ebook Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu
3.3 / 5.00 (liczba ocen: 19)

Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym tygodniu
E-book - najniższa cena: 27.32
34.90 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
27.32 zł Lub 24.59 zł
34.90 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
27.42 zł
27.71 zł
29.67 zł
29.67 zł
29.67 zł
31.41 zł
31.50 zł
32.81 zł
34.90 zł
34.90 zł
Inne proponowane

Między pięknem muzyki a tragedią życia. Pierwsza pełna biografia Mieczysława Kosza – talentu muzycznego światowego formatu, niewidomego pianisty zmarłego tragicznie w wieku 29 lat. Jesienią 2019 r. na ekrany kin trafi film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, w którym rolę tytułową gra Dawid Ogrodnik, a do księgarń – zaktualizowane wydanie kultowej wśród fanów jazzu biografii pianisty autorstwa Krzysztofa Karpińskiego.

Kosz był niewidomy od wczesnego dzieciństwa. Wszystko, co osiągnął, zawdzięcza swojej pasji do muzyki. Grał, zarabiając na życie, koncertował, komponował, odbierał nagrody. Świat otwierał się na jego muzykę. Wielokrotnie porównywano go do Billa Evansa.
Pamiętają o nim lubelskie Roztocze, Kraków, Zakopane i Warszawa. Pamiętają miłośnicy jazzu.
W ostatni dzień maja 1973 roku pianista wypadł z okna swojego mieszkania i zginął na miejscu. Do dziś nie wiadomo, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy samobójstwo, ale Krzysztof Karpiński – rozmawiając z przyjaciółmi i współpracownikami Kosza – pomaga nam zrozumieć przyczyny tej tragedii.

Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu od Krzysztof Karpiński możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Biograficzna opowieść autorstwa Krzysztofa Karpińskiego ukazała się po raz pierwszy w roku 1990. W latach 2016-18 autor przeprowadził kilkanaście rozmów, których fragmenty włączył w treść wznowionej właśnie książki. Publikacja uzupełniona została również dzięki nowym materiałom i nagraniom, które ujrzały światło dzienne w okresie niemal trzydziestu lat od premiery pierwszego jej wydania.

Książka Karpińskiego oparta jest przede wszystkim na wspomnieniach osób, które z Mieczysławem Koszem miały okazję się zetknąć. Jego nauczyciele, szkolne koleżanki i koledzy, członkowie rodziny. Oraz oczywiście – co dotyczy późniejszego okresu życia – muzycy, z którymi współpracował. Znalazło się miejsce także dla wypowiedzi samego bohatera książki, cytowanych z publikacji innych autorów.

Cała biografia opowiedziana jest dość oszczędnym stylem, charakterystycznym dla publikacji Karpińskiego. Stanowi zdecydowanie najpełniejsze kompendium wiedzy o Koszu. Wzbogacone dużym wyborem zdjęć i faksymiliów dokumentów oraz plakatów. Dodatkowymi walorami książki są: rozdział poświęcony muzyce pianisty, szczegółowa dyskografia zawierająca również zestawienie nagrań z archiwum Polskiego Radia oraz wykaz publikacji o Artyście.

Jak na dość skromny zasób istniejących archiwaliów udało się Krzysztofowi Karpińskiemu stworzyć naprawdę wartościową i szeroko przedstawiającą temat publikację.

Ocerna: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć