O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.45 / 5.00
liczba ocen: 6822
Ilość stron (szacowana): 560
najlepsza cena! w historii śledzenia
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
49.99 złpremium: 29.99 zł
37.49 zł
42.49 zł
47.49 zł
49.99 zł
Pozostałe księgarnie
29.99 zł
34.99 zł
37.49 zł
37.49 zł
39.35 zł
40.04 zł
42.49 zł
42.49 zł
43.11 zł
49.99 zł
Opis:

Śledztwo, propaganda, tajemnica i mity, które przyćmiły historię największej katastrofy nuklearnej XX w. Adam Higginbotham, bazując na wywiadach, odtajnionych aktach i niepublikowanych dotąd wspomnieniach, przedstawia nieznane fakty z czarnobylskiej tragedii. Wątek społeczny przeplata się z naukowym, opowieści o zwykłych ludziach rozgrywają się na tle wyścigu technologicznego, wstrząsające wydarzenia ożywają na nowo relacjonowane przez naocznych świadków.

Nikołaj Fomin nie miał pojęcia o energii jądrowej i fizyce nuklearnej – tej ostatniej uczył się na kursie korespondencyjnym. Anatolij Diatłow trzymał się swoich tez nawet wtedy, gdy zostały bezceremonialnie obalone. Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale podanie zostało podarte na jego oczach.
Nikt nie wiedział, że do budowy elektrowni kazano użyć materiałów, które nawet nie były produkowane w ZSRR, a wcześniejsze nuklearne wypadki i incydenty kwalifikowano jako ściśle tajne. Prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego – aż do teraz.
„O północy w Czarnobylu” to przejmujący reportaż, który czyta się jak thriller. Ostateczne świadectwo wydarzenia, które na zawsze zmieniło świat. Opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy. Historia, która jest bardziej złożona, bardziej ludzka i bardziej przerażająca niż wszystkie sowieckie mity.
„O północy w Czarnobylu” to zwieńczenie ponaddziesięcioletniej reporterskiej pracy nad nieznaną historią czarnobylskiej katastrofy – nieopowiedzianą i ukrywaną przez ponad trzy dekady.

O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie od Adam Higginbotham możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Recenzje blogerów
Kolejna rocznica czarnobylskiej katastrofy zaowocowała wysypem publikacji na temat samego wypadku oraz jego konsekwencji. Pisaliśmy już wcześniej o znakomitej książce Kate Brown Czarnobyl. Instrukcje przetrwania, która kładzie nacisk na skutki całego wydarzenia. Książka Higginbothama skupia się natomiast na jego przyczynach.

Brytyjski dziennikarz od lat pracujący jako nowojorski korespondent prasy z Wielkiej Brytanii, poświęcił kwestii Czarnobyla ponad dziesięć lat. Swój reportaż oparł na rozmowach ze świadkami opisywanych wydarzeń oraz udostępnionych niedawno publicznie po raz pierwszy, nowych dokumentach. Książka jest bez wątpienia dobrze udokumentowana o czym świadczy chociażby niemal sto stron przypisów i bibliografii.

Sama narracja poprowadzona jest w chwytliwym stylu powieści sensacyjnej. Co niewątpliwie sprzyja wartkiej lekturze. Czytelnik ma wrażenie obcowania z naoczną relacją, a duża ilość szczegółów zawartych w książce efekt ten tylko potęguje. Za niewątpliwą zaletę wydawnictwa można uznać także zamieszczone na początku mapy i schematy. Tego typu dodatków często w publikacjach reportażowych brakuje, a tymczasem te zaledwie pięć stron niewątpliwie znacząco pomaga zwizualizować cały problem.

Sama katastrofa jest dla Higginbothama także pewną metaforą funkcjonowania całego Związku Radzieckiego. Dla osób pamiętających tamte czasy pewne fakty nie są być może nie będą bardzo odkrywcze, jednakże po 33 latach od tragedii wyrosły pokolenia, dla których te informacje będą bez wątpienia nowością.

Ciekawa i bez wątpienia oryginalna pozycja. Atrakcyjności przydaje jej odejście od suchego, naukowego wywodu. Nowocześnie opowiedziana, nadal wstrząsająca, prowokująca do zastanowienia. Niekiedy przerażająco aktualna.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Zawsze podziwiałem reporterów, którzy pchają się największe bagno świata, żeby inni mogli o nim przeczytać. Jest w tym coś misyjnego, że Ci ludzie w krócej niż dobę znajdują się w miejscach, w których nigdy nie chciałbyś się znaleźć, ale powinieneś o nich wiedzieć. Natomiast w tych, którzy dziesiątki lat po wydarzeniu wracają do niego, drążą, analizują i prostują „prawdy” pisane na gorąco przez ówczesne rządy i media jest jeszcze coś, co na potrzeby tego tekstu nazwałem heroizmem historycznym.

Tony dokumentów, dziesiątki wywiadów z ludźmi, których namierzenie trwało miesiące lub lata, odkręcanie propagandy. Takiego zadania podjął się stosunkowo młody amerykański dziennikarz. Jak mu to wyszło? Wyśmienicie!

Nie ukrywam, że książka jest skomplikowana. Nie można jej przekartkować. Jest naszpikowana faktami, naukowymi wyjaśnieniami, technicznymi opisami, a znajomość chemii i fizyki bardzo pomaga w odbiorze książki. Pomiędzy tymi, znajdziecie jednak sporo fragmentów, które traktują o ludziach. O ludziach na każdym szczeblu drabiny społecznej. Od rolników, przez szeregowych pracowników elektrowni, aż po jej kierownictwo ówczesny rząd ZSRR. Jakie myśli i emocje były głowach przed, w trakcie i po wybuchu? Tego wszystkiego dowiecie się z tej książki.

Fabuła jest powszechnie znana, więc nie ma sensu do tego nawiązywać. Ale tego, jak głęboka jest Twoja niewiedza, dowiesz się bardzo szybko, sięgając po tę książkę. Ja przytoczę tylko jedną ciekawostkę, aby nie psuć Ci lektury: Chmura radioaktywna została odnotowana aż w Japonii i Kalifornii…

Kawał dobrego, obiektywnego dziennikarstwa. O północy w Czarnobylu to fantastyczna książka, którą gorąco polecam.

Ocena: 5+/6
©PanCzyta.pl
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Bardzo dobra książka pokazująca całościowy obraz katastrofy w Czarnobylu, od błędów w konstrukcji reaktora, dyletanctwa, rosyjskiej paranoi i zwykłej bezmyślności, do czasów współczesnych.

Inne proponowane
Warto zerknąć