ebook Jej wysokość gęś: Opowieści o ptakach
3.87 / 5.00 (liczba ocen: 77)

Jej wysokość gęś: Opowieści o ptakach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 25.14
wciąż za drogo?
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
25.14 zł Lub 22.63 zł
30.29 zł Lub 27.26 zł
31.89 zł
25.19 zł
26.80 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (9)
Inne proponowane

Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie podgląda naszych skrzydlatych braci m.in. na rozlewiskach Biebrzy i przy ujściu Warty. Obserwuje ich zwyczaje i zachowania. Opisuje losy ptasich bohaterów oraz wyjątkowych ludzi, takich jak Tata Żuraw czy Kobieta, która leciała z łabędziami. Wszyscy jednym głosem opowiadają piękną historię – może nawet dowiecie się, czym gęś zasłużyła sobie na miano „jej wysokości”.

Mozart wyprawił pogrzeb, kiedy odszedł jego ulubiony szpak.
Gdyby nie wróbel, nie byłoby ani Jacka Sparrowa z Karaibów, ani Edith Piaf z Paryża.
Emily Dickinson w jednym ze swoich wierszy napisała, że nadzieja to „to coś z piórami”.

Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie. Nasze włosy i paznokcie zbudowane są z tego samego białka, co ich pióra. Łączy nas też zamiłowanie do patrzenia w niebo, gadania na każdy temat oraz skłonność do wiązania się w pary. Jeszcze na początku XX wieku zabijaliśmy je regularnie i odmawialiśmy im rozumu. Dopiero od niedawna rozumiemy, że należy chronić ptaki oraz krajobraz. Tylko czy to wystarczy?
Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie, które znane jest z takich kampanii społecznych jak „Bądź na pTAK!”, podgląda ptaki m.in. na rozlewiskach Biebrzy i przy ujściu Warty czy na angielskich Farne Islands. Obserwuje ich zwyczaje i zachowania. Opisuje niezwykłe losy ptasich bohaterów oraz wyjątkowych ludzi, takich jak Tata Żuraw czy Kobieta, która leciała z łabędziami. Wszyscy jednym głosem opowiadają nam naprawdę piękną historię - może nawet dowiecie się, czym gęś zasłużyła sobie na miano „jej wysokości".

„«Nie dałbym swojemu dziecku do przeczytania takiej książki, bo potem nie chciałoby zjeść gęsi na obiad…» – tak powiedział jeden ze studentów, których zapytałam, jakim językiem mówić o przyrodzie. Mieli do porównania dwa teksty: krótki artykuł napisany w tradycyjny sposób oraz fragment «Jej wysokości gęsi». Myślę, że jego reakcja jest najlepszą rekomendacją dla tej książki. Gorąco polecam!” – Ewa Podolska, TOK FM

„Autor jest cały w ptakach: popularyzuje wiedzę o nich, działa dla ich ochrony oraz jako animator środowiska «ptakolubów». I to wszystko jest w tej książce – o ptakach barwnie i bardzo osobiście, nie podręcznikowo, ale kompetentnie. Z licznymi nawiązaniami do ich odwiecznej i różnorodnej obecności w realnym oraz kulturowym świecie ludzi i odwrotnie – o coraz większej zależności ptaków od nas, jakże często im szkodzącej. To jest interesująca i kształcąca lektura zarówno dla tych, coraz liczniejszych, już owładniętych «ptasią» fascynacją, jak i tych którzy nie zaznali (jeszcze!) bogactwa przeżyć w tym zauroczeniu” – prof. dr hab. Maciej Luniak, Muzeum i Instytut Zoologii PAN

Jej wysokość gęś: Opowieści o ptakach od Jacek Karczewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Trend ekologiczny przyniósł bardzo dużo książek o zwierzętach, a spora część z nich dotyczyła ptaków. Ja nigdy jakoś wielką miłością do ptaków nie pałałam, ale kilka książek w tym temacie zmieniło moje podejście. To znaczy, dalej raczej daleko mi do tego, żeby rzucić wszystko i wyruszyć na wyprawy, zaopatrzona w lornetkę i atlas ptaków, ale przyglądam im się teraz z większą ciekawością. Wiem więcej, co wpływa na moje zachowanie wobec nich. A że zawsze chcę wiedzieć jeszcze więcej, każda kolejna książka jest dla mnie ciekawa. Kiedy przeczytałam Jej wysokość gęś wiedziałam od razu, że dołączę ją do patronatów. Jest świetna!

To zasługa oczywiście przede wszystkim autora. Jacek Karczewski działa w stowarzyszeniu Ptaki Polskie, pisze o ptakach, opowiada o nich w radiu. Ptaki to jego wielka miłość i pasja, a to widać na każdej stronie tej książki. W notce biograficznej na stronie stowarzyszenia przeczytamy Całym sercem oddany idei ochrony przyrody. Sam o sobie mówi, że ma „odlot na punkcie ptaków”. Kaszub, najprawdopodobniej urodzony w gęsim gnieździe – mimo że Pani Ania (jego Mama) i oficjalne dokumenty temu przeczą. Ale to gęsi właśnie są jego ukochanymi ptakami. Znawca i pasjonat. Kiedy mówi o ptakach – rosną mu skrzydła, a czasami pojawiają się pióra we włosach… A przecież wiadomo, że kiedy pasjonat zabiera się do snucia opowieści, najczęściej wychodzą z tego magiczne rzeczy.

Dla Karczewskiego ptaki to kumple. Opowiada nam o stepujących mewach, białych krukach, wróblach mieszkających pod ziemią, ptasiej muzyce, karierze literackiej słowików i bawiących się gęsiach. Dowiemy się, które ptaki latają miliony kilometrów, a które pędzą 80 kilometrów na godzinę, co wspólnego miały ptaki z klęską głosu w Chinach i w jakim miejscu żyje prawie 300 gatunków ptaków. Które są miłe, a które wredne, które rodzinne, a które wolą samotny tryb życia, jakie znaczenie ma śpiew ptaków, czy to prawda, że ptaki z natury nie boją się ludzi i jaki związek z ptakami ma pewien hollywodzki film. Karczewski zdradza sekrety ptaków, rzuca ciekawostkami, ale podaje też konkrety i wtłacza nam do głów rzetelną wiedzę, podstawowe ptasie fakty, szczegóły z funkcjonowania konkretnych gatunków. Po lekturze tej książki inaczej spojrzycie na ptaki, może bardziej je docenicie, bardziej zrozumiecie, na pewno będziecie bardziej ich świadomi.

Ale oprócz ptaków występuje w tej książce całkiem sporo ludzi i ciekawych miejsc. I to też warto podkreślić, bo nadaje tej opowieści całkiem nowy ton. Badacze, ornitolodzy, wielbiciele ptaków, wyspy, na których jest wiele gatunków, ogrody, w których ptaki nie przestają śpiewać. Karczewski pokazuje, jak bardzo nasze życie było i jest pełne ptaków, niezależnie, czy jesteśmy daleko na Północy, czy u siebie w mieście. Lubię takie książki właśnie za to, że po pierwsze – widać w nich pasję autora, a po drugie zwracają uwagę na elementy mojej codzienności, które zazwyczaj ignoruję. Teraz już tego nie robię. Do tego ptaki są potraktowane jako pewnego rodzaju zjawisko, które jest obecne w życiu człowieka, potrafi być dosłowne, ale też metaforyczne. Karczewski przytacza wiersze poświęcone ptakom, opowiada legendy o nich i o tym, jak są postrzegane w literaturze. Jej wysokość gęś to po prostu świetna gawęda.

Ocena: 4+/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć