ebook Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice
3.39 / 5.00 (liczba ocen: 28)

Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 22.79
-40% 22.79 zł

Daje życie…Daje śmierć…Cenniejsza od ropy i złota...

Substancja cenniejsza od ropy i złota. Zawiera w sobie gwiezdny pył z martwych supernowych, a także ocean – sól i wodę. Tysiące ludzie oddaje ją za darmo, choć rynek handlu krwią jest wart 252 miliardy dolarów.

Daje życie…

„Jak dostaję krew, to czuję się lepiej i znowu chcę się bawić moimi zabawkami” – Owen, lat 10

Daje śmierć…

„Krew to coś, co z ciebie wypływa, kiedy jest z tobą kiepsko” – konsultant medyczny

Oto jedyna w swoim rodzaju biografia krwi, pełna niesamowitych historii, ciekawostek i anegdot.

Czy wiesz, że codziennie w naszym ciele krąży 30 bilionów krwinek, które pokonują 19 tysięcy kilometrów w układzie krwionośnym o łącznej długości ponad 90 tysięcy kilometrów (czyli dwa razy tyle, ile ma równik)? Czy wiesz, że na świecie istnieją farmy, w których hoduje się miliony „medycznych” pijawek? Dlaczego menstruacja od zawsze była takim tematem tabu? Skąd wziął się u Świadków Jehowy zakaz transfuzji krwi? Dlaczego ludzie wierzyli w wampiry i czy one na pewno nie istnieją?

O krwi wiemy bardzo dużo, ale wciąż skrywa wiele tajemnic. Jest obiektem fascynacji i obsesji. Rose George, nowa gwiazda literatury faktu na świecie, opowiada o jej medycznym, biznesowym i kulturowym znaczeniu.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o krwi. - Bill Gates

 

Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice od Rose George możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pierwsza tak dokładna biografia… krwi

Nigdy specjalnie nie zastanawiałam się nad krwią, nad jej historią i nad tym, jak doszło do tego, że w naszych czasach dokonywane są tak dokładne i drobiazgowe badania. Znam jej podstawowe funkcje w ludzkim organizmie, mam świadomość jak ważnym jest elementem i jednocześnie jak bardzo jest potrzebna. Hasło biografia krwi zaciekawiło mnie na tyle, że zdecydowałam się po nią sięgnąć i zupełnie tego nie żałuję.

Rose George napisała książkę, która z pewnością zaintryguje niejednego czytelnika. Wydawałoby się, że skierowana jest głównie do osób interesujących się medycyną, ale nic bardziej mylnego. To reportaż, który w bardzo prosty sposób przeprowadza czytelników przez cykl życia krwi i umożliwia zajrzenie do własnego ciała, do zakamarków, które na co dzień w ogóle nas nie interesują. Jeżeli o mnie chodzi, to do przeczytania Krwi trochę przekonała mnie książka Czerwony rynek Scotta Carneya, o której nawet ostatnio pisałam. Carney jednak bardziej skupił się na ugryzieniu tematu od kryminalnej strony – czyli nielegalne pozyskiwanie, handel i dystrybucja różnych organów. George skupiła się tyko na krwi i opracowała niesamowicie dokładną i interesującą biografię zahaczającą też o aspekty historyczne. Co ciekawe, w swojej książce autorka powołuje się nawet na fragmenty z książki Carneya i rozbudowuje je. Moim jedynym zarzutem do Czerwonego rynku było niestety krótkie opracowywanie tematów, takie trochę po łebkach, co ostatecznie wywołało u mnie niedosyt. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być przeczytanie reportażu George jako takie krwiste uzupełnienie, które nie pozostawi już żadnych pytań i niedomówień. Chociaż oczywiście idealnie nadaje się też do przeczytania bez związku z żadnymi innymi lekturami.

Ta książka uświadomiła mi jak bardzo nieświadomym człowiekiem byłam do tej pory. Okazało się, że zabrakło mi znajomości własnego ciała. To, że ludzkie ciało jest niesamowicie skomplikowaną konstrukcją, pewnie wszyscy widzą. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie procesy zachodzą wewnątrz nas, że żyjemy, że oddychamy, że organizm tak sprytnie dopasowuje się do naszego trybu życia i jak dużo pracy ma serce, żeby całe to zamieszanie utrzymać na odpowiednim poziomie? Myśleliście o tym, co stanie się, jeżeli potrzebującemu przetoczona zostanie omyłkowo inna krew? Wiedzieliście, że można zmienić grupę krwi, albo jesteście ciekawi jakie krew przynosi zyski państwom? Książka Rosy George jest idealną pozycją dla was, jeżeli faktycznie interesuje was poznanie siebie od środka i mechanizmów działania związanych bezpośrednio z krwią. Przy okazji poznacie też mnóstwo ciekawostek z historii medycyny, ale nie zabraknie też smaczków antropologicznych i kulturowych przekonań.

Na początku wydawało mi się, że przez sporą objętość ta książka może mnie przytłoczyć. Na szczęście lekki język, który w tym przypadku jest zasługą tłumacza Jana Dzierzgowskiego, ale też ogromne ilości ciekawostek upchane dosłownie na każdej stronie sprawiają, że nie można się nudzić przy tym reportażu.

Ocena: 5/6
©Rude recenzuje
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć