ebook Śląsk zbuntowany
4.3 / 5.00 (liczba ocen: 5)

Śląsk zbuntowany
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 28.04
35.90 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
28.04 zł Lub 25.24 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
28.02 zł
28.50 zł
30.52 zł
30.52 zł
32.31 zł
32.50 zł
35.90 zł
35.90 zł
35.90 zł

Po buncie generała Franco w lipcu 1936 roku przeciwko rządowi Frontu Ludowego w Madrycie prawie dwustu śląskich robotników wyjechało do Hiszpanii bronić Republiki, praw robotniczych i swoich marzeń.

Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w przeciwną stronę, odsądzani są od czci jako „żołnierze Stalina”. Ta książka przywraca pamięć o nich jako o ludziach z krwi i kości, a nie z propagandowych pomników – stawianych czy obalanych. To historia widziana oczyma Ślązaków, których los rzucił za Pireneje, a potem rozsiał po całym świecie. A w tle ludowe dzieje Górnego Śląska, tak często zniekształcane.

Śląsk zbuntowany od Dariusz Zalega możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W poszukiwaniu historycznej prawdy

Dariusz Zalega jest dziennikarzem, doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Jest również reżyserem filmów dokumentalnych oraz organizatorem wydarzeń kulturalnych. Pasjonuje się historią Śląska. W książce Śląsk zbuntowany która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne pochyla się nad historią, którą przykrył pył nie pamięci. Autor odkopuje fakty ukazujące udział Ślązaków w wojnie domowej w Hiszpanii. W lipcu 1936 roku niespełna dwustu śląskich robotników podjęło walkę w obronie Republiki. W dążeniu do obrony praw robotniczych i realizacji swoich marzeń chwycili za broń. Pragnąc wolności i lepszych czasów, gotowi byli ponieść najwyższą cenę. Niegdyś chwaleni za swoją postawę, dziś historia próbuje wymazać ich ze społecznej świadomości, określając mianem „żołnierzy Stalina”.

Dariusz Zalega stara się przywrócić pamięć tych wydarzeń, ukazując nam również ludowe dzieje Górnego Śląska. To, co ważne Pan Dariusz pokazuje prawdziwy obraz Śląska tamtych czasów. Wielu uważało, iż przed wojną w Polsce panował dobrobyt, a gdyby nie II wojna światowa bylibyśmy gospodarczą i polityczną potęgą. Jak wskazują fakty ukazane w książce, taka wizja, to nic bardziej mylnego. Wielu w poszukiwaniu lepszego jutra emigrowało, gdyż panująca sytuacja w kraju nie dawała perspektyw na przyszłość. Dariusz Zalega poprzez tę książkę dążył do ukazania prawdy o Ślązakach, których los rzucił za Pireneje, a potem porozdzielał po całym świecie. Śląsk zbuntowany jawi mi się jako próba ukazania prawdziwej twarzy historii Ślązaków, historii zapomnianej, skrzywdzonej. Jak przyznaje autor Tą książką chciałbym przywrócić pamięć o nich jako o ludziach z krwi i kości, a nie z propagandowych pomników – stawianych czy obalanych.

Ocena: 5+/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć