ebook Naprawdę jaki jesteś
3.52 / 5.00 (liczba ocen: 54)

Naprawdę jaki jesteś

Kategoria:  /
Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Żeby być szczęśliwym, trzeba być sobą. W jaki sposób jednak Herman ma to osiągnąć, jeśli czuje w sobie skazę? Poruszająca historia człowieka zagubionego między sobą a sobą. Niebezpiecznie wciągająca. Donośny głos w dyskusji na temat tolerancji.

Herman czuje w sobie głęboką skazę. Ratunku szuka w przynależności do grupy twardych ludzi i w miłości pięknej Marii. Walczy też z demonami przeszłości i apodyktycznym ojcem. Niechcący jednak zastawia na siebie pułapkę. Bo prawda może okazać się śmiertelna. A wszystko to w barwnej Warszawie lat trzydziestych, w blasku świateł żywiołowego kabaretu. Czy w przeddzień wojennej zawieruchy Herman dostanie szansę na ratunek?

Rekomendacje: 

Poruszająca historia człowieka zagubionego między sobą a sobą. Niebezpiecznie wciągająca. Donośny głos w dyskusji na temat tolerancji. Wciągająca, poruszająca i dająca do myślenia opowieść. Moje największe, literackie zaskoczenie roku 2020. - Justna Sawczuk - Okiem Wariatki

Naprawdę jaki jesteś od Agnieszka Walczak-Chojecka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Z wolnością jest jak z małżeńskim uczuciem, cały czas trzeba o nią wojować.
Gdybym na podstawie okładki, miała wnioskować, o czym jest ta książka, powiedziałabym, że to średniej jakości romansidło, a w związku z tym, gdybym zobaczyła ją w księgarni, ominęłabym „szerokim łukiem”. Naprawdę nie dawałam tej publikacji żadnych szans… i jakże się pomyliłam. Może nie jest to ten typ powieści, po który najchętniej sięgam, ale oryginalna i zadziwiająco aktualna fabuła na pewno na długo zostanie w mojej pamięci.

1936 rok. Polska. Herman, młody dziennikarz, członek Ruchu Narodowo-Radykalnego Falanga, podczas ataku na „odmieńców”, w jednym z przebranych w kobiece ubrania kabareciarzu, rozpoznaje kolegę ze szkolnych lat – Lucjana. Nie jest w stanie uderzyć znajomego, choć surowy ojciec i koledzy z Falangi wpoili mu, że Żydów i homoseksualistów należy tępić. Rzecz w tym, że sam Herman czuje się „inny”, niczym kobieta uwięziona w ciele mężczyzny.

Agnieszka Walczak-Chojecka tworzy transseksualnego bohatera i osadza akcję powieści w czasach, gdy w Polsce wiedza o transseksualizmie była naprawdę znikoma, a osoby takie jak Herman „diagnozowano” jako homoseksualne. Młody człowiek, nie mogąc sprostać oczekiwaniom ojca, który chce zrobić z niego twardego, bezlitosnego mężczyznę, czuje się całkowicie zagubiony i rozdarty między pragnieniem bycia sobą, a wiernością wpajanym mu wartościom. Nie pomaga też coraz silniejsze uczucie, jakim Herman darzy w skrytości Lucjana, zwłaszcza że o względy głównego bohatera zabiega jego serdeczna przyjaciółka ze szkolnych lat – Maria. Łączy ją z Hermanem szczególna więź – oboje byli w dzieciństwie molestowani seksualnie przez tego samego nauczyciela – Wąchockiego.

Tych trudnych wątków w powieści Walczak-Chojeckiej jest naprawdę sporo, a to sprawia, że udaje jej się stworzyć ciekawy portret psychologiczny osoby transseksualnej – samotnej, nierozumianej, przerażonej, zmagającej się ze swoją innością i niskim poczuciem własnej wartości.

Docenić warto także tło historyczne powieści Naprawdę jaki jesteś, na kartach której pojawiają się autentyczne postaci. Autorka ukazuje zaledwie fragment rzeczywistości międzywojennej Warszawy, lecz jest to fragment tak interesujący, że kończąc lekturę, czytelnik ma ochotę uzupełnić swoją wiedzę na temat: międzywojennego kabaretu (tu – źródło tolerancji), postrzegania roli i statusu kobiet w społeczeństwie (tu – wyedukowana, nie bojąca się wypowiadać własnych opinii, Maria), nastrojów czy raczej niepokojów społecznych (tu – Falanga i antysemityzm) czy wspomnianego już poziomu wiedzy na temat transseksualizmu.

Wciągająca, poruszająca i dająca do myślenia opowieść. Moje największe, literackie zaskoczenie roku 2020.

Poruszająca historia człowieka zagubionego między sobą a sobą. Niebezpiecznie wciągająca. Donośny głos w dyskusji na temat tolerancji.

Ocena: 5/6

©Okiem Wariatki
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć