ebook Sprawa leworęcznej lady
3.99 / 5.00 (liczba ocen: 4565)

Sprawa leworęcznej lady
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.98
wciąż za drogo?
19.98 zł Lub 17.98 zł
24.99 zł
29.99 zł
29.99 zł
22.50 zł
24.65 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Enola Holmes wpada na trop kolejnej kryminalnej zagadki! Przed nami następna odsłona przygód odważnej nastoletniej detektyw, która nie bacząc na konwenanse podróżuje na rowerze, przemierzając samotnie ulice wielkiego miasta w poszukiwaniu swojej matki i nowych spraw do rozwiązania.

Polscy czytelnicy poznali młodszą siostrę słynnego Sherlocka w listopadzie zeszłego roku, kiedy to rozwiązała swoją pierwszą sprawę, odnajdując zaginionego markiza. W „Sprawie leworęcznej lady” Enola, wcielając się w rolę asystentki znanego perdytorysty, panny Ivy Meshle, prowadzi dochodzenie dotyczące zaginięcia lady Cecily Alistair, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje leworęczności w wiktoriańskim społeczeństwie oraz co to znaczy „proletariat”.
Enola jest bystra i ma dobre serce – nocami pomaga londyńskim biedakom, rozdając jedzenie i ciepłe ubrania. W dzień natomiast ukrywa się przed braćmi i tropi złoczyńców i krętaczy.
Fani Enoli mają jeszcze jeden powód do radości – właśnie powstaje filmowa adaptacja serii Nancy Springer. Odpowiedzialna za projekt firma producencka Millie Bobby Brown, PCMA Productions, ogłosiła niedawno pełną obsadę filmu – główną rolę zagra słynna Jedenastka z serialu „Stranger Things”, która tak mówi o powieści i jej nastoletniej bohaterce: „Pełna mocy, zdolna i inteligentna... Z ważnym przesłaniem: możesz zrobić, co tylko zechcesz, wystarczy, że się na to zdecydujesz”. Rola Sherlocka Holmesa przypadła znanemu z kreacji Wiedźmina w nadchodzącej produkcji Netflixa Henry’emu Cavillowi, a Helena Bonham Carter wcieli się w rolę matki rodzeństwa. Pierwszą część serialu będzie można obejrzeć w 2020 roku.

„Seria powieści o Enoli to nie lada gratka dla młodych wielbicieli Sherlocka. Zadziorna i zbuntowana nastolatka sprzeciwia się wszelkim konwenansom, bo chce być wolna i robić to, co kocha – zostać detektywem. A łatwo nie jest. Mamy tu przecież XIX-wieczny Londyn, gdzie kobiety nie mają żadnych praw i perspektyw! Enola się nie poddaje – walczy o siebie i swoją pasję. Świetna przygoda dla młodych dziewczyn!” – mówi Joanna Bażyńska, prezes wydawnictwa Poradnia K.

Sprawa leworęcznej lady od Nancy Springer możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jakiś czas temu przeczytałam pierwszą część cyklu o Enoli Holmes, siostrze słynnego Sherlocka. Po jej lekurze wiedziałam, że koniecznie muszę poznać i kolejne książki tej serii. Tym razem przyszła kolej na Sprawę leworęcznej lady.

Akcja powieści rozgrywa się w styczniu 1889 roku. Enola Holmes to dużo młodsza siostra słynnego detektywa Sherlocka i już mniej znanego Mycrofta. Z pierwszej części wiemy już, że podczas jej czternastych urodzin okazało się, że jej matka zaginęła. Dziewczyna sama rozpoczyna jej poszukiwania, ale także powiadamia o tym fakcie swoich braci, którzy mieszkają w Londynie. Sherlock i Mycroft bardzo szybko przybywają do domu rodzinnego i są oburzeni tym co zastali. Przede wszystkim postanawiają wysłać swoją młodszą siostrę na stację, aby zapewnić jej „odpowiednie” wychowanie dla młodej damy. Enola jest jednak przerażona tym faktem i decyduje się na odważny krok – ucieka do Londynu w poszukiwaniu matki. W drugiej części jesteśmy świadkami jak Enola zakłada biuro detektywistyczne doktora Lesliego T. Ragostina. Sama wciela się jednak w rolę asystentki doktora, którego postać stworzyła tylko w swojej wyobraźni. Tym razem Enola podejmuje się zadania odnalezienia zaginionej młodej dziewczyny: lady Cecily. Enola rozważa zatem trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze: dziewczyna uciekła z kochankiem, uciekła sama z domu lub ją uprowadzono. Czy któryś z tych wariantów będzie tym prawdziwym? Czy w końcu uda się młodej detektyw odnaleźć zaginioną?

Postać Enoli jest fantastycznie wykreowana. Ja polubiłam ją od razu. Przede wszystkim za jej niezłomność w dążeniu do celu, odwagę i niezależność jaką podjęła, aby zyskać wolność i swobodę. To bardzo inteligentna i bystra dziewczyna. A niezwykle twardy charakter pozwala jej pokonywać coraz to nowe trudności jakie spotyka na swojej drodze. Przede wszystkim Enola jest feministką, która walczy z nieodpowiednim traktowaniem kobiet w społeczeństwie. Jej ucieczka do Londynu i rozpoczęcie samodzielnego życia wynika głównie z niechęci do podporządkowania się roli jaką chcieli narzucić jej bracia. Nie odpowiada jej bowiem bycie jedynie piękną ozdobą mężczyzny, któremu jest podporządkowana.

Podczas czytania uwagę zwraca także tło historyczne jakie nakreśliła Autorka. Przepięknie i bardzo plastycznie zobrazowała nam tamte czasy. Czytając mamy wrażenie jakbyśmy oglądali wręcz film o zimnym, mrocznym Londynie, co cudownie wprowadza nas w odpowiedni dla lektury klimat. Nancy Springer idealnie przedstawia poszczególne warstwy społeczne i ich wzajemne relacje. Pokazuje jak ważny w danej warstwie społecznej jest odpowiedni, pasujący do niej ubiór, sposób zachowania się czy nawet wysławiania się. Szczególną uwagę skupia na tych najuboższych, dla których każdy nowy dzień jest walką o przetrwanie.

Poza tytułową zagadką leworęcznej lady Enola zmaga się jeszcze z kłopotem, jakim jest depczący jej po piętach starszy brat Sherlock. Dziewczyna boi się, że lada moment odgadnie on jej miejsce pobytu. Robi więc wszystko, aby temu zapobiec. Jednocześnie cały czas podejmuje próby kontaktu z ukochaną mamą.

Książki są pięknie wydane. Projekt okładki od razu wpadł mi w oko - jest cudny, pełen szczegółów, które nawiązują do treści książki. Do tego muszę podkreślić, że całość tekstu przygotowana jest bardzo rzetelnie i starannie - chociażby ne znalazłam ani jednej "literówki", które same wpadają mi w oko... Tłumaczenie książki (przez Panią Elżbietę Gałązkę-Salamon) to z kolei istny majstersztyk językowy, dlatego też czytanie było prawdziwym delektowaniem się słowem pisanym.

I tym razem spotkanie z Enolą Holmes zaliczam do udanych. Przeczytanie historii rozwiązania sprawy leworęcznej lady było dla mnie czystą przyjemnością, bawiłam się świetnie i sama nie wiem, kiedy przewróciłam ostatnią ze stron. Z wielką niecierpliwością czekam też na ekranizację! A teraz zabieram się już za kolejny, trzeci tom! Cóż to za niesamowite szczęście móc przeczytać kolejny tom, bez czekania na niego!

Ocena: 6/6
©Księgozbiór Kasiny
Czternastoletnia Enola Holmes kilka miesięcy temu uciekła z rodzinnej posiadłości Ferndell Hall, próbując odnaleźć matkę, ale i wskutek buntu przeciwko panującym w jej epoce normom społecznym - jako panienka z dobrego domu powinna przygotowywać się do roli żony i matki, w pełni ulegając woli swoich starszych braci, a w przyszłości męża. Nastolatka, wychowana przez matkę w duchu niezależności, ani myśli dać się zamknąć na pensji. Ucieka do Londynu, gdzie po rozwiązaniu pierwszej sprawy odkrywa swoje powołanie - chce zostać perdytorystką, czyli specjalistką od odnajdywania tego, co zaginęło. Wciela się więc w rolę panny Ivy Meshle, asystentki fikcyjnego perdytorysty - doktora Ragostina, równocześnie w przebraniu zakonnicy pomagając najbiedniejszym. Kiedy znika młodziutka lady Cecily Alistair, Enola postanawia zająć się tą sprawą, choć jeden fałszywy krok może doprowadzić do niej jej słynnego brata, Sherlocka Holmesa, co oznaczałoby dla niej koniec wolności. W zdominowanym przez mężczyzn wiktoriańskim świecie, Enola musi użyć mnóstwa sprytu i swoich umiejętności transformacji, aby udowodnić swoją wartość, a równocześnie pozostać w cieniu.

Z pierwszym tomem serii Nancy Springer o młodszej siostrze słynnego Sherlocka Holmesa zapoznałam się kilka miesięcy temu. Książka nie jest skierowana do mojej grupy wiekowej, ale mimo to spodobała mi się opowieść o bystrej i niezależnej nastolatce, która nie zamierza dać się wtłoczyć w ciasne ramy wiktoriańskiego społeczeństwa. Kiedy na portalu Czytam Pierwszy pojawiła się druga część cyklu, chętnie skorzystałam z okazji, żeby poznać dalsze losy Enoli.

Mam wrażenie, że pierwszy tom stanowił jedynie rozgrzewkę, wstęp do faktycznych przygód panny Holmes, konieczny, aby feministyczny wydźwięk serii mógł w pełni wybrzmieć. W fikcyjną fabułę autorka wplata realia epoki: traktowanie kobiet jako istoty słabe, mniej inteligentne, wymagające opieki ze strony mężczyzn, i sprowadzanie ich do roli ozdoby towarzystwa. Enola jawnie buntuje się przeciwko takiej rzeczywistości - ucieka spod kurateli braci, mieszka sama (oczywiście udając starszą pannę Meshle), sama porusza się po ulicach miasta, nawet nocą, a jej analityczny umysł, spryt i niekonwencjonalne sposoby działania dowodzą, że kobiety są warte tyle samo, co mężczyźni, a w niektórych przypadkach mogą wręcz osiągnąć więcej niż oni. Autorka stworzyła ciekawą bohaterkę, inteligentną, pomysłową i dojrzałą na swój wiek. Być może tych zalet jest trochę za dużo jak na jedną czternastolatkę, ale siostra najsłynniejszego detektywa na świecie też powinna być nieprzeciętna, prawda?

Pomijając kwestie praw kobiet, myślę że Springer wiernie odtworzyła atmosferę wiktoriańskiego Londynu, pokazała kontrast między klasą wyższą a najbiedniejszymi, społeczne normy i konwenanse tej epoki, czy nawet w gruncie rzeczy przerażającą ciekawostkę, jak traktowano wtedy osoby leworęczne. Powieść napisana jest prostym językiem, dostosowanym do młodszych czytelników, ale porusza tematy, o których dziecko poniżej dwanaście lat raczej nie powinno czytać. Nastolatkom, czy nawet dorosłym, którzy lubią czasem przeczytać coś lżejszego, książka powinna się jednak spodobać. Mnie wciągnęła - zagadka była ciekawa, podobały mi się też metody śledcze Enoli i jej gra w kotka i myszkę z Sherlockiem.

Druga część cyklu z pewnością była dojrzalsza niż pierwsza i ciekawa jestem, co jeszcze autorka zaplanowała dla swojej bohaterki. Już wkrótce będzie okazja się przekonać, bo jeszcze w tym miesiącu do księgarń trafi trzeci tom serii: Sprawa złowieszczych bukietów. Jeśli nie znacie jeszcze Enoli Holmes, to szczerze zachęcam do zapoznania się z jej przygodami - nieważne czy macie trzynaście, czy trzydzieści lat.

Ocena: 4+/6
©Tea Books Lover
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć