ebook Operacja Rafael
3.91 / 5.00 (liczba ocen: 511)

Operacja Rafael
audiobook (mp3)

E-book - polecana oferta: 26.94
Audiobook - najniższa cena: 22.04
wciąż za drogo?
32.54 złpremium: 20.99 zł Lub 20.99 zł
-23% 26.94 zł Lub 24.25 zł
31.49 zł Lub 28.34 zł
34.99 zł
26.92 zł
28.12 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Oficer polskiego wywiadu, major Łodyna, zostaje wysłany do Bagdadu, by zweryfikować informacje na temat potencjalnej lokalizacji „Portretu młodzieńca” Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w czasie II wojny światowej, miało zostać skradzione w 1990 r. przez irackich żołnierzy. Na miejscu okazuje się, że informator nie żyje, a Łodyna trafia w sam środek wywiadowczej rozgrywki toczącej się na Bliskim Wschodzie…

„Wciągająca powieść szpiegowska z bezcennym obrazem w tle” – Vincent V. Severski

Oprócz wątpliwych sprzymierzeńców i kruchych sojuszy Łodyna ma do dyspozycji jeszcze jedno – trop, o którym nie wiedzą pozostali. To stary list Mieczysława Kleinera, niedoszłego artysty, byłego przemytnika i współpracownika wywiadu II RP, który w trakcie wojny otrzymał tajną misję. Umykając śmierci i wrogim oddziałom, Kleiner z tajemniczym pakunkiem przedzierał się z Krakowa do samego Iraku…

Operacja Rafael od Marcin Faliński, Marek Kozubal możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kilka lat temu przeczytałam Bezcennego Zygmunta Miłoszewskiego, losy zaginionego obrazu Rafaela zafascynowały mnie i gdy teraz trafiłam na zapowiedzi książki Operacja Rafael wiedziałam, że muszę ją przeczytać! Zwłaszcza, że autorzy w wywiadach dopowiadali, że „obraz na pewno niedługo się znajdzie”.

Historia opisana jest dwutorowo, w czasach II Wojny Światowej, gdy bezcenne dzieło sztuki znika. Kopiowane, podmieniane, kradzione… ukryte w skrzyni, walizce, plecaku…

Oraz w 2012 roku, gdy po wypłynięciu pewnych informacji, wieloletnie poszukiwania wreszcie zaczynają trafiać na wiarygodne tropy.

Fantastyczny temat, ogrom wiedzy z zakresu ochrony i poszukiwania dzieł sztuki, ale i działań wojskowych, wywiadowczych i kontrwywiadowczych.

Zdolny przemytnik, genialny szpieg, żołnierz, patriota jako pierwszoplanowy bohater! Piękne kobiety, dramatyczne wydarzenia wojenne z 1943, 1990 i 2012, wątki romansu, niezwykłych przyjaźni, szpiegowskich podchodów.

No po prostu powinnam zostać wciągnięta w wir wydarzeń, i nie móc odkładać książki nawet na moment.

I niestety. Coś nie zagrało. Męczyłam się straszliwie, czytałam bo byłam bardzo ciekawa, co też się z tym obrazem stało. Ale sama lektura nie niosła ze sobą przyjemności, a każdy pretekst był dobry, aby ją przerywać.

Bardzo żałuję, bo uwielbiam taką tematykę i tak wiele sobie obiecywałam po tej książce.

Autorzy wykonali ogromną pracę, widać tu dogłębną znajomość procedur, szkolenia, wyposażenia wojska i wywiadu, zarówno z czasów II wojny, jak i konfliktu irackiego. Ale całość jakoś nudzi, a nie wciąga.

Za dużo wątków pobocznych, jak na reportaż. Zbyt mało życia, fikcyjnej otoczki, jak na fabularyzowaną historię. Nie wiem, czy nie trafił do mnie język, czy po prostu zbyt wiele oczekiwałam?

Szkoda.
Zainteresowanym losami „Portretu Młodzieńca” polecam, ale jak ktoś tylko chciałby się przy tym rozerwać, to obawiam się, że nie ma szans.

Teraz czekam na rzeczywiste odnalezienie obrazu, mam nadzieję, że nastąpi to szybko.

Ocena: 3/6
©CzytAśka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Historyczny wątek wojenny (IMHO ciekawszy) i współczesny wywiadowczy ładnie splecione, z licznymi szczegółami uprawdopodobniającymi wydarzenia. Szkoda tylko, że książka napisana jest szkolnym językiem (stosunkowo ograniczony zasób czasowników, nadopis, zaimkoza), który jest po prostu męczący. Ale warta lektury - może faktycznie "Portret młodzieńca" Rafaela trafił na Bliski Wschód?

Warto zerknąć