ustalają między sobą, że Viktor zmieni szkołę i zamieszka przez jakiś czas poza Pragą. Zmiana szkoły, otoczenia, domu, nie są dla dziesięciolatka łatwe. Czy babcia poradzi sobie z niesfornym wnukiem? Jaki wpływ na Viktora będzie miała nowa rzeczywistość? Czy Hana zrealizuje swój cel i poukłada sobie życie? Mnóstwo pytań i wiele odpowiedzi, do których prowadzą wyboiste, pełne pułapek drogi.

Powieść Petry Soukupovej jest pełna emocji. Emocji, które targają Viktorem, Haną i Evą, jak i emocji jakie ich zachowania wywołują w czytelniku. Każde z nich ma swoje problemy, z którymi muszą się mierzyć, bagaż, który muszą dźwigać i tajemnice, które rzeźbią głębokie tunele w ich duszach. Poradzenie sobie z nimi, ich rozwiązanie ma znaczenie, jest ważne, bo rzutuje na innych członków rodziny. Bo rodzina to naczynia powiązane nitkami, które się rwą, sznurkami, które się plątają i węzami, które mocno trzymają i nie pozwalają się rozpaść.

Po raz kolejny lektura powieści czeskiej prozaiczki pozostawia mnie w zachwycie. Jest mistrzynią pisania o nieuchwytnych aspektach naszego życia, jak i sytuacjach, które wybuchają i dają po głowie. Pozostaję jej wielką fanką i czekam na kolejną powieść.

Bo co miała robić? Tylko ustalony porządek, tylko małe codzienne rytuały mogą pomóc przetrwać, kiedy w jednej chwili zmienia się całe życie.

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Tak będzie dla ciebie najlepiej. Ile razy w życiu słyszeliśmy to zdanie od naszych rodziców, choć w głębi serca myśleliśmy, że jest zupełnie odwrotnie, że nie ma to nic wspólnego z naszym dobrem. Ile razy czuliśmy złość, że ktoś podejmuje za nas decyzje, zmuszając nas do czegoś, na co zupełnie nie mamy ochoty. W końcu tak będzie lepiej. Tylko... dla kogo?
To pytania stawia w swojej powieści Najlepiej dla wszystkich Petra Soukupová, pokazując, że wypowiadając to zdanie przemawia przez nas nie tylko miłość i troska, ale i własny egoizmem.

Najlepiej dla wszystkich to historia jednej rodziny, opowiedziana z trzech różnych punktów widzenia. Hana jest młodą samotną matką, która niespecjalnie radzi sobie godzeniem pracy i wychowaniem dziesięcioletniego Victora, który sprawia coraz więcej kłopotów. Gdy dostaje propozycję roli w nowym serialu, nie zastanawia się długo i postanawia, że wyśle syna na wieś do babci. Życie Evy po śmierci wydaje się być puste i bezcelowe, Victor ma wypełnić tę pustkę sprawić, że znowu będzie się czuć potrzebna. Taki układ będzie najlepszy dla wszystkich. Jednak w tym doskonałym planie jest solidna dziura. Nikt o zdanie nie zapytał Victora, który z dnia na dzień ma zostawić szkołę, swoich przyjaciół w Pradze i przeprowadzić do miejsce, w którym nikogo nie zna.

Petra Soukupová kolejny raz na warsztat literacki wzięła temat, w którym czuje się najlepiej i w którym osiągnęła prawdziwe mistrzostwo. Nikt tak jak ona nie potrafi tak z chirurgiczną precyzją, tak szczerze sportretować rodziny, łączących jej więzi, rodzinnych sporów, wzajemnych oczekiwań. Rodzinne domowe horrory Czeszka opisuje bez osądzania którejkolwiek ze stron, bez obwiniania. Za to z czułością i zrozumieniem, ukazując swoich bohaterów w zwyczajnych sytuacjach, w taki sposób, że bardzo łatwo nawiązujemy z nimi nić porozumienia, rozumiemy ich motywacje.

Najlepiej dla wszystkich to opowieść o skomplikowanych, międzypokoleniowych relacjach wewnątrzrodzinnych. Eva, Hana i Victor próbują dojść do porozumienia, ale każda próba kończy się kłótnią. Każdy z nich dźwiga swoje problemy i wewnętrzne dramaty. Hana wydaje się niedojrzałą, skupioną wyłącznie na sobie, nieodpowiedzialną matką, ale jest w niej tęsknota, którą skrywa. Victor bywa nieznośny, pakuje się w kłopoty, ale jest też wrażliwy i bardzo dojrzały jak na swój wiek. Eva boi się samotności, po śmierci męża czuje się niepotrzebna, pragnie się kimś zaopiekować, by udowodnić sobie i innym, że jeszcze nie jest stara, nie jest zbędna. Pomaga swojej córce, ale nie potrafi jej docenić , powiedzieć, że jest z niej dumna. Kochają się, ale nie potrafią tego pokazać, są wewnętrznie pogubieni, ale też egocentryczni i samolubni. Potrafią manipulować, szantażować, byle tylko postawić na swoim. Chcą jak najlepiej dla bliskich, ale częściej dla siebie.

Petra Soukupova daje nam do ręki lustro, pozwala przyglądnąć się naszemu życiu i stawia pytanie: Czy mówiąc, że tak będzie lepiej, naprawdę myślimy tylko o tym co najlepsze dla naszych bliskich? Na ile nasze decyzje podyktowane są troską o innych, a na ile własną wygodą i własnym interesem. Nie mówimy o naszych chorobach, problemach, nie chcąc ich martwić, w końcu mają własne troski, po co jeszcze dokładać kolejne. Budujemy wokół siebie mur, odgradzamy się od siebie, świadomie lub nie ranimy.

Bardzo przyziemna, nieznośnie bliska naszego życia i tak boleśnie autentyczna. Najlepiej dla wszystkich to powieść w której znajdziemy chociaż niewielki kawałek siebie, okruchy naszych problemów, trosk, dylematów. Świetny kawał prozy i naszego życia.

Ocena: 5/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć