ebook Świat po powodzi
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 506)

Świat po powodzi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 21.24
26.99 złpremium: 16.19 zł Lub 16.19 zł
26.99 zł Lub 24.29 zł
26.99 zł Lub 24.29 zł
29.99 zł
19.99 zł
20.78 zł
21.24 zł
22.00 zł
22.50 zł
22.93 zł
24.02 zł
24.29 zł
24.99 zł
29.99 zł

Przejmująca powieść o miłości i determinacji matki pragnącej uratować zaginioną córkę. Mroczna rozpacz łączy się w tej historii z rosnącą nadzieją. Prawdziwie „nieodkładalna” książka.

Twarda i niezależna Myra mieszka z córką na niewielkiej łodzi. Na ląd schodzi tylko po to, żeby wymieniać się zapasami i informacjami. W wyniku zmian klimatycznych zachował się jedynie archipelag kolonii, utworzony ze szczytów górskich i otoczony bezkresną przestrzenią otwartej wody. Świat stał się nieprzyjazny i okrutny, a przeżycie w nim podstawowym celem tych, którzy przetrwali.
Dlatego Myra jest gotowa zabić każdego, kto zagraża życiu jej i córki.
Przedwcześnie dojrzała, zadziorna Pearl stanowi dla Myry jedyny powód do życia. Pomaga jej też zagłuszać bolesne wspomnienia o zaginionej starszej córce. Row zniknęła, gdy uderzył przerażający przypływ, zmiatając ich dom z powierzchni ziemi.
Pewnego dnia Myra odkrywa, że Row żyje: jest przetrzymywana przez brutalny gang na dalekiej północy, w miejscu, które pozostało po dawnej Grenlandii. Myra wyrusza w niebezpieczną podróż do lodowych mórz, by uratować dziecko.
Powieść drogi, pełna napięcia, emocji, przemyśleń i wzruszeń, w której tło przejmujących wydarzeń stanowi świat po wielkiej powodzi.

Świat po powodzi od Kassandra Montag możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Postapokaliptyczny świat to wizja, która towarzyszy nam od dłuższego czasu w literaturze i filmach, niezmiennie wzbudzając zaciekawienie i strach. Zmiany klimatyczne zachodzące wokół nas, problemy z ochroną środowiska naturalnego to kwestie, o których dyskutują dzisiaj i młodzi, i starzy. Czy ludzkości uda się przetrwać kolejne kryzysy, a może nie ma już dla niej ratunku? W każdym razie wielu autorów podejmuje się przedstawić swój scenariusz upadku cywilizacji, którą znamy i następstw czekających mieszkańców Ziemi po katastrofie, od której nie ma odwrotu. Jedną z takich autorek jest Kassandra Montag, amerykańska pisarka, której debiutancka powieść Świat po powodzi przedstawia wyobrażenie świata, który uległ całkowitemu przeobrażeniu po współczesnym potopie, zmieniając życie mieszkańców dawnych metropolii w zmagania o przetrwanie.

Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia, po latach powolnego podnoszenia się wód oceanicznych nadeszła chwila, w której wielka powódź zalała większość świata, który znamy. Na powierzchni niezmierzonej przestrzeni otwartej wody pozostały jedynie archipelagi nowych kolonii, utworzonych na szczytach najwyższych szczytów górskich, gdzie ludzie próbują budować nowe osiedla i żyć według nowych zasad. To idea, którą już znamy, wizje końca świata i próby jego odbudowy pokazali nam zarówno pisarze, jak i scenarzyści filmowi. Wiele z tych nowych światów ukazywało ludzkość, która przeszła przemiany, najczęściej poprzez konfrontację dobra ze złem. Niekiedy ludzkość tkwiła w stanie całkowitego upadku i zepsucia, czasem zaś podnosiła się z kolan, zaczynając od nowa.
Wizja przyszłości zaprezentowana przez autorkę powieści Świat po powodzi wpisuje się raczej w pierwszy scenariusz, ponieważ bohaterowie książki muszą zmagać się z przeciwnościami mocno nieprzyjaznego dla nich środowiska.

Najważniejszymi bohaterkami powieści są Myra i jej siedmioletnia córka Pearl, które żyją wspólnie na niewielkiej łodzi i utrzymują się z połowów morskich, wymieniając ryby na rzeczy niezbędne do przeżycia. Odwiedzając coraz to nowe placówki i faktorie, Myra szuka informacji o zaginionych córce i mężu, który swego czasu podjął nieoczekiwaną decyzję, zostawiając najbliższe sobie osoby bez słowa wyjaśnienia. Pewnego razu Myra dowiaduje się, że jej starsza córka może przebywać w odległym obozowisku, gdzieś w okolicy Koła Arktycznego. Rozpoczyna się trudna i najeżona niebezpieczeństwami wyprawa matki w poszukiwaniu utraconego dziecka. Podczas podróży Myra postanawia dołączyć do napotkanego po drodze statku, którego załoga pragnie zbudować nową społeczność w nowym i niebezpiecznym świecie. Ale splot wydarzeń, skrywane tajemnice i dążenie do niemożliwego sprawiają, że główna bohaterka stanęła przed najtrudniejszym dla siebie wyborem: czy ocalenie starszej córki warte jest narażania młodszego dziecka na niebezpieczeństwo.

Świat po powodzi to opowieść o przetrwaniu, matczynej miłości i nadziei na przyszłość. W świecie zrównanym do kilkunastu może procent powierzchni nadającej się do życia, niekiedy tragicznym i ponurym, ale również momentami barwnym w swej nowej odsłonie, ludzkość desperacko próbuje przetrwać na różne sposoby. Ujawnia się mroczna ludzka natura, ale także najlepsze strony tych, którzy próbują zachować pamięć o dawnym świecie. To powieść o uniwersalnych prawdach, które towarzyszą nam od zarania dziejów, o matczynej miłości, pełnej niezwykłego oddania, o przyjaźni i nadziei, która bywa motorem naszych działań.

Świat po powodzi jest, według mnie, połączeniem wizji znanej z filmu Wodny świat z przygodami rodem z uniwersum Piratów z Karaibów. Ludzkie tragedie, awanturniczy styl życia i wielka tęsknota za tym, żeby pozostawić po sobie trwały ślad to najważniejsze elementy powieści Kassandry Montag. Jak na debiut literacki jest to powieść całkiem udana. Może spodobać się tym, którzy poszukują ciągle nowych motywów w literaturze dystopicznej.

Ocena: 5-/6
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć