ebook Pobudzeni: Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko
3.87 / 5.00 (liczba ocen: 402)

Pobudzeni: Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.95
35.90 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
17.95 zł
25.13 zł
27.74 zł
28.72 zł
28.72 zł
30.12 zł
30.52 zł
30.52 zł
31.95 zł
32.50 zł
35.90 zł

Metabolizm, sen, wahania nastrojów, system immunologiczny, dojrzewanie i seks to tylko niektóre aspekty naszego życia kontrolowane przez hormony. Dziennikarka medyczna Randi Hutter Epstein odkrywa historię tych potężnych związków chemicznych, toczacą się między piwnicami pełnymi słojów z mózgami w formalinie a nowoczesnymi klinikami hormonalnymi w Los Angeles. Jej książka to pasjonująca opowieść o historii endokrynologii oraz o tym, że bywamy marionetkami we władzy adrenaliny, oksytocyny, estrogenu i testosteronu.

W pełnej fascynujących niuansów, opisów badań naukowych i zabawnych anegdot książce zostali sportretowani najważniejsi naukowcy stojących za rewolucyjnymi odkryciami na temat równowagi hormonalnej w organizmie człowieka, a także szarlatani, którzy proponowali absurdalne kuracje. Epstein skupia się na ludziach: lekarzu, który w latach 20. XX wieku propagował wazektomię jako niezawodną metodę zwiększania libido, studentce medycyny, która dwadzieścia lat później odkryła hormon hCg informujący o ciąży, oraz matce, która zbierała przysadki mózgowe zmarłych, by za pomocą wydobytego z nich hormonu wzrostu leczyć swojego syna. Przy okazji autorka przybliża funkcje takich hormonów jak leptyna, oksytocyna, estrogen czy testosteron.
„Pobudzeni” to pasjonująca i szokująca opowieść o historii endokrynologii i niektórych najważniejszych odkryciach medycyny.

„Imponująca, cudowna historia, utkana z seksu, cierpienia, neurologii, biologii, medycyny i odkrywania samego siebie. Książka Randi Hutter Epstein pobudza wyobraźnię, a jednocześnie ją uspokaja” – Siddhartha Mukherjee, autor „Cesarza wszech chorób. Biografii raka”

O Autorce:
Randi Hutter Epstein jest dziennikarką medyczną, wykładowczynią na Uniwersytecie Yale i w szkole dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Zdobyła licencjat na Uniwersytecie w Pensylwanii, gdzie studiowała historię i socjologię naukową, tytuł magistra obroniła na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, a doktorat na wydziale medycyny Uniwersytetu Yale. Ukończyła także kierunek zdrowie publiczne na Uniwersytecie Columbia. Publikuje m.in. w czasopismach „New York Times”, „Washington Post”, „Daily Telegraph” i „Guardian”. Jest autorką książki „Get Me Out: A History of Childbirth from the Garden of Eden to the Sperm Bank”. Mieszka w Nowym Jorku z mężem i czworgiem dzieci.

Pobudzeni: Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko od Randi Hutter Epstein możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystk to najnowsza popularnonaukowa książka Wydawnictwa Marginesy. Niesamowita podróż wgłąb ludzkiego ciała, zaczynająca się od prostych pytań: skąd się wzięły hormony? Dlaczego kontrolują całe nasze życie? Choć wciąż wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, hormony wpływają między innymi na zdrowy sen, metabolizm, układ odpornościowy i udane życie seksualne. A to zaledwie początek, bowiem kontrolują… w zasadzie wszystko. Jaka jest ich historia? Kto pierwszy zdefiniował pojęcie “hormon” i zastosował terapię hormonalną? Jaką drogę jako ludzkość musieliśmy przejść, by być w tym miejscu, co teraz?

Pobudzeni – co musimy wiedzieć o hormonach?

Tytuł może wydawać się nieco zwodniczy, bowiem “pobudzenie” może wskazywać na nadmiar jakiś hormonów w naszym organizmie. Tymczasem większość przypadków opisanych w książce dotyczy ich braku. Poruszane są tu między innymi zagadnienia braku hormonów wzrostu, co pchało najbardziej gorliwych rodziców do wydobywania przysadek mózgowych z martwych ciał, a następnie przekazywania ich lekarzom, by Ci, zrobili z nich lekarstwo; mniejszej ilości estrogenu czy też testosteronu, co wpływa na kształtowanie się płci, tożsamości i samoświadomości płciowej; czy też stosowania wazektomii, jako skutecznej terapii na zwiększenie libido i odmłodzenie mężczyzn.

Książka składa się z 15 rozdziałów, z których każdy dotyka innego tematu. Oprócz omawianych przypadków różnych osób – jak między innymi Grubej Panny Młodej, która umarła przez otyłość – i fascynujących eksperymentów medycznych dokonywanych od XIX wieku, aż do teraz, książka uświadamia, jak ważne są hormony w codziennym funkcjonowaniu. To fascynująca praca, która zabiera nas w podróż aż do XIX wieku, by pokazać, jak powstała endokrynologia – nauka o hormonach.

Człowiek zawładnięty przez hormony

Pobudzeni to rzeczowa opowieść o tym, że ludzie są zaledwie marionetkami, w “rękach” hormonów. To adrenalina, estrogen, okscytocyna czy kortyzon władają całym naszym codziennym życiem. To przez hormony jesteśmy szczęśliwy, smutni, pobudzeni, zmęczeni czy nawet… zdolni do zabójstwa! To ich nadmiar lub brak decyduje o tym, jak funkcjonujemy w społeczeństwie, w związkach, jakie mamy samopoczucie. Ogromną zaletą tej książki jest poruszenie tematów tak aktualnych i wciąż trudnych – jednym z nich jest menopauza, drugim zmiana płci. To terminy ogólnie znane, ale wciąż uważane za tabu. Randi Hutter Epstein przedstawia je obiektywnie i naukowo.
Autorka podaje mnóstwo przykładów, przytacza sytuacje prawdziwych ludzi, podaje wiele nazwisk, które wprowadzają nas w temat endokrynologii. To bardzo ciekawa rzecz, którą czyta się niemalże jednym tchem. Dzięki tej książce dowiadujemy się co nieco o samych sobie.

Ocena: 4/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć