ebook Brud
3.15 / 5.00 (liczba ocen: 1494)

Brud
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 25.32
29.79 złpremium: 17.87 zł Lub 17.87 zł
34.90 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
26.18 zł Lub 23.56 zł
27.92 zł Lub 25.13 zł
32.81 zł 10 zł na konto
24.43 zł
24.57 zł
25.32 zł
26.85 zł
34.90 zł
34.90 zł
34.90 zł
34.90 zł
34.90 zł
Inne proponowane

Autor świetnie przyjętej „Legendy o samobójstwie” ponownie szokuje. Tym razem przedstawia Galena i zaprasza nas do odwiedzenia zakamarków umysłu tego rozgorączkowanego, niestabilnego psychicznie bohatera, który powoli osuwa się w szaleństwo. „David Vann jest mistrzem pisania o najciemniejszej stronie ludzkiego serca…” – „Denver Post”

Dwudziestodwuletni Galen mieszka z matką w odosobnionej, otoczonej sadami owocowymi starej rezydencji w Kalifornii. Ojca nie zna, przemocowy dziadek nie żyje, a babcia powoli traci pamięć. Żadne z nich nie pracuje, utrzymują się z rodzinnego majątku, na który czyhają siostra matki, Helen, i jej 17-letnia córka, Jennifer. Kiedy w pięcioro wyruszają na kilka dni wspólnego, rodzinnego odpoczynku, długo skrywane emocje wybuchają.

„Vann ma niezwykły dar obrazowania surowej rzeczywistości rodziny, którą trzymają przy sobie nienawiść i przemoc. Fascynująca, trudna do zapomnienia lektura” – „Library Journal”

„Odważna i znakomita… «Brud» pokazuje nam coś nieoczekiwanego i zaskakującego. Szczegóły, jak zawsze u Vanna, są oddane idealnie” – „San Francisco Chronicle

„Autor, którego można czytać i czytać” – „The Economist”

„Niepokojąca” – „Financial Times”

„David Vann […] nurkuje w mroczne zakątki ludzkiej psychiki. To powieść jednocześnie fascynująca i niepokojąca” – „Denver Post”

Brud od David Vann możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Moja przygoda z powieściami wydawanymi pod szyldem Wydawnictwa Pauza, zaczęła się od Legendy o samobójstwie Davida Vanna. To jest jednocześnie jedyna powieść tego wydawnictwa, której można posłuchać w formie audiobooka. Nie wiem, czy to jest dobra strategia, ale po wysłuchaniu Legendy zdecydowałam, że „pauzowe” książki będę czytała, nie słuchała. Dlaczego? Bo ten kto je czyta wie, nie są łatwe, wymagają skupienia i robienia licznych … pauz, celem przetrawienia treści. Nie inaczej jest w Brudzie, drugiej powieści Davida Vanna – urodzonego na Alasce laureata czternastu nagród literackich.

Powieść Davida Vanna jest duszna, brudna, wręcz klaustrofobiczna. Czytelnik porusza się na wąskiej i nierównej ścieżce pomiędzy matką i synem, odbijając się od chorobliwego strachu matki przed utratą syna, a osobliwym przywiązaniem syna do rodziny. Dwudziestodwuletni Galen żyje w sztucznej bańce matczynej miłości, bez siły na wyrwanie się z życiowego impasu. Do tego dochodzą również toksyczne relacje z ciotką (siostrą matki) oraz kuzynką, której obecność w pewnym momencie życia Galena, staje się początkiem tragicznych wydarzeń.

Brud jest złożony i wielowarstwowy. Główny bohater nie jest życiowym ninją i nie potrafi odciąć matczynej pępowiny, ani być obojętnym na wpływy kuzynki. Splot losowych zdarzeń wywołuje lawinę niewłaściwych decyzji, które mkną w stronę tragicznego końca. Złożoność osobowości oraz wielowarstwowość rodzinnych relacji powodują, że powieść nabiera bardzo niepokojących rumieńców, a droga do szaleństwa skraca się w zastraszającym tempie.

Próżno szukać w powieści dynamizmu, za to bez trudu znajdziemy tytułowy brud oraz odkryjemy możliwość babraniny w ludzkim umyśle. „David Vann po raz kolejny zaskakuje i szokuje”. Zaprasza czytelnika w odmęty niestabilnej psychiki, potęgując niepokój i rozedrgane myśli. W tej powieści każdy z bohaterów jest jakiś, dokładając swoją osobowość do mrocznej wizji rodziny.

Mocna. Naprawdę zaskakująca.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Ta książka to kamień w bucie. Uwiera Cię podczas podróży, a gdy wreszcie się go pozbędziesz to i tak długo jeszcze czujesz silny dyskomfort z powodu otarć. W efekcie całą przyjemność z wędrówki, przyćmiewa powidok tego uwierania.

David Vann po raz kolejny przekroczył granicę, zza której ciężko będzie mu powrócić. Wierzcie mi, ta historia jest pokręcona jak Lato z Radiem. Nie bardzo nawet wiem jak to wszystko Wam opisać. Zacznijmy może od aktorów tego pierdolnika:

Babka rodu – starsza, majętna kobieta, cierpiąca na demencję i oddelegowana przez matę Galena do ośrodka spokojnej starości. Czy problemy z jej pamięcią są aż tak poważne? Śmiem wątpić. Wszyscy natomiast czekają, aż zejdzie z tego świata i uwolni majątek.

Matka Galena – czarny pas w wypieraniu. Kobieta żyje pięknymi wspomnieniami i jest chodzącą procedurą organizowania stałych fragmentów życia.

Ciotka Galena (siostra matki Galena) – sarkastyczna i łasa na pieniądze kobieta. Co ciekawe jej wersja przeszłości jest kompletnie inna niż wersja matki Galena.

Kuzynka Galena (córka ciotki) – bezwstydna, przemocowa gówniara.

Ojciec Galena (wspomnienia) – zapracowany tato lub przemocowy sukinsyn – w zależności od tego, kto wspomina.

Galen – dziś powiedzielibyśmy „pizda w rurkach”. Zbuntowany maminsynek, „oświecony” przez wyrwane z kontekstu teksty buddyjskie. Udawany weganin, czakry, podróże astralne i „matko ziemio jesteśmy jednością”. Niby uciśniony, ale do roboty się wziąć, żeby na studia zarobić to nie. Moim zdaniem, nie dość że szalony, to jeszcze bezdennie głupi człowiek.

Taki właśnie był problem z matkami. Zawsze patrzyły, a my nie chcieliśmy, by ktokolwiek widział, kim się staliśmy.

Sama historia jest stosunkowo nieskomplikowana. Cała piątka jedzie do domku wypoczynkowego na coroczny (musowy!) wypad i tam rodzinne szambo wybija. A wybija tak, jakby od wieków nikt go nie opróżniał i cały syf pamiętał jeszcze pokolenia wstecz. Czytasz to i czujesz ten brud i smród, aż twarz się wykrzywia. Powieść Davida Vanna to bardzo obrazowo przedstawione studium szaleństwa głównego bohatera. Ale nie tylko, bo każda z postaci tego teatru jest ekstremalnie zaburzona w ten czy inny sposób. I teraz Vann pokazuje jak przez pokolenia puchną i gniją konsekwencje zachowania jednego przemocowego człowieka w rodzinie.

Jeśli chodzi o prawdziwą przemoc, Galen miał tylko jedno wspomnienie. Dziadka, trzymającego babcię za włosy i ciągnącego ją po kuchennej podłodze.

Cóż… Brud to książka bez happy endu, z gatunku tych, po których poczujesz się jak po trepanacji czaszki i to w warunkach sanitarnych urągających godności człowieka. Z resztą jakiejkolwiek godności człowieka w tej historii nie uświadczysz.

Polecam ludziom o mocnych nerwach i patologicznej chęci do grzebania w cudzych umysłach. Warstwa wierzchnia obrazoburcza, niesmaczna i momentami monotonna, natomiast głębiej… Łooo paaaanie… można doktorat z psychiatrii napisać

Ocena: 5/6
©PanCzyta.pl
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć