ebook Osada
3.44 / 5.00 (liczba ocen: 267)

Osada
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa oferta: 26.46
prv#Mozna sie spoznic
32.00 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
26.46 zł Lub 23.81 zł
32.00 zł
32.00 zł Lub 27.20 zł
26.56 zł
28.80 zł
29.00 zł
32.00 zł
32.00 zł
32.00 zł z kodem: 22.00 zł

60 lat temu prawie 900 mieszkańców – cała populacja małej górniczej osady Silvertjärn – zniknęło bez śladu. Do tej pory nikt nie wie, co się wydarzyło: tajemniczy kataklizm, zbiorowe szaleństwo czy masowe samobójstwo. Tę zagadkę próbuje rozwiązać młoda dokumentalista Alice. Wkrótce jednak okazuje się, że przeszłość nie chce oddać swych sekretów i wyciąga macki po tych, którzy próbują dotrzeć do prawdy…

Mroczne tajemnice opuszczonego miasteczka…

Alice jest młodą dokumentalistką, która od dzieciństwa słyszała opowieści swojej babci o Silvertjärn. Zafascynowana tymi wydarzeniami postanawia na własną rękę rozwiązać zagadkę zniknięcia mieszkańców osady. Wraz z niewielką ekipą spędzi pięć dni w odizolowanym i opuszczonym miasteczku, kręcąc dokument o jego tajemnicach. Jednak na miejscu okazuje się, że przeszłość nadal rzuca swój złowieszczy cień na Silvertjärn, a poszukiwania prawdy szybko przeradzają się w walkę o przetrwanie…

Osada od Camilla Sten możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Horror czy thriller grozy, nie jest jak pewnie zauważyliście moim najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o książki. Muszę jednak przyznać, że ostatnio się do takiego gatunku zaczynam przekonywać. Mam za to ogromną słabość do historii osadzonych w zamkniętych społecznościach, z tajemnicami sprzed lat i opuszczonym miastem w tle. To wszystko znajduje się w powieści Camilli Sten. Nie było więc opcji bym po tę książkę nie sięgnęła. „Osada” to bowiem jedna z tych pozycji, która intrygowała mnie już od pojawienia się o niej informacji w zapowiedziach. Powiem Wam, że miałam w stosunku do tej powieści ogromne oczekiwania. Czy te oczekiwania spełniła? Zdecydowanie tak, o czym dowiecie się więcej za chwilę.

O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka…

Akcja powieści skupia się wokół niewielkiej górniczej osady Silvertjarn z której sześćdziesiąt lat wcześniej wszyscy mieszkańcy zniknęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Pomimo upływu lat, nikomu nie udało się ustalić co tak naprawdę się wtedy wydarzyło.

Alice od dzieciństwa słyszała opowieści o tajemniczej osadzie od swojej babci. Teraz na własną rękę stara się dowiedzieć czegoś więcej o wydarzeniach, które miały tam miejsce. Wraz z niewielką grupą dokumentalistów wybiera się do odciętej od świata i telefonii wioski by nakręcić o niej film. Jednak pięciodniowy zapowiadający się pracowicie, ale spokojnie pobyt w osadzie zamienia się w piekło. Do ekipy dość szybko zaczyna docierać, że chyba nie są jednak w Silverjarn sami a „to” w dodatku nie cieszy się z ich nagłego pojawienia się w wiosce.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło a co jednak trochę mniej

Długo zastanawiałam się, co mam Wam tak właściwie napisać o tej powieści. „Osada” nie jest jakimś literackim arcydziełem. Jest to jednak całkiem przyzwoity debiut, który na mnie zrobił ogromne wrażenie. Uwielbiam takie historie i chociaż zakończenie wydało mi się bardzo „pojechane” i nie przypadło mi do gustu to całość uważam za naprawdę ciekawą historię. Całkiem porządną, przynajmniej do połowy. Potem niestety wielu rzeczy można się domyślić co psuje trochę zabawę. Genialnym rozwiązaniem było podzielenie narracji na czas poprzedzający tajemnicze wydarzenia i czas teraźniejszy. Dzięki temu autorka wprowadza w narrację trochę napięcia i dynamizmu.

Najbardziej urzekł mnie klimat tej powieści. Duszny, mroczny, tajemniczy i pełen czegoś brudnego. Z każdą kolejną stroną coraz mocniej czuć było, że za chwilę wydarzy się coś naprawdę strasznego.

Poza tym czytało mi się tę książkę naprawdę rewelacyjnie. Dość szybko dałam się wciągnąć w wydarzenia i poddać ich biegowi, choć cała akcja nie wydaje się zbyt szybka. Wprost przeciwnie miałam wrażenie, że spokojnie, ale konsekwentnie zmierza do celu w zaplanowany sposób.

Nie do końca przekonali mnie natomiast bohaterowie powieści. Czegoś zabrakło mi w ich kreacji. Szkoda, bo autorka ciekawie przedstawiła demony, z którymi przyszło im się zmierzyć. Taki chyba właśnie urok tej książki, że pełna jest sprzeczności.

Czy polecam?

Tak. Osada to dość typowa powieść popularna. Miałam wrażenie, że autorka zaczerpnęła trochę z motywów dostępnych już w literaturze czy filmie. Mnie ta historia jednak bardzo zaciekawiła i z ogromną przyjemnością spędziłam z nią swój czas. Widzę w twórczości Camili Sten spory potencjał. Z wielką ciekawością będę wyglądała też kolejnych powieści autorki. Ja jestem na tak.

Ocena: 5/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć