ebook Dziewczyny sprawiedliwe: Polki, które ratowały Żydów
4.15 / 5.00 (liczba ocen: 190)

Dziewczyny sprawiedliwe: Polki, które ratowały Żydów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 22.79
-40% 22.79 zł
Inne proponowane

Łucja wyprowadziła z getta najlepszą przyjaciółkę Belę

Rodzina Ireny pod nosem gestapowców ukrywała na strychu trzyosobową żydowską rodzinę

Nie musiały się wychylać. Mogły spokojnie przeżyć wojnę w rodzinnych domach. Nie mogły jednak patrzeć na to jak niemieccy okupanci traktują Żydów. Polują na nich, zamykają w gettach, wysyłają do obozów koncentracyjnych na pewną śmierć. Prześladują ich znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Niewinnych ludzi, którzy według nazistowskiej ideologii stracili prawo do egzystencji.

Nie pozostały obojętne na ich cierpienie. Nie zawahały się im pomóc, mimo że ryzykowały życiem swoim i swoich najbliższych. Dziewczyny, które zrobiły to co uznały za słuszne. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dziewczyny sprawiedliwe: Polki, które ratowały Żydów od Anna Herbich możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
A gdy, nie daj Boże, przyjdzie najgorsze, obyśmy okazali się tymi z grona im podobnych...

Opowieści, które są piękną kartą historii zwykłego obywatela. Pasjonujące i wyważone świadectwo mrocznych czasów, w których nie łatwo było zdać egzamin z człowieczeństwa.Ocena: 5+/6
©Opowiedziane.pl
Kilka lat temu miałam okazję przeczytać pierwszą książkę Anny Herbich z cyklu Historie Prawdziwe o "Dziewczynach..." Wtedy były to Dziewczyny z Syberii które na długo zostały mi w głowie. Teraz miałam okazję na kolejny trudny temat opowiedziany przez siedem bohaterek. Dziewczyny sprawiedliwe to opowieść o odwadze, okrucieństwie, strachu i codzienności, oraz o człowieczeństwie.

Wybór między własnym życiem, swojej rodziny i bliskich, a drugiego, często obcego człowieka, nigdy nie jest łatwy. A jednak w czasie wojny ludzie nie myśleli w takich kategoriach. I wśród tych bojących się, zamkniętych na krzywdę innych, pojawiali się i tacy, którzy pomagali za wszelką cenę. Było ich wielu, co pokazuje chociażby lista osób nagrodzonych medalem "Sprawiedliwych wśród narodów świata". Widnieją na niej również bohaterki rozmów z powyższej książki, które jako dzieci czy też młode kobiety pomagały, czasem same, czasami z rodzinami, nie mogąc patrzeć na śmierć i okrucieństwo.

Siedem rozmów, siedem opowieści, niezwykle trudnych, wywołujących całą gamę emocji, opowiadających o czasach II wojny. Bohaterki były wtedy często dziećmi, ale wraz z rodzinami poświęcały spokój dla innych ludzi. Historie są bardzo różne, niektóre bardziej dramatyczne, inne spokojniejsze, ale wszędzie był ten sam strach przed donosem i konsekwencjami swoich zachowań.

Po raz kolejny z książki wyłania się postać kobiety, która spaja rodzinę, stara się ją utrzymać i ochronić. Nic więc dziwnego, że z kart powieści wyłaniają się różne reakcje. Niektóre kobiety, matki bohaterek nie chcą poświęcać swoich dzieci, są niechętne a nawet wrogie Żydom, których przyszło im bronić. Ale te odruchy wydają się naturalne, a świat w którym przyszło im żyć zdecydowanie nie pozwala nam ich właściwie osądzić, nawet nie mamy do tego prawa. A jednak mimo niechęci pomagają osobom, które się u nich ukrywają, pomagają im w najprostszych czynnościach, robią wszystko, żeby ocalić zarówno tych ukrywających się jak i własną rodzinę.

Nie zawsze się to udaje, często najbliżsi giną, a domy zostają zniszczone. Najbliżsi sąsiedzi są donosicielami, którzy niszczą życie. Książka pokazuje również już dawno udowodnioną szarość wśród narodów, a nie czarno-biały obraz, który pokutuje od wojny.

Historie, które pojawiają się w książce, wzbudzają wiele emocji, jak zawsze przy książkach Anny Herbich. Bohaterki, które wspominają własne dzieciństwo, swoje rodziny, a także pomoc ludziom, którzy czasami byli im bliscy, ale równie często obcy, to niezwykle postacie. Ale często to nie one podejmowały decyzję, a były świadkami i mimowolnymi pomocnikami decyzji rodziców. Czasami ratowały jedno życie, czasem kilka. Ale za każdym razem był to wybór niezwykle trudny i przerażający. Czy my dziś bylibyśmy do tego zdolni?

Dziewczyny sprawiedliwe to kolejna książka Anny Herbich dotykająca tematów trudnych i roli kobiet, której często nie doceniamy. Czym innym jest bezpośrednia walka z wrogiem, a czym innym decyzja, która może poświęcić całą rodzinę, decyzja, która powoduje strach ciągnący się latami. Zdecydowanie jest to książka pomagająca zrozumieć psychikę ludzką i niezwykle wybory.

Ocena: 5+/6
©Książkowe Wyliczanki
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć