ebook Bez wyjścia
3.52 / 5.00 (liczba ocen: 279)

Bez wyjścia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.47
wciąż za drogo?
30.78 złpremium: 19.86 zł Lub 19.86 zł
21.47 zł Lub 19.32 zł
25.00 zł
28.25 zł
28.25 zł Lub 25.43 zł
-23% 21.52 zł
24.36 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Bez wyjścia to dziełko dwóch pisarzy i przyjaciół: Charlesa Dickensa oraz Wilkie Collinsa.

Jest to opowieść o przyjaźni, miłości, lojalności, ale też o zdradzie, chciwości i podłości. Historia rozpoczyna się 30 listopada 1835 roku. Młoda kobieta usiłuje wyciągnąć od pracownicy przytułku dla dzieci informacje o pewnym oddanym tam chłopcu. Udaje jej się to i po kilku latach korzysta ze zdobytej wiedzy. Wydaje się, że nic nie zakłóci już szczęścia połączonych na nowo matki i syna. Los jednak jest przewrotny… Pomóc może tylko oddany przyjaciel i ukochana kobieta.

Bez wyjścia od Wilkie Collins, Charles Dickens możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Charles Dickens, Wilkie Collins Bez wyjścia – klasycy w duecie

Bez wyjścia to pierwsza książka autorstwa, a właściwie współautorstwa, Wilkie Collinsa, po jaką sięgam. O tym pisarzu słyszałam wiele dobrego, jednak od zawsze brakowało mi czasu, by zapoznać się z jego literaturą. Gdy dowiedziałam się o premierze Bez wyjścia, książki napisanej w duecie z Dickensem, pomyślałam, że to świetna okazja. Niestety trochę się omyliłam w tym osądzie i ostateczne wrażenia po lekturze nie są tak dobre, jak bym chciała. Sprawdźmy zatem dlaczego.
Zapraszam Was na recenzję Bez wyjścia Wilkie Collinsa i Charlesa Dickensa.

Bez wyjścia – dwóch klasyków w duecie

Powieści tworzone w duetach to dla mnie zawsze ogromne zaskoczenie. Zachwycona byłam między innymi wspólnymi dziełami Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Spodziewałam się, że powieść napisana przez dwóch wybitnych klasyków też będzie wyjątkowa. Niestety moje oczekiwania się nie spełniły.

Głównym bohaterem powieści jest młody człowiek, wychowanek tzw. “Domu podrzutków”. Po kilku latach matka odnajduje go i postanawia otoczyć opieką i dać miłość, której nie mogła mu ofiarować od najmłodszych lat. Rodzina łączy się ponownie i cieszy szczęściem, które im przyniosło to spotkanie.
Po wkroczeniu w dorosłe życie Wilding rozpoczyna karierę w odziedziczonym po matce interesie związanym z handlem winami. Wydaje się, że po opuszczeniu sierocińca w końcu los się do niego uśmiechnie. Jego kroki kierują się w stronę Szwajcarii, z którą jest biznesowo związany – dlatego też miejsca akcji są właściwie dwa: Londyn oraz Neuchatel. Handel winami prosperuje dobrze, a bohater jest przeświadczony, że dzięki ciężkiej pracy osiągnie swój cel. Niestety szybko jego plany się komplikują, a życie rzuca mu kłody pod nogi. Po wyjściu na jaw rodzinnej tajemnicy, fabuła powieści dopiero zaczyna nabierać tempa.

Bez wyjścia – powieść czy dramat?

Choć książka ta idealnie pozoruje powieść, tak naprawdę ma konstrukcję typową dla dramatu. Jest podzielona na cztery akty, na scenie obecnych jest zaledwie kilku bohaterów, z których każdy walczy z wewnętrznym, wręczy egzystencjalnym problemem. Bohaterami targają rozterki, żale smutki, a także zazdrość i chęć zemsty. Znajdziemy tu charaktery iście heroiczne, gotowe do największych poświęceń w imię wyższej idei, ale i łotrów, którzy gotowi są zabić tylko dla zyskania majątku.

Choć akcja jest dość wartka, zdaje się być jednocześnie dość mozolną i ciężką. Nie znając stylu pisarstwa Wilkie Collinsa, bez obaw mogę powiedzieć, że styl Dickensa jest tutaj mocno wyczuwalny.

Bez wyjścia nie jest jednak powieścią, która pozostanie we mnie na dłużej. Pisarstwo Wilkie Collinsa w duecie z Dickensem nie przekonuje mnie i zdecydowanie bardziej skłaniam się ku czytaniu tych autorów z osobna. Interesująca fabuła w tym wykonaniu wydawała się dość przytłaczająca. Muszę przyznać, że był to jednak ciekawy eksperyment. Jestem zdania, że w życiu, a tym bardziej w literaturze, warto próbować różnych rzeczy.

Ocena: 3/6 czytaj więcej
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Niestety, Bez Wyjścia to najsłabsza opowieść tego autora. Zdecydowanie bardziej wolę te, które napisał sam. W tym wypadku, duet z Dickensem nie wyszedł Collinsowi na dobre.

    Ocena: 3/6

Warto zerknąć