ebook Pokój motyli
4.09 / 5.00 (liczba ocen: 3176)

Pokój motyli
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.40
wciąż za drogo?
31.62 złpremium: 20.40 zł Lub 20.40 zł
20.40 zł Lub 18.36 zł
26.86 zł 20% rabatu
39.83 zł
39.83 zł Lub 35.85 zł
20.40 zł
25.25 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)
Inne proponowane

Piękna i nostalgiczna saga rodzinna autorki cyklu „Siedem Sióstr”. Pełna dramatycznych sekretów z przeszłości, rozgrywa się w malowniczym nadmorskim miasteczku Southwold.

Posy Montague wkrótce skończy 70 lat. Wciąż mieszka w rodzinnym domu w malowniczym Suffolk, gdzie spędziła idylliczne dzieciństwo, łapiąc motyle z ukochanym ojcem, i gdzie wychowała własne dzieci. Choć z posiadłością wiążą ją cenne wspomnienia, choć ogród, który sama założyła i o który dbała przez ćwierć wieku, rozkwita jak nigdy dotąd, Posy wie, że będzie musiała podjąć trudną decyzję i sprzedać podupadające domostwo.
Freddie, jej pierwsza miłość, człowiek, który 50 lat temu złamał jej serce i porzucił, wyłania się z przeszłości niczym duch. Posy nie jest na to gotowa – zmaga się z finansowymi kłopotami swojego starszego syna, Sama, i z nieoczekiwanym powrotem młodszego syna, Nicka. Nie może zaufać dawnemu ukochanemu. Wkrótce okaże się, że Freddie i jej rodzinny dom skrywają mroczną tajemnicę…
„Pokój motyli” to poruszająca historia o miłości, stracie i szansie na nowy początek autorstwa Lucindy Riley, której cykl powieściowy „Siedem Sióstr” pokochały czytelniczki na całym świecie.

Pokój motyli od Lucinda Riley możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Tragedia człowieka mobilizuje, albo niszczy.
Pokój motyli to moje pierwsze spotkanie z twórczością Lucindy Riley. Słyszałam jednak tak wiele dobrego o historiach które wyszły spod pióra tej autorki, że z ogromną przyjemnością zapoznałam się z jej najnowszą publikacją. Jak oceniam to spotkanie? O tym opowiem Wam poniżej.

O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka

Akcja książki rozgrywa się w Southwolk nadmorskim miasteczku. Prawie siedemdziesięcioletnia Posy Montague staje przed szalenie trudną dla siebie decyzją o sprzedaży podupadającego domu, którym coraz ciężej jej się samej zajmować. Posy ciężko się z tym pogodzić, bo w swoim rodzinnym domu spędziła wspaniałe chwile. W dzieciństwie w jego ogrodzie łapała ze swoim ukochanym tatą motyle, później sama wychowywała tam swoje dzieci. Tymczasem w jej życiu ponownie pojawia się Freddie, pierwsza miłość, człowiek przez którego Posy cierpiała. Jej młodszy syn, niespodziewanie powraca do rodzinnego domu, starszy natomiast zmaga się z problemami finansowymi.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło

Muszę się Wam przyznać, że początek z tą książką miałam kiepski. Ciężko było mi ją rozpocząć, miałam wrażenie jakiegoś chaosu. Totalnie nie mogłam się w tej historii odnaleźć. Był nawet moment kiedy na chwilę ją nawet odłożyłam. To był chyba dobry zabieg, bo gdy po nią sięgnęłam ponownie w spokojne niedzielne popołudnie, poszło nam o wiele lepiej. I to chyba ważna sprawa przy tej powieści. Bo czyta się ją w sumie lekko i jak na sporą ilość stron dość szybko, jednak wymaga pewnego skupienia i spokoju głowy. Szczególnie, że wydarzenia w niej opisane płyną (szczególnie na początku) spokojnie i leniwie, po to by pod koniec nabrać wyrazistości. Nie do końca najczęściej ten spokój mi odpowiada w powieściach, jednak tu uważam ma on ogromne znaczenie. Ta książka bowiem to właściwie głownie emocje i to one stanowią największy atut tej powieści. Nie jest to łatwa historia, pełno w niej tajemnic sprzed lat i dramatów. Pod koniec faktycznie zrozumiałam za co czytelniczki na całym świecie pokochały prozę Lucindy Riley. Z przyjemnością sięgnę po poprzednie powieści tej autorki, choć miejscami jej styl wydal mi się trudny w odbiorze.

Bardzo ciekawym zabiegiem było podzielenie akcji pomiędzy przeszłość i teraźniejszość. Dzięki temu historia nabrała dodatkowej dawki tajemniczości. Ta aura jest mocno odczuwana w całej powieści i niezwykle mi odpowiadała. Bardzo podobały mi się także kreacje bohaterów. Nie kryształowe, nie do końca miałam nawet wrażenie wyraźnie zobrazowane a jednocześnie intrygujące.

Historia przedstawiona w książce to jedna z tych, które stworzone są do tego by się nimi rozkoszować, cieszyć, przeciągać. To powieść, którą można przeczytać w kilka wieczorów lub w jedną leniwą niedzielę. Bez względu na to w jakim tempie czytacie, ta historia zostaje z czytelnikami na dłużej.

Podsumowanie

Szalenie się cieszę, że sięgnęłam po tę autorkę i jej najnowszą powieść. Czy polecam? Z całego serca - tak. Zachęcam Was jednak do tego by sięgnąć po nią z wolną głową i spokojem wokół siebie. Moim zdaniem zdecydowanie jest tego warta. Pokój motyli to jak wspomniałam moje pierwsze spotkanie z powieściami Lucindy Riley ale na pewno nie będzie to spotkanie ostatnie. Ja jestem na tak.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Ta powieść uskrzydla

Lucinda Riley zdobyła serca wielu polskich czytelników. Również i moje. A to za sprawą najnowszej sagi rodzinnej Pokój motyli. Nie tylko okładka przykuwa naszą uwagę, lecz przede wszystkim ukryta za jej wnętrzem fabuła. Fabuła, która porywa wprowadzając nas w iście nostalgiczny nastrój. W tej powieści autorka zaprasza nas do angielskiego miasteczka Suffolk. Poznajemy historię siedemdziesięcioletniej Posy Montague. Jako dziecko doznała traumatycznych przeżyć. Na jej drodze ponownie staje Freddie. Mężczyzna pięćdziesiąt lat temu złamał jej serce. Na nowo musi zmierzyć się z demonami przeszłości, które wracają niczym bumerang.

Czy kobieta zdoła uporać się z bolesnymi wspomnieniami? Dlaczego po latach mężczyzna powrócił do jej życia? Jakie ma wobec niej zamiary? Czy będzie na tyle silna, by stawić im czoła? Przejmująca historia zapisana na kartach tej powieści, zapewni nam wiele wzruszających chwil. I tylko na chwile odkładać będziemy książkę. A to tylko po, by zastanowić się nad tym, jak postąpilibyśmy będąc na miejscu bohaterki. Sentymentalna aura jaka roztacza się wokół tej historii, ujmuje nasze emocje, porywając nasze serca w nostalgiczną podróż. Jeśli wszystkie powieści Luciny Riley utrzymane są w takim klimacie, to zapewne sięgnę po wcześniejsze tytuły Autorki. Pokój motyli to powieść skłaniająca do myślenia o naszym życiu, o tym jaki zgotował nam los. Poznając historię Posy, możemy przez pryzmat jej doświadczeń spojrzeć na swoje życie i podejmowane przez nas decyzje.

Ta powieść wypełnia nasze myśli sentymentalnymi rozważaniami, uświadamiając nam potrzebę spojrzenia do własnego wnętrza. Warto czasem zatrzymać się i podjąć taką wewnętrzną retrospekcję, a książki Lucindy Riley są ku temu najlepszą okazją. I jeśli znakiem rozpoznawczym tej Autorki, są właśnie takie historie, to jedno jest pewne, że Sekret Heleny, Drzewo Anioła czy też seria Siedem Sióstr to kolejne powieści po które z nieskrywaną chęcią sięgnę. Poruszająca historia, wzruszające życiowe dylematy oraz bajkowe opisy otaczającej nas rzeczywistości sprawiają, że Pokój Motyli to jedna z najbarwniejszych powieści tego roku, które miałem przyjemność przeczytać.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Irytuje mnie naiwność. Irytują książki, które dedykowane dorosłym ludziom, próbują zauroczyć łzawymi historyjkami, miłościami od pierwszego wejrzenia i bajkami o rycerzu na białym koniu. Wiem – to się sprzedaje. Ja oczekuję więcej i najgorzej czuję się wtedy, gdy przekonana o dobrym piórze autorki, w ciemno sięgam po kolejną jej książkę i z przykrością stwierdzam, że trafiłam na coś sztucznego.

Takie właśnie myśli kłębiły się w mojej głowie podczas lektury Pokoju motyli Lucindy Riley. Zakochana w jej stylu po lekturze Drzewa anioła, z niecierpliwością oczekiwałam kolejnej książki w przekonaniu, że to znowu będzie dobrze spędzony czas. Początek powieści niewątpliwie dawał taką nadzieję, jednak im więcej stron było za mną, tym częściej myślałam, że to jakaś pomyłka. I przyznam: wciąż nie do końca wierzę, że przeczytałam książkę Riley.

Tym razem autorka przenosi nas do Suffolk – niewielkiego angielskiego miasteczka, w którym prawie siedemdziesięcioletnia Posy Montague spędziła dzieciństwo. Odznaczająca się niezwykłą inteligencją, wychowywana w ogromnym domu, po tragedii, jaką przechodzi jako dziecko, wraca do tego miejsca jako dojrzała kobieta. Pokój motyli przedstawia losy Posy na przestrzeni kilkudziesięciu lat, rozszerzając fabułę o aktualne wydarzenia. Pisarka wprowadza nas do rodziny Montague, czyniąc z czytelników obserwatorów zazdrości, wyścigu ambicji i problemów małżeńskich. Obarcza samotnością, bólem i niepewnością swoich bohaterów, a całą lekturę osnuwa tajemnicą.

Wierzę, że po tak nakreślonej fabule można pomyśleć, że Pokój motyli to kolejna emocjonująca powieść, jednak niestety tak nie jest. Riley stworzyła świetny zarys powieści – główne punkty, tło historyczne, przebieg powieści to naprawdę dobry pomysł. Jednak dobry zarys nie daje gwarancji, że cała książka utrzyma poziom. I niestety według mnie autorka poległa.

Właściwie przez większość książki nic się w niej nie dzieje. Pisarka snuje historię, która z założenia jest ciekawa, ale sprowadza się do generowania kolejnych, niewiele wnoszących zdań, powodując znudzenie i pragnienie, by wreszcie coś się zadziało. Szczególnie bolesne były infantylne dialogi, które wpędzały mnie w irytację. Zastanawiałam się, czy to możliwe, żeby między wcześniej przeczytanym przeze mnie świetnym Drzewem anioła a Pokojem motyli była aż taka przepaść. Przez chwilę nabrałam przekonania, że być może to wina tłumacza, bo przecież niemożliwe, żeby ceniona pisarka tak bardzo obniżyła poziom. Mam jednak wątpliwości, bowiem moje zarzuty nie dotyczą jedynie dialogów i konstrukcji językowej. Prawdziwym rozczarowaniem byli sami bohaterowie, którzy wydawali się sztuczni jak bożonarodzeniowa choinka w centrum handlowym – niby byli, niby budowali jakoś klimat powieści, ale to wszystko na siłę i bez wyrazu. Pełnili rolę ozdoby, a nie sedna historii. Byli dodatkiem, w dodatku bardzo marnym, jak ozdoby zamawiane na AliExpress, które z daleka i na zdjęciach może jakoś wyglądają, ale po bliższym przyjrzeniu się widać wszystkie skazy. Schematyczni, wikłani w bezsensowne z punktu widzenia fabuły sytuacje, jedynie zarysowani, a nie porządnie scharakteryzowani – tacy są bohaterowie Pokój motyli.

Nie mam problemu z tym, że zdarzają się niedoskonałe książki. Mam jednak ogromny problem, gdy rozczaruje mnie ktoś, kogo jestem pewna. To jak z przyjaźnią. I teraz pojawia się pytanie: wybaczyć? Z natury jestem uparta i rzadko odpuszczam. Jednak w przypadku Lucindy Riley jest inaczej. Muszę, po prostu muszę sprawdzić, czy to przypadek, dlatego na pewno sięgnę po jej kolejną książkę. Jednak wszystkim tym, którzy chcą zacząć swoją przygodę z pisarką, proponuję Pokój motyli ominąć.

Ocena: 3+/6
©Spadło mi z regała
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    3,5
    W jednej z opinii o tej książce przeczytałam, że trzeba przebrnąć przez około 80 pierwszych stron, żeby powieść zaczęła wciągać. Faktycznie tak jest i cieszę się, że nie odłożyłam jej na początku. jest to bardzo przyzwoita powieść obyczajowa, z wieloma wątkami i tajemnicami, napisana przystępnym i przyjemnym stylem. W sam raz na niedzielny relaks. Jeśli lubicie wielowątkowe powieści obyczajowe z wątkiem historycznym, albo dziejące się na przestrzeni lat, to jest to coś dla Was.
    Mnie bardziej podobały się te fragmenty, które dotyczyły przeszłości. Moim zdaniem były lepiej opisane, dodatkowo tajemnice, które ze sobą niosły bardziej mnie ciekawiły, niż te, które dotyczyły współczesności. Autorka postarała się, aby każda postać miała swój niepowtarzalny charakter i naprawdę były to kreacje wiarygodne, które budzą w czytelniku emocje. Osobiście nie miałam ulubionej postaci, ale strasznie irytowała mnie Amy, zwłaszcza na początku.
    Jeśli lubicie wielowątkowe powieści obyczajowe, to na pewno ta jest warta uwagi. Polecam!

Warto zerknąć