ebook Szczerze
3.34 / 5.00 (liczba ocen: 831)

Szczerze
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 24.49
Audiobook - najniższa cena: 25.90
wciąż za drogo?
22.90 zł
24.49 zł
27.99 zł Lub 25.19 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
28.77 zł
31.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Osobisty dziennik Donalda Tuska. Opowiada o kulisach europejskiej polityki oraz o kluczowych momentach europejskiej i polskiej historii ostatnich lat. Zawiera polityczne credo autora. Prezentuje portrety głównych postaci światowej polityki – od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Borisa Johnsona.

Dzień po dniu towarzyszymy Donaldowi Tuskowi w roli Przewodniczącego RE, poznajemy kulisy europejskiej polityki i śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. W książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona.
Ale „Szczerze” to znacznie więcej niż książka o kulisach władzy. To również zapisane potoczystym, barwnym językiem polityczne credo Donalda Tuska i opowieść o Europie, która pozostaje wielkim marzeniem. A także o europejskiej polityce, która bywa gorzkim rozczarowaniem.

„Nikt inny nie mógł napisać takiej książki. Przez ostatnie lata Donald Tusk – jako pierwszy i jedyny Polak – był w samym centrum europejskiej i światowej polityki. Ta książka to osobista, zaskakująco szczera i pełna pasji opowieść o kulisach wydarzeń, w których uczestniczył, i ludziach, z którymi miał do czynienia. Świat według Tuska jest rozedrgany, chaotyczny, trapiony kryzysami i fascynujący. Ale ta książka to zarazem wielkie wyznanie wiary w sens odpowiedzialnej polityki. Po jej lekturze łatwiej zrozumieć, dlaczego «prezydent Europy» nie zdecydował się ubiegać o urząd prezydenta Polski. Tuska można lubić lub nie, ale tę książkę trzeba przeczytać” – Jerzy Baczyński, „Polityka”

„Donald Tusk napisał książkę, jakiej żaden Polak nigdy nie napisał i długo nie napisze. To przewodnik po światowej i europejskiej polityce. To także wyznanie miłości – do Europy i do Polski, bo Polska jest tu i w tekście, i w kontekście, i w stylu. Żeby nie było za słodko, jest tu także niemal okrucieństwo w recenzjach wielu oponentów, w tym dawnych sojuszników. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy politykę lubią, a o Europie i o Polsce myślą poważnie. Co do tytułu – żaden polityk tej rangi nigdy bardziej szczery nie będzie” – Tomasz Lis, „Newsweek”

„Książka Donalda Tuska to spojrzenie na Europę i świat okiem polskiego polityka, trzeźwego zwolennika Unii Europejskiej, który realistycznie potrafi ocenić grożące pułapki. Dziennik napisany z humorem, dystansem i autoironią pozwala wyczuć klimat panujący w brukselskiej wieży Tuska. O prezydencie Stanów Zjednoczonych zanotował: «Jeszcze kilka antyeuropejskich wystąpień Trumpa i okaże się, że Chiny są bliższe Europie niż Ameryka. Obym nie dożył tej zmiany». Gdzie indziej pisze o tym, jak krajowi oponenci przyprawiają mu gębę przestępcy i drania. Tytuł zapowiada szczerość. A przecież polityk nigdy nie jest do końca szczery. W tym dzienniku jednak Tusk jest bardziej szczery, niż można było oczekiwać. Książkę polecam z przekonaniem, bo to inteligentne igraszki z diabłem polityki” – Adam Michnik, „Gazeta Wyborcza”

Szczerze od Donald Tusk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Szczerze to jedna z najważniejszych książek o polityce, które ukazały się w ostatnich latach. Politycy zwykle piszą pamiętniki, które wydawane są po kilkudziesięciu latach. Mają wtedy wartość wyłącznie historyczną. Tusk zdecydował się na opowieść o swej pracy w strukturach Unii Europejskiej i wydał ją natychmiast. Z jednej strony oznacza to, że musiał utajnić część informacji. Z drugiej jednak opublikował wiele takich, które mogą być kłopotliwe dla najważniejszych postaci świata polityki. Warto zwrócić uwagę na dobry styl i pewną lekkość narracji. Nie jest to oczywista cecha języka polityków.

Siedzimy na Downing Street 10, wykłócamy się o każde sformułowanie, a ja myślę sobie w duchu, ile czasu, nerwów i zagrożeń kosztuje ten koszmarny błąd mojego gospodarza, jakim była decyzja o referendum.

Jeśli jesteś zwolennikiem “dobrej zmiany”, to lepiej książki nie czytaj. Po pierwsze, może ona zburzyć przeświadczenie, że Donald Tusk to wrogi Polsce folksdojcz na pasku Angeli Merkel, który w Brukseli knuje, jak zniszczyć Polskę. Po drugie możesz się dowiedzieć, że Polska nie jest pępkiem świata, a pod rządami obecnej elity znalazła się na dość dalekich peryferiach cywilizacji. Dla zdecydowanego wyborcy jedynej sprawiedliwej i prawej organizacji od czasów Mieszka I może to być zbyt traumatyczna lektura.

Dla Polski zawsze było ważne, żeby uczestniczyć w tych szczytach. Pytam cicho Pawła, gdzie jest Morawiecki, dobrze, żeby zabrał głos. Po jakimś czasie dostaję informację, że już wyjechał, bo śpieszył się na partyjny opłatek w Warszawie. Każdy ma swoje priorytety.

Szczerze to wspomnienia polityka, który przez ostatnie pięć lat odgrywał bardzo ważną rolę w Europie i na świecie, choć nie miał realnej władzy. Jego sytuacja wymagała wzniesienia się na szczyty dyplomacji, aby przekonywać przywódców państw do wybierania porozumienia i podejmowania kompromisowych decyzji. Z książki wyłania się pewien rodzaj umiarkowanego politycznego pesymizmu w przewidywaniu przyszłości.

SPIRALĘ NIENAWIŚCI ŁATWO ROZKRĘCIĆ, ZNACZNIE TRUDNIEJ ZATRZYMAĆ

Z drugiej strony widać, że Tusk jest zdecydowanym zwolennikiem Unii Europejskiej. To jest organizacja, która pozwoli relatywnie niewielkim krajom europejskim nie przepaść w starciu z gigantami. Tylko zjednoczeni mamy szansę konkurować z USA, Chinami i Rosją. To właśnie projekt UE pozwolił na to, by już trzecie pokolenie Europejczyków żyło w pokoju. Tusk jest jednak realistą, widzi rosnące nacjonalizmy w wielu krajach. Widzi rozkwit populizmu. I wie, że nie będzie łatwo. Książkę byłego premiera czyta się łatwo, nie jest to nudna i trudna do przełknięcia historia, zatem warto po nią sięgnąć.

Dzięki Unii Europejskiej zaczęliśmy ze sobą rozmawiać, bez niej zaczniemy znowu strzelać.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    W porównaniu z dającymi do myślenia wspomnieniami greckiego polityka Janisa Warufakisa mało ciekawy gniot.

  • Awatar

    niespodziewanie fajnie się czyta. Myślałam, że będzie o polityce, a to naprawdę extra napisana książka.

  • Awatar

    Bardzo ciekawa książka, pokazuje jak wygląda praca na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Warto zerknąć