ebook Pobudzeni: Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko
3.83 / 5.00 (liczba ocen: 495)

Pobudzeni: Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.95
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
-50% 17.95 zł
26.93 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (9)

Metabolizm, sen, wahania nastrojów, system immunologiczny, dojrzewanie i seks to tylko niektóre aspekty naszego życia kontrolowane przez hormony. Dziennikarka medyczna Randi Hutter Epstein odkrywa historię tych potężnych związków chemicznych, toczacą się między piwnicami pełnymi słojów z mózgami w formalinie a nowoczesnymi klinikami hormonalnymi w Los Angeles. Jej książka to pasjonująca opowieść o historii endokrynologii oraz o tym, że bywamy marionetkami we władzy adrenaliny, oksytocyny, estrogenu i testosteronu.

W pełnej fascynujących niuansów, opisów badań naukowych i zabawnych anegdot książce zostali sportretowani najważniejsi naukowcy stojących za rewolucyjnymi odkryciami na temat równowagi hormonalnej w organizmie człowieka, a także szarlatani, którzy proponowali absurdalne kuracje. Epstein skupia się na ludziach: lekarzu, który w latach 20. XX wieku propagował wazektomię jako niezawodną metodę zwiększania libido, studentce medycyny, która dwadzieścia lat później odkryła hormon hCg informujący o ciąży, oraz matce, która zbierała przysadki mózgowe zmarłych, by za pomocą wydobytego z nich hormonu wzrostu leczyć swojego syna. Przy okazji autorka przybliża funkcje takich hormonów jak leptyna, oksytocyna, estrogen czy testosteron.
„Pobudzeni” to pasjonująca i szokująca opowieść o historii endokrynologii i niektórych najważniejszych odkryciach medycyny.

„Imponująca, cudowna historia, utkana z seksu, cierpienia, neurologii, biologii, medycyny i odkrywania samego siebie. Książka Randi Hutter Epstein pobudza wyobraźnię, a jednocześnie ją uspokaja” – Siddhartha Mukherjee, autor „Cesarza wszech chorób. Biografii raka”

O Autorce:
Randi Hutter Epstein jest dziennikarką medyczną, wykładowczynią na Uniwersytecie Yale i w szkole dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Zdobyła licencjat na Uniwersytecie w Pensylwanii, gdzie studiowała historię i socjologię naukową, tytuł magistra obroniła na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, a doktorat na wydziale medycyny Uniwersytetu Yale. Ukończyła także kierunek zdrowie publiczne na Uniwersytecie Columbia. Publikuje m.in. w czasopismach „New York Times”, „Washington Post”, „Daily Telegraph” i „Guardian”. Jest autorką książki „Get Me Out: A History of Childbirth from the Garden of Eden to the Sperm Bank”. Mieszka w Nowym Jorku z mężem i czworgiem dzieci.

Pobudzeni: Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko od Randi Hutter Epstein możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystk to najnowsza popularnonaukowa książka Wydawnictwa Marginesy. Niesamowita podróż wgłąb ludzkiego ciała, zaczynająca się od prostych pytań: skąd się wzięły hormony? Dlaczego kontrolują całe nasze życie? Choć wciąż wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, hormony wpływają między innymi na zdrowy sen, metabolizm, układ odpornościowy i udane życie seksualne. A to zaledwie początek, bowiem kontrolują… w zasadzie wszystko. Jaka jest ich historia? Kto pierwszy zdefiniował pojęcie “hormon” i zastosował terapię hormonalną? Jaką drogę jako ludzkość musieliśmy przejść, by być w tym miejscu, co teraz?

Pobudzeni – co musimy wiedzieć o hormonach?

Tytuł może wydawać się nieco zwodniczy, bowiem “pobudzenie” może wskazywać na nadmiar jakiś hormonów w naszym organizmie. Tymczasem większość przypadków opisanych w książce dotyczy ich braku. Poruszane są tu między innymi zagadnienia braku hormonów wzrostu, co pchało najbardziej gorliwych rodziców do wydobywania przysadek mózgowych z martwych ciał, a następnie przekazywania ich lekarzom, by Ci, zrobili z nich lekarstwo; mniejszej ilości estrogenu czy też testosteronu, co wpływa na kształtowanie się płci, tożsamości i samoświadomości płciowej; czy też stosowania wazektomii, jako skutecznej terapii na zwiększenie libido i odmłodzenie mężczyzn.

Książka składa się z 15 rozdziałów, z których każdy dotyka innego tematu. Oprócz omawianych przypadków różnych osób – jak między innymi Grubej Panny Młodej, która umarła przez otyłość – i fascynujących eksperymentów medycznych dokonywanych od XIX wieku, aż do teraz, książka uświadamia, jak ważne są hormony w codziennym funkcjonowaniu. To fascynująca praca, która zabiera nas w podróż aż do XIX wieku, by pokazać, jak powstała endokrynologia – nauka o hormonach.

Człowiek zawładnięty przez hormony

Pobudzeni to rzeczowa opowieść o tym, że ludzie są zaledwie marionetkami, w “rękach” hormonów. To adrenalina, estrogen, okscytocyna czy kortyzon władają całym naszym codziennym życiem. To przez hormony jesteśmy szczęśliwy, smutni, pobudzeni, zmęczeni czy nawet… zdolni do zabójstwa! To ich nadmiar lub brak decyduje o tym, jak funkcjonujemy w społeczeństwie, w związkach, jakie mamy samopoczucie. Ogromną zaletą tej książki jest poruszenie tematów tak aktualnych i wciąż trudnych – jednym z nich jest menopauza, drugim zmiana płci. To terminy ogólnie znane, ale wciąż uważane za tabu. Randi Hutter Epstein przedstawia je obiektywnie i naukowo.
Autorka podaje mnóstwo przykładów, przytacza sytuacje prawdziwych ludzi, podaje wiele nazwisk, które wprowadzają nas w temat endokrynologii. To bardzo ciekawa rzecz, którą czyta się niemalże jednym tchem. Dzięki tej książce dowiadujemy się co nieco o samych sobie.

Ocena: 4/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć